Η Νέα Σαλαμίνα «έσπασε» το αήττητο του Ολυμπιακού στο Μακάρειο (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 22/12/2019 - 18:05

Την πρώτη του φετινή ήττα στο «Μακάρειο» δέχθηκε ο Ολυμπιακός. Οι «μαυροπράσινοι» έχασαν με 3-0 από τη Νέα Σαλαμίνα στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Κίνγκσλεϊ που έκανε χατ-τρικ, ανοίγοντας το σκορ στο 56', διπλασίασε τα τέρματα του στο 77' και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τη μεγαλύτερη ευκαιρία για γκολ στο πρώτο ημίχρονο την είχε ο Ολυμπιακός. Εξαφανισμένοι ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν πέραν από τα γκολ κι άλλες καλές στιγμές.

Με τους τρεις βαθμούς η Νέα Σαλαμίνα έφτασε τους 17 σε 14 αγώνες και ανέβηκε στην 7η θέση. Άφησε τον Ολυμπιακό μια θέση πιο κάτω και στο -2, αλλά σε 13 παιχνίδια.

Πρώτο παιχνίδι στο 2020 για τον Ολυμπιακό απέναντι στην ΑΕΚ εκτός έδρας, ενώ η Νέα Σαλαμίνα θα υποδεχθεί τον Εθνικό Άχνας.

Καλό σουτ του Ντουβεντρού στο 6ο λεπτό με τον Κίσσα να αποκρούει.

Μόλις δίπλα από την εστία του Μπάιζα πέρασε η μπάλα από το του Ρέινολντς στο 18’.

Κατεύθυνση προς τα δίχτυα είχε η μπάλα από την εκτέλεση κόρνερ του Κίκο στο 25’ και ο Κίσσας έδιωξε με γροθιές.

Μεγάλη απόκρουση του τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας στο 31’, διώχνοντας σε κόρνερ μετά το δυνατό σουτ του Ντουβεντρού μέσα από την περιοχή.

1

Λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ ο Λαμπότ στο 49’, με τη μπάλα να βρίσκει το πόδι του μετά το γύρισμα παίκτη του Ολυμπιακού στην περιοχή και να περνάει σε κόρνερ

Δίπλα από την εστία των γηπεδούχων πέρασε η μπάλα στο 53’ μετά το σουτ του Ρομάν

Ο Κίνγκσλεϊ στο 56’ άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή μετά την ασίστ του Σίμπσον.

1

Χαμένη ευκαιρία του Σίμπσον στο 60’ με το σουτ του από το ύψος της μεγάλης περιοχής να περνάει εκτός.

Στο επόμενο λεπτό ο Αγιτέ έκανε σουτ και απέκρουσε σταθερά ο Κίσσας.

Με διπλή προσπάθεια μάζεψε ο Μπάιζα τη μπάλα από το σουτ του Ελουντού στο 65’.

Διπλασίασε τα τέρματα του και της Νέας Σαλαμίνας ο Κίνγκσλεϊ στο 77’, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά.

Δίπλα από την εστία και πάλι η μπάλα από το σουτ του Σίμπσον στο 82’.

Χατ-τρικ για τον Κίνγκσλεϊ στο 94’, σκοράροντας πάλι με κεφαλιά από ασίστ του Κορέια.

Ολυμπιακός (Πάμπος Χριστοδούλου): Μπάιζα, Ψάλτης, Σωτηρίου (80’ Ροζέιρο), Καντέ, Κίκο, Βινίσιους, Ακόστα (68’ Οικονομίδης), Ζαχαρίου, Μπιλάλ (68’ Κα), Ντουβεντρού, Αγιτέ

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Κορέια, Λαμπότ, Φουστάρ, Χριστοφόρου, Ρομάν, Κωστή, Νουρ (46’ Σίμπσον), Ρέινολντς (68’ Μαριάνοβιτς), Ελουντού (88’ Σιαθάς), Κίνγκσλεϊ