«Κόλλησε» με τη Χάβρη και... ανέβαλε τη στέψη της η Παρί

Κυριακή, 28/4/2024 - 00:05

Γλύτωσε την ήττα με γκολ στο 90'+5', αλλά είδε τη Χάβρη να αναβάλλει την στέψη της η Παρί Σεν Ζερμέν!

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στη μεγάλη νίκη, παίρνοντας προβάδισμα με 3-1 στο 61', αλλά βλέποντας τον Γκονσάλο Ράμος να τους ισοφαρίζει με γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα, διαμορφώνοντα το τελικό 3-3.

Έτσι, η Παρί θα χρειαστεί να περιμένει για να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια Γαλλίας για τη φετινή σεζόν, στρέφοντας πλέον την προσοχή της στην πρώτη της αναμέτρηση με την Ντόρτμουντ (01/05 - 22:00 στη Γερμανία) για τα ημιτελικά του Champions League, ενώ η Χάβρη έχασε μια μεγάλη ευκαιρία, αλλά πήρε έναν βαθμό που μπορεί να αποδειχθεί... χρυσάφι στη μάχη που δίνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

H Χάβρη προηγήθηκε στο 19ο λεπτό του αγώνα με σκόρερ τον Οπερί, με τους γηπεδούχους να απαντούν δέκα λεπτά αργότερα (29'), με... δράστη τον Μπαρκολά. Ωστόσο, στο 38', μετά από υπέροχο τακουνάκι του Νέγκο και όμορφο τελείωμα του Αντρέ Αγιού, οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα, ενώ στο 61' ο Τουρέ διαμόρφωσε το 1-3 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Από εκείνο το σημείο του αγώνα και έπειτα η Παρί κυριάρχησε, πιέζοντας ασφυκτικά την άμυνα της αντιπάλου της και μειώνοντας στο 78' με τον Χακίμι, πριν έρθει ο Γκονσάλο Ράμος για να την γλυτώσει από την ήττα, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με υπέροχη κεφαλιά, μετά από σέντρα του Κανγκ-Ιν Λι.