«Ιβάν ο τρομερός» την οδηγεί (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 27/1/2019 - 17:54

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη για την ΑΕΚ με 3-0 κόντρα στην Ανόρθωση. Η ομάδα της Λάρνακας «ισοπέδωσε» την ομάδα της Αμμοχώστου χάρη στα γκολ του Λαρένα (11’) και του Τρισκόφσκι (71’, 84’).

Πλέον, η ομάδα της Λάρνακας φτάνει στην τέταρτη θέση με 31 βαθμούς ενώ η Ανόρθωση παραμένει στην έκτη θέση με 27 βαθμούς.

Η ομάδα της Αμμοχώστου αναγκάστηκε να αγωνιστεί με δέκα ποδοσφαιριστές από το 20ο λεπτό από την αψυχολόγητη κόκκινη κάρτα του Ντουγκλάο.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Στο ένατο λεπτό ήρθε η πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση για την Ανόρθωση. Ο Στεφανέλι πήρε τη μπάλα πλάγια μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ελίχθηκε ωραία όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με το εντυπωσιακό φάουλ του Λαρένα. Η εκτέλεση του Ισπανού ήταν στην εν τέλεια και άφησε άγαλμα τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης.

AEK

Στο 20ο λεπτό ο Ντουγκλάο έκανε μια αψυχολόγητη κίνηση. Ενώ είχε ήδη κίτρινη κάρτα έκανε πολύ άτσαλο φάουλ για κάρτα στα πλάγια. Ο Τιμόθεος αμέσως του έδειξε την κίτρινη κάρτα και τον έστειλε στα αποδυτήρια. Η Ανόρθωση για 70 και πλέον λεπτά κλήθηκε να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο.

Όμορφη συνεργασία για τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ στο 29ο λεπτό με τελικό παραλήπτη τον Ακίνο εκτός περιοχής ο οποίος έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 40ο λεπτό σουτ εντός περιοχής για την ομάδα της Λάρνακας από τον Ακοράν όμως ο Βάργκιτς έσωσε την Ανόρθωση ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Τρισκόφσκι έκανε την κεφαλιά με τον Κροάτη τερματοφύλακα να σώζει εκ νέου την ομάδα του.

Ο Τρισκόφσκι βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι, έκανε την προσποίηση και ελευθερώθηκε όμως το σουτ που έκανε ανακόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Βάργκιτς ο οποίος κυριολεκτικά έσωσε την ομάδα του από το 2-0.

Στο 50ο λεπτό γέμισμα από την άμυνα της Ανόρθωσης. Παραλήπτης ο Στεφανέλι εντός μεγάλης περιοχής ο οποίος έκανε το σουτ όμως ο Τόνιο μάζεψε χωρίς πρόβλημα.

Πολύ καλή στιγμή για την Ανόρθωση στο 61ο λεπτό. Ο Ντούρις έπιασε την κεφαλιά - πάσα μέσα από την μεγάλη περιοχή και στη συνέχεια ο Ράγιος από το σημείο του πέναλτι εκ νέου με το κεφάλι δεν κατάφερε να κερδίσει τον Τόνιο.

Σέντρα «πάρε – βάλε» από τον Τέτε στο 71ο λεπτό, ο Τρισκόφσκι ήταν στο κατάλληλο σημείο και με κοντινή προβολή έκανε τα τέρματα της ομάδα του δύο.

AEK

Στο 82ο λεπτό ο  Τζέφρεν μπήκε στην περιοχή όμως το σουτ του απέκρουσε ο Βάργκιτς ενώ στη συνέχεια της φάσης το πλασέ του Τέτε πέρασε έξω.

Η ΑΕΚ έκανε τα τέρματα της τρία στο 84ο λεπτό μετά από το λάθος του Αρτυμάτα. Ο Σκοπιανός μέσα από την μεγάλη περιοχή έκανε το 3-0 για την ομάδα του.

