Κρατάει το τρίποντο και προχωράει η «διπρόσωπη» Ανόρθωση

Κυριακή, 27/8/2023 - 12:00

Την δεύτερη συνεχομένη νίκη της πέτυχε εχθές (26/08) η Ανόρθωση, που επικράτησε με 2-0 του Οθέλλου στο «Αμμόχωστος», για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Παρά το γεγονός πως πήρε το τρίποντο, η «Κυρία» δεν έπεισε με την εμφάνιση της, αφού παρουσιάστηκε... διπρόσωπη, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος και ένα κακό δεύτερο.

Αρχικά το σύνολο του Νταβίντ Γκαγιέχο είχε τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση και μπόρεσε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 19ο λεπτό με τον Γκερέρο από την άσπρη βούλα, ενώ στην συνέχεια διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα τους, δημιουργώντας ταυτόχρονα ευκαιρίες.

Μετά την ανάπαυλα όμως η εικόνα άλλαξε, με την ομάδα από την Αθηαϊνου να ακολουθεί μια πιο επιθετική φιλοσοφία, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Πράγματι οι γηπεδούχοι πιέζοντας ψηλά τις γραμμές των αντιπάλων τους, έλεγξαν τον ρυθμό και σημείωσαν τεράστιες φάσεις δίχως όμως να σκοράρουν.

Η Ανόρθωση δεν έδειχνε ικανή να βγάλει αντίδραση, ενώ αντιμετώπιζε αρκετά προβλήματα, τόσο στον άξονα, όσο και στην άμυνα, καθώς δεν μπορούσε να σπάσει το πρέσινγκ των αντιπάλων, ούτε να βγάλει την μπάλα από το δικό της μισό, κάνοντας αρκετές λάθος μεταβιβάσεις.

Πριν την ολοκλήρωση του ενενηντάλεπτου, ο... νόμος του ποδοσφαίρου ήρθε να τιμωρήσει την δυστοκία του Οθέλλου, με τους φιλοξενούμενους να ξεδιπλώνουν την ποιότητα τους και να διπλασιάζουν το σκορ, με τον Φερέιρα στο 88ο λεπτό, μετά από καταπληκτική αντεπίθεση και ασίστ του Γκερέρο.

Στο τέλος της ημέρας, η ομάδα της Αμμοχώστου έφερε εις πέρας την αποστολή της, που ήταν να παραμείνει αήττητη και αυτό είναι που θα πρέπει να κρατήσει. Ωστόσο εκμεταλλευόμενη την θετική της ψυχολογία καλείται επίσης να βρει τα όποια προβλήματα υπάρχουν και να τα διορθώσει με ηρεμία.

Επόμενη υποχρέωση για τους ποδοσφαιριστής του Γιαγιέχο είναι η αναμέτρηση της ερχόμενης Παρασκευής (01/09, 20:00), όπου θα υποδεχτεί στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» τη Νέα Σαλαμίνα, έχοντας ως μοναδικό στόχο να... τριτώσει το καλό.