Το «φρούριο» του Τσιρείου και οι 14 διαφορετικοί σκόρερ για την ΑΕΛ

Πέμπτη, 4/2/2021 - 09:22

Στις επιτυχίες επέστρεψε η ΑΕΛ. Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ παρά τις απουσίες επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 2-0 στο πλαίσιο της εξ αναβολής 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και μείωσε τη διαφορά από την πρώτη θέση στους δύο βαθμούς. Έτσι, άπαντες στην ομάδα μπορούν να κάνουν όνειρα... τίτλου.

Στην ΑΕΛ τη φετινή περίοδο το... κάστρο του Τσιρείου παραμένει απροσπέλαστο αφού καμία ομάδα δεν έφυγε με τους τρεις βαθμούς. Η μόνη ομάδα που κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία από την ΑΕΛ είναι η Ομόνοια, η οποία κρατούσε τη νίκη έως το 90ο λεπτό.

Από τους 45 βαθμούς που έχει η ΑΕΛ μετά από 22 αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα οι 34 βαθμοί έχουν έρθει από το Τσίρειο. Σε 12 αναμετρήσεις στο Τσίρειο φέτος για την ΑΕΛ υπάρχει απολογισμός 11 νικών και μιας ισοπαλίας. Αξίζει να αναφέρουμε πως η μια νίκη θεωρητικά είναι εκτός έδρας αφού γηπεδούχος ήταν ο Απόλλωνας.

Άλλο ένα αξιοσημείωτο για την ΑΕΛ τη φετινή περίοδο είναι ότι έχει τους περισσότερους σκόρερ από κάθε άλλη ομάδα. Ο Ντούσαν Κέρκεζ έχει δει συνολικά 14 ποδοσφαιριστές του να βρίσκουν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα. Αυτό βοηθάει τα μέγιστα όταν το γκολ δε μπορεί να έρθει από τους επιθετικούς.