Eνδεκάδες

AΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Τόνιο, Γκαρσία, Μοισόφ, Καταλά, Ακοράν, Χέφελ Τέτε, Λαρένα (Τρουγιόλς 77’), Κάσες, Ακίνο (Τζέφρεν 62’), Τρισκόφσκι (Γιάννου 85’)

Ανόρθωση (Γιούρκεν Στρέπελ): Βάργκιτς, Ντουγκλάο, Αρτυματάς, Βίκτορ, Κοφί, Μπεσάτ, Ράγιος (Κατσαράβα 82’), Πράνιτς, Ιωάννου, Ντούρις (Λαβόρδε 67’), Στεφανέλι (Μπέκα 67’)

Δηλώσεις

Ιμανόλ Ιδιάκεθ (ΑΕΚ): «Για μας ήταν σημαντική νίκη, ευχαριστώ τον κύριο Στρέπελ για τα καλά του λόγια. Ήταν πολύ σημαντική νίκη μετά τα κακά αποτελέσματα που είχαμε στην έδρα μας όπως και το όνομα του αντιπάλου. Υπήρχε πίεση στις ψηλές μπαλιές και οι δυο ομάδες ήταν ισορροπημένες, μετά σκοράραμε, είδαν την κόκκινη κάρτα. Είχαμε ξεκάθαρε ευκαιρίες να σκοράρουμε και δεύτερο γκολ. Στην ανάπαυλα είπα στους παίκτες μου ότι πρέπει να τελειώσουμε το παιχνίδι και ότι τίποτα δεν τελειώνει με το γεγονός ότι η Ανόρθωση παίζει με δέκα. Στο δεύτερο μέρος πετύχαμε εκείνο το δεύτερο γκολ που θέλαμε και τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα. Συγχαρητήρια στον αρχηγό μας Νταβίντ Καταλά που έκανε 193 συμμετοχές και είναι ρέκορτμαν για το σύλλογο. Βλέπουμε τον επόμενο αντίπαλο που είναι η Σαλαμίνα».

Γιούρκεν Στρέπελ (Ανόρθωση): «Συγχαρητήρια στον αντίπαλο άξιζε να κερδίσει. Πριν το ματς στείλαμε το Σίφο σπίτι γιατί ήταν άρρωστος. Μας άλλαξε το πλάνο αυτό και κάποιοι παίκτες άλλαξαν θέσεις. Παλέψαμε στον αγώνα, έκανε καλό παιχνίδι κι ο Ιωάννου. Κάναμε ένα πολύ πολύ πολύ μεγάλο λάθος και δεν είναι η πρώτη φορά. Δώσαμε εύκολο γκολ και μετά ήρθε η αποβολή. Δεν είχε πολλές μεγάλες φάσεις ο αντίπαλος, ίσως μια. Είχαμε και εμείς μια με Ράγιος και μια Στεφανέλι. Προσπαθήσαμε στο δεύτερο μέρος να μείνουμε ενωμένοι, να αμύνεται ο ένας για τον άλλο. Αλλά ήταν πολύ εύκολο γκολ το δεύτερο που δεχθήκαμε. Είμαι ικανοποιημένος από το ντεμπούτο του Στεφανέλι αλλά δεν μπορούσε να βγάλει 90λεπτο, αν και ο ίδιος ήθελε να μείνει, και τον βγάλαμε για να βάλουμε Μπέκα και Ρίκι μπας και αλλάξει κάτι. Αλλά η ΑΕΚ δεν μας επέτρεψε να φτιάξουμε κάτι και αφού δώσαμε εύκολα γκολ χάσαμε. Θεωρώ πως παλέψαμε σε ολόκληρο το 90λεπτο αλλά η νίκη της ΑΕΚ είναι δίκαιη».

Για την δεύτερη κίτρινη του Ντουγκλάο: «Ήταν η πιο σημαντική στιγμή του αγώνα. Δεν είναι έξυπνο να δέχεσαι με τέτοιο τρόπο την δεύτερη κίτρινη κάρτα».

Νταβίντ Καταλά (ΑΕΚ): «Ήταν σημαντική νίκη, ήρθαμε με την ίδια φιλοσοφία. Αποκτήσαμε τη χημεία που είχαμε με τους οπαδούς μας και την ψυχολογία μας. Ποτέ δεν φαντάστηκα ότι θα κατάφερνα αυτό το ρεκόρ. Η οικογένεια μου είναι η ΑΕΚ και θέλω να συνεχίσω».

Για τη συνέχεια: «Σίγουρα η ΑΕΚ είναι πίσω. Εργαζόμασταν καλά, αλλά τα αποτελέσματα δεν έρχονταν. Τώρα επιστρέψαμε».

Για τους στόχους της ΑΕΚ: «Δεν θα υλοποιήσουμε τον στόχο του πρωταθλήματος, αλλά έχουμε το κύπελλο και θέλουμε να βγούμε στην Ευρώπη».

Κυριάκος Δημητρίου (ΑΕΚ): «Είχαμε ολοκληρωτική υπεροχή. Να αποκομίσουμε τα οφέλη και να συνεχίσουμε την προσπάθεια. Δεν έχουμε πετύχει κάτι όμως είναι σημαντική νίκη. Είναι κόντρα σε μια ομάδα όπου οι ισορροπίες είναι στενές στη βαθμολογία. Ευχαριστούμε τον κόσμο, σήμερα ειδικά τον νιώσαμε κοντά μας και χαιρόμαστε που του προσφέραμε τη χαρά. Ήταν ξεχωριστό παιχνίδι για τον κάπτεν, με 193 συμμετοχές. Τον συγχαίρουμε και του ευχόμαστε να συνεχίσει ακούραστος. Σκεφτόμαστε το παιχνίδι Κυπέλλου με τη Νέα Σαλαμίνα».

Για τις επιστροφές παικτών: «Είμαστε σίγουροι για αυτό. Αυτό το δικαίωμα μας το δίνει η ομάδα με την παρουσία της. Σιγά σιγά με περισσότερες επιλογές. Είδαμε τον Τζέφρεν να παίρνει το βάπτισμα του πυρός, ο Ακίνο περισσότερο χρόνο, περιμένουμε και τον Σάστρε που ήταν άτυχος στο ντεμπούτο του. Συν οι υπόλοιποί που έχουν μπει στην ομάδα ή θα μπουν. Έχουμε περισσότερες επιλογές και αυτοπεποίθηση».

Σάββας Πηλακούτας (Ανόρθωση): «Ξεκινήσαμε σχετικά καλά και είχαμε τη φάση του Στεφανέλλι. Στο 21οκρίθηκε ο αγώνας τη δεύτερη κίτρινη και μετά το γκολ. Στο δεύτερο παρουσιαστήκαμε κάπως καλύτεροι, είχαμε και τη φάση με το Ράγιος για το 1-1 και δεν έγινε. Στη συνέχεια δεχθήκαμε μια βαριά ήττα. Η αποβολή μαζί με τα προβλήματα, φάνηκε να μας δημιουργούν αρκετά αμυντικά κενά. Μέχρι το 2-0 παλέψαμε, αλλά μετά εγκατέλειψαν οι δυνάμεις. Σαφώς και δεν μείναμε ικανοποιημένοι. Ακολουθεί δύσκολη εβδομάδα αλλά πρέπει να βρούμε τρόπο να τη διαχειριστούμε. Πέραν από το αγωνιστικό, θεωρώ πως ο διαιτητής μπορούσε να διαχειριστεί καλύτερα τον πειθαρχικό έλεγχο. Π.χ. η φάση του Τρισκόφσκι με την αγκωνιά στον Αρτυματά που δεν πήρε κάρτα. Όπως έβγαλε τις κάρτες για μας με την ίδια ευκολία μπορούσε να βγάλει και για την ΑΕΚ. Δεν θεωρώ πως καθόρισε το αποτέλεσμα αλλά όπως λέμε για το αγωνιστικό λέμε και για αυτό το κομμάτι».

Για τυχόν αλλαγές: «Είναι νωρίς 10 λεπτά μετά τον αγώνα να μιλήσουμε για αυτό. Θα εξετάσουμε την κατάσταση και αν υπάρχει κάτι θα το ανακοινώσουμε».