Καρδιοχτύπησε αλλά τα κατάφερε η Λίβερπουλ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 31/3/2019 - 20:24

Μεγάλη νικήτρια η Λίβερπουλ στην αναμέτρηση της 32ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ κόντρα στην Τότεναμ. Η ομάδα του Κλοπ επικράτησε με 2-1 χάρη στα γκολ του Φιρμίνο (16') και Αλντερβάιρελντ (αυτ. 90'). Για την Τότεναμ ισοφάρισε προσωρινά ο Λούκας στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Γιούρκεν Κλοπ ξανά ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 79 βαθμούς (δύο περισσότερους από τη Μάν. Σίτι) αλλά με παιχνίδι περισσότερο. Από την άλλη η Τότεναμ, έμεινε στην τρίτη θέση με 61 βαθμούς μαζί με τη Μάν. Γιουνάιτεντ.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου στην αναμέτρηση η Τότενμ ήταν πολύ καλά κλεισμένη στην άμυνα και δεν επέτρεπε στην Λίβερπουλ να εκδηλώσει επικίνδυνες επιθετικές προσπάθειες.

Στο 16ο λεπτό ήρθε το γκολ για την Λίβερπουλ με τον Φιρμίνο ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιορίς μετά την πολύ ωραία σέντρα του Ρόμπερτσον από τα αριστερά.

Μακρινή μπαλιά του Ρόουζ στο 23ο λεπτό, παραλίγο να κάνουν γκάφα οι Άλισον και Μίλνερ, αλλά ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας πρόλαβε και μάζεψε.

Η Λίβερπουλ στο 27ο λεπτό είχε δοκάρι με τον Άρνολντ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο 33ο λεπτό ο Ντέλε Άλι έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια της Λίβερπουλ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα πολύ ωραίο σουτ του Μανέ μετά την πάσα του Φιρμίνο, η μπάλα πήγε για πολύ λίγο έξω.

Αρχικά στο 56ο λεπτό ο Ρόουζ έδωσε στον Κέιν, αυτός μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Άλισον να αποκρούσει και στην συνέχεια ήταν η σειρά του Έρικσεν να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ρόμπερτσον.

Ισοφάρισε στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης η Τότεναμ. Ο Κέιν εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ, ο Τρίπιερ έκανε το γύρισμα προς το μέρος του Έρικσεν κι αυτός έδωσε ασίστ στον Λούκας ο οποίος πλάσαρε για το 1-1.

Μεγάλη ευκαιρία για την Τότεναμ με τον Σισοκό ο οποίος ήταν μόνος με τον Άλισον και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

Τρία λεπτά αργότερα ο Άλι επιχείρησε το σουτ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε έξω από τα δοκάρια του Άλισον.

Με τη συμπλήρωση του 90λεπτου ο Σαλάχ έπιασε την κεφαλιά, ο Γιορίς απέκρουσε και ο Αλντερβάιρελντ έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 2-1 για τη Λίβερπουλ.

Λίβερπουλ: Άλισον, Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ (Φαμπίνιο 77'), Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον (Οριγκί 77'), Μανέ, Φιρμίνο, Σαλάχ (Λοβρέν 90')

Τότεναμ:  Γιορίς, Τρίπιερ, Βερτόνγκεν, Σάντσεζ (Σον 69'), Ρόουζ, Αλντερβάιρελντ, Σισοκό, Έρικσεν (Λορέντε 90'), Άλι, Λούκας (Ντέιβις 82’), Κέιν