Γκολ ο Λουκά, τρίποντο οι Πιέρος και Μαρτής (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 1/3/2021 - 10:47

Θετικά ολοκληρώθηκε αυτό το Σαββατοκύριακο για τους Κύπριους ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται μακριά από το νησί μας.

Για αρχή, είχαμε το γκολ του Παναγιώτη Λουκά με την Τσάρσκο Σέλο. Ο 20χρονος Κύπριος επιθετικός σκόραρε με εκτέλεση πέναλτι το δεύτερο τέρμα της ομάδας του επί της Μπότεφ Βράτσα, στην εκτός έδρας νίκη με 3-0. Αυτό ήταν και το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Τσάρσκο Σέλο σε συνολικά 13 συμμετοχές.

Στη Βουλγαρία αγωνίζεται και ο Πιέρος Σωτηρίου με τη φανέλα της Λουντογκόρετς. Ο Κύπριος επιθετικός κατέγραψε λεπτά συμμετοχής στη σπουδαία νίκη της ομάδας του με 1-0 στο ντέρμπι κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Σόφιας. Η ομάδα από το Ράζγκραντ, με αυτή τη νίκη αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στους 6 βαθμούς.

Από εκεί και πέρα, είχαμε και τη συμμετοχή του Αντώνη Μαρτή με τη φανέλα της Μακάρθουρ. Ο -γεννημένος στην Αυστραλία- Κύπριος μέσος ήταν βασικός στη νίκη επί της Σίδνεϊ εκτός έδρας, με το νικητήριο γκολ να το σημειώνει ο πρώην φορ της Ομόνοιας, Ματ Ντάρμπισιρ.

Πάμε, όμως, να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Αγγλία

Τζακ Ρόουλς (Στίβενεϊτζ): Ήταν εκτός αποστολής στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Νιούπορτ Κάουντι.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Μπήκε ως αλλαγή στο 89ο λεπτό στην εντός έδρας ισοπαλία με 0-0 κόντρα στη Σάλφορντ.

Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Ήταν εκτός αποστολής από το ματς κόντρα στη Σάλφορντ.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το εντός έδρας ματς με την Τράνμιρ, εκεί όπου η Λέιτον Όριεντ έχασε με 3-1.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Πέρασε αλλαγή στο 57ο λεπτό

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Έξετερ. Αντικαταστάθηκε στο 63ο λεπτό.

Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ): Ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Γέοβιλ.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Δεν ήταν στην αποστολή στο εκτός έδρας ματς κόντρα στη Χάρτλπουλ (1-0).

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Βασικός και στα 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Κρεμονέζε. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 83ο λεπτό.

Αγάπιος Βρίκκης (Κατάνια): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στη Βιμπονέζε.

Πορτογαλία

Ανδρέας Καρώ (Μαρίτιμο): Ο Κύπριος αμυντικός κατέγραψε 90λεπτη συμμετοχή με τη Μαρίτιμο στο εκτός έδρας 0-0 με την Πορτιμονένσε.

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν βασικός στη νίκη με 2-1 επί της Μποαβίστα εντός έδρας. Αντικαταστάθηκε στο 73ο λεπτό.

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Ναϊμέγκεν.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος αμυντικός ήταν βασικός στο ντέρμπι με την Άντερλεχτ, ωστόσο η ομάδα του γνώρισε την ήττα με 3-1 εντός έδρας.

Νικόλας Ιωάννου (Άρης): Ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί του Ατρόμητου, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Ιωάννης Κωστή (Λεβαδειακός): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Δόξας Δράμας.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Ήταν βασικός στο 2-1 επί της Δόξας Δράμας. Αντικαταστάθηκε στο 66ο λεπτό.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Ο διεθνής Κύπριος μέσος μπήκε αλλαγή στο 49ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Μάδεργουελ.

Σλοβακία

Ντανίλο Σπόλιαριτς (Ζέμπλιν Μιχάλοβτσε): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Ντουνάισκα Στρέντα. Αντικαταστάθηκε στο 83ο λεπτό.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Πέρασε ως αλλαγή στο 70ό λεπτό στο νικηφόρο ντέρμπι απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Σόφιας (1-0).
Παναγιώτης Λουκά (Τσάρσκο Σέλο): Βασικός και σκόρερ του δεύτερου τέρματος της ομάδας του στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Μπότεβ Βράτσα. Αντικαταστάθηκε στο 63ο λεπτό.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σίδνεϊ. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 47ο λεπτό κι αντικαταστάθηκε στο 58ο.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη με 3-0 από τη Σεούλ Ι-Λαντ για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της δεύτερης κατηγορίας της χώρας.