Επιστροφή στις νίκες με Χουράδο για την ΑΕΛ (BINTEO)

Σάββατο, 30/11/2019 - 20:50

Η ΑΕΛ με γκολ του Χουράδο στο πρώτο ημίχρονο επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας του Εθνικού στο Δασάκι με 1-0.

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ πήρε το ζητούμενο και επέστρεψε στις νίκες μετά τις απώλειες που είχε την περασμένη αγωνιστική εντός έδρας με τον Ολυμπιακό.

Α΄ ημίχρονο:

Πρώτη καλή φάση στον αγώνα για την ΑΕΛ στο 10΄. Ο Αβραάμ έφυγε από τα αριστερά, γύρισε την μπάλα στον Αγκάνοβιτς με τον τελευταίο από πολύ καλή θέση να μην πιάνει καλά το σουτ και να χάνει την ευκαιρία για την ομάδα του.

Σταδιακά η ΑΕΛ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει.

Αρκετά μέτριο το παιχνίδι με ελάχιστες καλές στιγμές. Παρόλα αυτά η ΑΕΛ θα καταφέρει να πάρει το προβάδισμα στο 29΄ με τον Χουράδο. Γερολέμου και Αβραάμ συνεργάστηκαν άψογα από τα αριστερά, ο τελευταίος έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Χουράδο από κοντά δεν είχε πρόβλημα να ανοίξει το σκορ.

Στο 32΄ ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Κονέ από αριστερά πέρασε τον Τεϊξέιρα και μπήκε στην περιοχή κάνοντας το πλασέ, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Χουράδο από καλή θέση πήρε την κεφαλιά με τον  Μπογκαντίνοφ να διώχνει με δυσκολία.

Β΄ ημίχρονο:

Πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο για τον Εθνικό στο 47΄. Ο Μάριος Ηλία έκανε την μπαλιά από δεξιά, ο Μιγκελίτο έπιασε το σουτ στη κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 58΄ η ΑΕΛ έχασε την πρώτη της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο. Μετά από μπαλιά του Αβραάμ, ο Αγκάνοβιτς πέρασε τον Μπογκατίνοφ, αλλά άνοιξε την μπάλα και ο Σκοπιανός τερματοφύλακας απέκρουσε το πλασέ του.

Στο 70΄ ο Κοστόφσκι πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Ζτνραφκόφσκι και έφυγε κόρνερ.

Στο 76΄ η ΑΕΛ έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Γκαθτανιάγα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για τράβηγμα στον Μάριο Ηλία. Παρόλα αυτά οι ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Κέρκεζ κατάφεραν να πάρουν την νίκη.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Μιγκελίτο, Ντεϊβίσον, Λαμπάν, Κουντόμπιακ (46'Μ.Ηλία), Μαρκόφσκι, Κοστόφσκι, Χριστοφή, Παπαγεωργίου, Ιωάννου, Κονέ (87'Ι.Μαρκόφσκι).

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α. Τεϊξέιρα, Γκαστανάγια, Αβραάμ (84'Γουήλερ), Ζντραφκόφσκι, Μαέ, Αγκάνοβιτς, Γερολέμου (57'Μεντόγιεβιτς), