Φέρτε της παρατάσεις και... ομίλους (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 26/8/2020 - 23:30

Χρειάστηκε ξανά την παράταση, όμως κατάφερε να πάρει άλλη μια σπουδαία πρόκριση η Ομόνοια.

Οι «πράσινοι» πραγματοποιώντας μια πολύ καλή παρουσία, επικράτησαν με 0-2 της Λέγκια στη Βαρσοβία και κατάφεραν να προκριθούν στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League. Η ομάδα της Λευκωσίας άντεξε και κράτησε το μηδέν στην κανονική διάρκεια του αγώνα και το πήγε και πάλι στην ημίωρη παράταση. Με το «καλημέρα» της παράτασης σκόραρε με εύστοχο πέναλτι του Γκόμεθ, για να έρθει ο Τιάγκο στο δεύτερο μέρος να «σφραγίσει» τη μεγάλη πρόκριση της Ομόνοιας.

Η Ομόνοια στον τρίτο προκριματικό θα βρίσκεται στους αδύνατους και θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της την ερχόμενη Δευτέρα (31/08).

Στο 8' η πρώτη φάση του αγώνα και ήταν από πλευράς Λέγκια. Ο Άντολιτς πήρε τη μπάλα εκτός περιοχής, την έφερε στο αριστερό και δοκίμασε το σουτ, ωστόσο πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο χωρίς να τον ανησυχεί.

Δύο λεπτά μετά η ομάδα της Βαρσοβίας απείλησε ξανά. Αρχικά ο Κάρμποβνικ με ωραία κίνηση μπήκε περιοχή και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Πέκχαρτ, ο οποίος από το σημείο του πέναλτι δεν μπόρεσε να απειλήσει, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 26' η Λέγκια είχε νέα, διπλή, ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Μπλατένο από αριστερά έκανε τη σέντρα, με τον Ροσφόλεκ να πιάνει μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά και τον Κούσουλο να απομακρύνει πάνω στη γραμμή και έπειτα τη μπάλα να καταλήγει στον Γκβίλια με το σουτ του να κοντράρει σε σώματα αμυνόμενων της Ομόνοιας.

φφφφ

Η Ομόνοια απείλησε για πρώτη φορά στο 40ο λεπτό, όταν ο Λέτσιακς έκανε ωραίο γύρισμα από αριστερά, με τον Μποτεάκ αμαρκάριστο να πιάνει με τη μια το σουτ, ωστόσο δεν βρήκε καλά τη μπάλα και πέρασε ψηλά άουτ.

Ένα λεπτό μετά, οι «πράσινοι» έχασαν μεγαλύτερη ευκαιρία, με τον Γκόμεθ εκτός περιοχής να πιάνει ένα εξαιρετικό δυνατό σουτ, ωστόσο ο Μπόρουτς απέκρουσε με τη μπάλα να περνάει κόρνερ.

Στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους, στο 53', η Λέγκια «άγγιξε» το γκολ, όταν από εκτέλεση κόρνερ ο Λούφτνερ έπιασε την κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή με τη μπάλα πάει προς στα πίσω και να χτυπάει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο και ακολούθως να απομακρύνεται.

Στο 56ο λεπτό, τα πράγματα έγιναν καλύτερα για την Ομόνοια. Ο Λέφτσιουκ έκανε δυνατό φάουλ στον Τιάγκο, δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες για περισσότερο από μισή ώρα παιχνιδιού.

1

Στο 64' ο Γκόμεθ επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να περνάει άουτ.

Έξι λεπτά μετά, η Ομόνοια απείλησε ξανά, με τον Τζιωνή να κάνει ωραία κίνηση και γύρισμα από αριστερά, με την μπάλα να περνάει παράλληλα και τον Μποτεάκ να μην προλαβαίνει από κοντά να κάνει την προβολή.

Στο 73ο λεπτό, ο Μποτεάκ έκανε επικίνδυνη σέντρα στην περιοχή, με τον Ντούρις να κάνει το πλασέ, τον Μπόρουτς να αιφνιδιάζεται και να διώχνει δύσκολα.

Μέχρι την ολοκλήρωση του 90λεπου δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες αναπόφευκτα οδηγήθηκαν στην ημίωρη παράταση, ξανά για την Ομόνοια μετά τον αγώνα με την Αραράτ.

Πρώτο Ημίχρονο Παράτασης

Με το ξεκίνημα της παράτασης, στο 93', η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι. Ο Ντούρις στην περιοχή υποδέχθηκε πάσα του Ασαντέ, με τον να τον βρίσκει και να τον ανατρέπει. Στην εκτέλεση ο Γκόμεθ, όπου με δυνατό σουτ στην αριστερή γωνία του Μπόρουτς έκανε το 0-1.

2

Στο 100' ο Καντέ από κοντά δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα και έπεσε στο έδαφος και στη συνέχεια ο Λουκίνιας έπιασε δυνατό σουτ από καλή θέση, ωστόσο κόντραρε και απομακρύνθηκε.

Δεύτερο Ημίχρονο Παράτασης

Με το ξεκίνημα και του δευτέρου μέρους της παράτασης, η Ομόνοια πέτυχε και δεύτερο γκολ. Στο 107' ο Ασαντέ ταχύτατα από δεξιά έβγαλε μια εξαιρετική μπαλιά στην περιοχή για τον Τιάγκο, ο οποίος από κοντά κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπόρουτς, γράφοντας το 0-2 και «σφραγίζοντας» την πρόκριση της Ομόνοιας.

3

Στο 112' ο Λοΐζου από δεξιά έκανε ωραία γύρισμα στην περιοχή, με τον Τιάγκο να βάζει την προβολή και τη μπάλα να περνάει έξω, σε μια πανομοιότυπη φάση με το γκολ.

Ο Ασαντέ πρωταγωνιστής και πάλι στο 118', δοκιμάζοντας ένα δυνατό σουτ από μακριά και βρίσκοντας σε ετοιμότητα τον Μπόρουτς.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα και η Ομόνοια πανηγύρισε μια σπουδαία πρόκριση μέσα στη Βαρσοβία.

Λέγκια Βαρσοβίας (Αλεξάνταρ Βούκοβιτς): Μπόρουτς, Κάρμποβνικ, Λέφτσουκ, Τζεντρτζέσκι, Μλαντένοβιτς, Άντολιτς Σλιτζ, Λουκίνιας, Γκβίλια (60' Βιτέσκα), Ροσόλεκ (79' Καπούστκα), Πέκχαρτ (61' Καντέ)

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Λούφτνερ, Λανγκ, Τζιωνής (77' Ασαντέ), Κούσουλος, Γκόμες (103' Μαυρίας), Γκόμεθ, Μποετάκ (91' Λοΐζου), Τιάγκο, Ντούρις