Ίντερ και Μάντεστερ Γιουνάιτεντ πήραν την πρόκριση στους «4» του Europa League

Τρίτη, 11/8/2020 - 00:38

Τα δύο πρώτα εισιτήρια για τα ημιτελικά του Europa League βρήκαν κάτοχο από το «Final-8» της διοργάνωσης. Η Ίντερ επικράτησε της Λεβερκούζεν με 2-1 ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκαμψε την αντίσταση της Κοπεγχάγης με 1-0 στην ημίωρη παράταση.

Ίντερ - Λεβερκούζεν: 2-1

Η Ίντερ επικράτησε της Μπάγερ Λεβερκούζεν με 2-1. Τα γκολ για την ιταλική ομάδα σκόραραν οι Μπαρέλα (15') και Λουκάκου (21'). Για τους Γερμανούς μείωσε στο σκορ ο Χάβερτζ (25').

H ομάδα του Αντόνιο Κόντε πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις και πέταξε εκτός συνέχειας του Europa League την Λεβερκούζεν, πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 2-1. «Φτωχό» το σκορ βάσει των ευκαιριών των Μιλανέζων, μπορούσαν κι άλλα γκολ και να καθαρίσουν πιο εύκολα το ματς και να μην έχουν άγχος μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Στα ημιτελικά της διοργάνωσης, πλέον, η Ίντερ που θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του Σαχτάρ Ντόνετσκ-Βασιλεία. Ιστορικό ρεκόρ στη διοργάνωση ο Ρομέλου Λουκάκου καθώς έγινε ο μόνος ποδοσφαιριστής που σκοράρει για εννιά διαδοχικά παιχνίδια.

λ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Κοπεγχάγη: 1-0

Στην άλλη αναμέτρηση της βραδιάς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στην Κοπεγχάγη, πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά στην ημίωρη παράταση αφού νίκησε με 1-0 χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φερνάντεζ στο 95ο λεπτό.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξεκίνησε δυνατά και δημιούργησε κάποιες ελάχιστες, όμως, προϋποθέσεις στην εστία του Γιόνσον. Οι Δανοί έβγαιναν σε πολύ επικίνδυνες αντεπιθέσεις για τα καρέ του Ρομέρο και απείλησαν χαρακτηριστικά με τον Στάγκε και τη φάση διαρκείας που σταμάτησε πάνω στον Μαγκουάιρ.

Ο Μπρούνο Φερνάντες πήρε την κατάσταση στα χέρια του επιθετικά και προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις, όμως οι «κόκκινοι διάβολοι είδαν να τους ακυρώνεται σωστά γκολ του Γκρίνγουντ στις καθυστερήσεις, αφού ο Άγγλος επιθετικός ήταν οριακά οφσάιντ.

Πλέον οι «κόκκινοι διάβολοι» περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους στα ημιτελικά που θα προκύψει από το ζευγάρι της Γουλβς με τη Σεβίλλη.