Κωστένογλου: «Δεν μπορώ να έχω παράπονο από την προσπάθεια»

Σάββατο, 9/10/2021 - 09:00

Την ήττα (0-2) από την Κροατία στο «ΑΕΚ Αρένα», δέχθηκε το βράδυ της Παρασκευής (8/10) η Εθνική, σε αγώνα για την 7η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ.

Ο Ομοσπονδιακός προπονητής, Νίκος Κωστένογλου, αναγνώρισε την ανωτερότητα της αντιπάλου και το δίκαιο της νίκης της.

Όπως χαρακτηριστικά επισήμανε, όλο το βάρος της προσπάθειας για την Κύπρο επικεντρώνεται πλέον στον αγώνα της ερχόμενης Δευτέρας (11/10, 19:00) με τη Μάλτα.

Αναλυτικά όσα ανέφερε:

«Γνωρίζαμε ότι είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή ομάδα και με αρκετή ποιότητα. Δεχτήκαμε δυστυχώς τέρματα στα τέλη και των δύο ημιχρόνων.

Η φάση με το πρώτο γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου μπορούσε να αποφευχθεί. Είχαμε δύο κλεψίματα στο ξεκίνημα του αγώνα όμως στην τελική προσπάθεια δεν τα καταφέραμε.

Η νίκη της Κροατίας ήταν δίκαιη, δεν μπορώ να έχω παράπονο από την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών μας. Για εμάς το παιχνίδι αυτό τέλειωσε και βλέπουμετο επόμενο της Δευτέρας με τη Μάλτα. Έχουμε δύο ημέρες να συγκεντρωθούμε και να στοχεύσουμε τη νίκη».