«Καθάρισε» με Κολοβό η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 19/1/2019 - 18:49

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Κολοβό η Ομόνοια επικράτησε με 3-1 της Νέας Σαλαμίνας για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος και πλησίασε στις θέσεις που οδηγούν στο πρώτο γκρουπ των πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Τα γκολ για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ο Δημήτρης Κολοβός (59', 65') και ο Ραμίρεζ (73'). Για τους φιλοξενούμενους μείωσε προσωρινά ο Τιάγκο στο 70ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή είναι η πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα που η Ομόνοια σκοράρει τρεις φορές.

Η πρώτη τελική στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 10ο λεπτό και ήταν για τους «πράσινους». Ο Ραμίρεζ έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Λόπες στη περιοχή αλλά αυτή έφυγε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αλβμπόγκε.

Στο 19ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε φάουλ λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή της Ομόνοιας με τον Ρενάτο Μαργκάσα να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Η μπάλα κόντρα και πέρασε λίγο σε κόρνερ. Ήταν καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ατζαγκούν έξω από την περιοχή με χλιαρό σουτ προσπάθησε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας όμως χωρίς επιτυχία.

Στο 25ο λεπτό η Νέας Σαλαμίνα έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία. Ο Σικόρσκι, μετά από ωραία ενέργεια και πάσα του Κορρέιρα, έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά αυτό έφυγε άστοχα εκτός εστίας.

Δύο λεπτά μετά την επανέναρξη του παιχνιδιού η μπάλα έφτασε στη περιοχή της Σαλαμίνας και ο Ραμίρεζ εντός περιοχής γύρισε και έκανε το σουτ αλλά ο Αλβμπόγκε ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε στη γωνιά του.

Στο 54ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Κίγκσλεϊ ο οποίος σύγκλινε εντός περιοχής και πλάσαρε στο αντίθετο παραθυράκι του Μεχίας αλλά ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Τελικά, το σκορ άνοιξε η Ομόνοια με τον Δημήτρη Κολοβό. Ο Ελλαδίτης έκανε το σουτ εντός περιοχής, μετά από γύρισμα του Μαυρία και έκανε το 1-0.

H Oμόνοια συνέχισε να πιέζει και στο 63ο λεπτό η μπάλα στρώθηκε στον Λόπες, αυτός σούταρε από το ύψος της περιοχής αλλά απόκρουσαν με το σώμα τους οι της Νέας Σαλαμίνας.

Δύο λεπτά αργότερα οι «πράσινοι» διπλασίασαν τα τέρματα τους και πάλι με τον Κολοβό ο οποίος με συρτό σουτ εντός περιοχής έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Πέντε λεπτά αργότερα η Νέα Σαλαμίνα είχε τη δική της απάντηση καθώς κατάφερε να μειώσει στο σκορ με ωραίο πλασέ εντός περιοχής του Τιάγκο.

Η Ομόνοια αντέδρασε άμεσα και στο 73ο λεπτό κατάφερε να φτάσει στο 3-1 με τον Ραμίρεζ. Ο Κολοβός μπήκε στη περιοχή, γύρισε τη μπάλα που στη συνέχεια της φάσης κατέληξε στον Ραμίρεζ ο οποίος με σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ για τη ομάδα του.

Ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των 90' η Ομόνοια έχασε καλή ευκαιρία όταν ο Κολοβός έδωσε στη περιοχή στον Μαυρία ο οποίος έκανε την προσποίηση και πλάσαρε ωραία τον Αλβμπόκε που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Ομόνοια (Γ. Αναστασίου): Μεχίας, Βύντρα, Γκαφούρ, Λόρα, Λόπεθ (Πρέτσε 74'), Λοέ, Γκόμεθ, Σοάρες (Κολοβός 54'), Ατζαγκούν, Μόντες (Μαυρίας 54'), Ραμίρες

Νέα Σαλαμίνα (Σ. Πουρσαϊτίδης): Αλβμπόγκε, Φουστάρ, Μιντίκκης (Κωστή 84') , Χριστοφόρου, Τζαΐλσον, Κορέια, Μαργκάσα, Νουρ (Ρέινολτς 66'), Ελουντού, Σικόρσκι (Τιάγκο 59'), Κίνγκσλεϊ

Δηλώσεις

Γιάννης Αναστασίου (Ομόνοια): «Ήταν το τρίτο παιχνίδι μέσα σε έξι μέρες, αρκετά δύσκολο. Διαχειριστήκαμε έναν αποκλεισμό τραυματισμούς και σε μια ομάδα η οποία είναι η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος και βασικός αντίπαλος για την εξάδα. Επιλέξαμε να παίξουμε ένα διαφορετικό στιλ στο πρώτο μέρος με ποδοσφαιριστές που έχουν ικανότητες στον άξονα και επικίνδυνοι στην πλάτη του αντιπάλου.

Παίξαμε όμως ένα παιχνίδι χαμηλού τέμπο. Το κάναμε δύσκολο και στην ουσία δώσαμε την δυνατότητα στην αντίπαλη ομάδα να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην ομάδα. Οι αλλαγές μα έδωσαν ενέργεια και ταχύτητα και σκοράρισμα. Πρώτη φορά βάλαμε τρια γκολ στο πρωτάθλημα. Είναι μια σημαντική νίκη και προετοιμαζόμαστε για το επόμενο παιχνίδι.

