Της «έκλεψε» τη χαρά στο τέλος... (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 21/4/2019 - 18:59

Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο «Τάσος Μάρκου» με την Ένωση να μην τα καταφέρνει τελικά απέναντι στην Ανόρθωση. Το ισόπαλο 2-2 βάζει σε περαιτέρω «μπελάδες» τους γηπεδούχους.

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε στο 11ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους με τον Ράγιος όμως η Ένωση κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με τον Πίττα στο 45ο λεπτό και στο 53ο. Η Ανόρθωση όμως είχε την απάντηση στο 85ο λεπτό και πάλι με τον Ράγιος.

Πλέον μετά και από αυτή την ισοπαλία η Ένωση πήγε στους 26 βαθμούς και είναι στο -3 από Δόξα και Αλκή.

Στην ερχόμενη αγωνιστική η ομάδα του Παραλιμνίου φιλοξενεί τον Ερμή ενώ η Ανόρθωση φιλοξενεί την Πάφο.

Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση για την Ανόρθωση στο έκτο λεπτό με τον Στεφανέλι, το σουτ του οποίου έδιωξε ο Κλέιμαν.

Απάντησε στις ευκαιρίες στο 10ο λεπτό η Ένωση με σουτ του Μαΐσουράντζε εκτός περιοχής το οποίο απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Δημητρίου.

Η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με εντυπωσιακό βολ-πλανέ του Ράγιος σε σέντρα του Ντούρις.

α

Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση στο 28ο λεπτό. O Στεφανέλι έδωσε την μπάλα στον Ντούρις, ο Σλοβένος εκτός περιοχής έκανε το σουτ με τον Κλέιμαν να διώχνει με τα ακροδάκτυλα σε κόρνερ.

Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση με τον Ουντόζι να φεύγει στην πλάτη της άμυνας της Ανόρθωσης στο 39ο λεπτό, όμως ολιγώρησε και ο Δημητρίου μάζεψε την μπάλα.

Τελικά η Ένωση κατάφερε να ισοφαρίσει στην αναμέτρηση με τον Πίττα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο νεαρός Κύπριος επιθετικός έκανε του σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Δημητρίου δεν μπόρεσε να την κρατήσει και έτσι το παιχνίδι ήρθε στα ίσα.

Δεύτερο ημίχρονο

Η Ένωση μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και το εκμεταλλεύτηκε στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Πίττα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Δημητρίου στο πρώτο σουτ.

α

Στο 66ο λεπτό ο Πίττας έκανε το σουτ όμως ο Δημητρίου έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Η Ανόρθωση κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 85ο λεπτό με τον Ράγιος κόντρα στη ροή του αγώνα με δυνατό σουτ εντός περιοχής.

Στη τελευταία στιγμή της αναμέτρησης ο Ριέρα γύρισε στον Αντωνίου όμως ο τελευταίος έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

Ένωση (Κάριτ Φελκ): Κλέιμαν, Κυριάκου, Αγγελή, Φυτανίδης, Πίττας, Ολίβα, Μαϊσουράντζε, Ενόχ (46′ Σάρατε), Αντωνίου, Ριέρα (80′ Μουλαζίμης), Ουντόζι (64′ Κοσμάς).

Ανόρθωση (Γιούργκεν Στρέπελ): Δημητρίου, Κοφί, Σίλντενφελντ, Στρούνα, Εγγλέζου, Βικτορ, Οικονομίδης (67′ Μικελτάντζε), Πράνιτς (24′ Ιωάννου), Ράγιος, Στεφανέλι, Ντούρις.