Δεν θα είναι για κανένα εύκολο και θα έχει ενδιαφέρον μέχρι την τελευταία αγωνιστική. Μετράνε πλέον μόνο τα αποτελέσματα. Πήραμε μια σημαντική νίκη, βγάλαμε καλούς συνδυασμούς αλλά κάναμε και λάθη».

Σάββας Πουρσαϊτίδης (Νέα Σαλαμίνα): «Να δώσω συγχαρητήρια για τη νίκη τους. Το πώς άρχισε το παιχνίδι και πως τελείωσε το πρώτο μέρος, δεν φανταστήκαμε τέτοια εξέλιξη. Η ομάδα μου ήταν επικίνδυνη στο πρώτο μέρος, χάσαμε ευκαιρίες. Ο αντίπαλος ήταν νευρικός και δεν κινδυνέψαμε. Για δέκα λεπτά χάσαμε τη συγκέντρωση μας, ήταν δύσκολο το έργο μας αν και μειώσαμε. Ήρθε το τρίτο γκολ που έδωσε το πλεονέκτημα να διαχειριστεί το αποτέλεσμα. χάθηκε ένα παιχνίδι, δεν μπορώ να πω πως έχω παράπονο από τους παίχτες μου. Η άποψη μου είναι πως η εξάδα είναι στα δικά μας πόδια, εμείς είμαστε φαβορί. Από εμάς θα εξαρτηθεί, δεν θα είναι εύκολο έργο. Έχουμε χαρακτήρες που μπορούν να κάνουν τη διαφορά. Ξανά συγχαρητήρια».

Δημήτρης Κολοβός (Ομόνοια): Είχαμε στο μυαλό μας μόνο την νίκη αυτό θέλαμε από την αρχή του παιχνιδιού. Έχουμε μπροστά μας άλλα 5 παιχνίδια και βλέπουμε το καθένα ξεχωριστά. Από μας εξαρτάται αν θα μπούμε εξάδα. Μπορούμε να τα καταφέρουμε και πιστεύω θα τα καταφέρουμε να μπούμε στην εξάδα. Αρχίζω και πατώ καλύτερα στα πόδια μου, βοήθησα την ομάδα να κερδίσει οπόταν το κρατάω αυτό. Βδομάδα με βδομάδα είμαι καλύτερα. Έχουμε ακόμα μια βδομάδα φουλ προπονήσεων και θα είμαι πιο έτοιμος. Το 2ο γκολ αφιερωμένο στον κόουτς, το πρώτο στον πατέρα μου που πάντα του αφιερώνω τα γκολ. Πιστεύω υπάρχει ποιότητα στις ομάδες στην Κύπρο. Πιστεύω είναι καλό το επίπεδο».

Αντρέας Δημητρίου (Ομόνοια): «Το παιχνίδι ήταν καθοριστικό για μας. Τα καταφέραμε. Στο πρώτο μέρος δεν είχαμε την εικόνα που θέλαμε. Ήταν διαφορετικά στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα φανέρωσε θετικά στοιχεία. Το σκορ είναι σημαντικό για μας. Αν λάβουμε υπόψη το αποτέλεσμα του πρώτου γύρου. Σε ενδεχόμενη ισοβαθμία έχουμε πλεονέκτημα. Από Δευτέρα ξανά στη δουλειά για ένα δύσκολο παιχνίδι στην Πάφο. Θέλουμε σταθερότητα σε ψηλό επίπεδο αλλά και να έχουμε συνέχεια».

Για τα αγωνιστικά: «Ο Ζίβετς έχει πιθανότητες για Πάφο δεν είναι σοβαρός ο τραυματισμός του. Ο Ματ μάλλον δεν θα είναι διαθέσιμος. Μάλλον θα είναι μέσα με τον Ερμή. Ο Τζιωνής ίσως θα είναι διαθέσιμος. Ο Μανρίκε χρειάζεται προπονήσεις. Περιμένουμε τον Χριστοφή κοντά στον Απρίλη».

Για τον κόσμο: «Ένα ευχαριστώ στον κόσμο μας. Στο χέρι μας είναι να αυξάνουμε την προσέλευση στο γήπεδο».

Δημήτρης Λάζος (Νέα Σαλαμίνα): «Δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε. Μας βγήκε η κούραση αλλά και οι απουσίες. Είναι ένα κακό αποτέλεσμα. Θα παλέψουμε για την εξάδα. Θα δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό για την εξάδα. Αυτό που θέλουμε να διαβεβαιώσουμε τον κόσμο είναι ότι θα κάνουμε τα πάντα. Τους θέλουμε δίπλα μας για να τα καταφέρουμε. Έχουμε ένα σταθερό σύνολο. Δεν έχουμε όμως το μεγάλο ρόστερ. Είναι βαρόμετρο η απουσία του Γκολομπάρτ. Νιώθουμε ότι έχουμε μια ανταγωνιστική ομάδα. Αν προκύψει οτιδήποτε μεταγραφικό θα δει ο προπονητής».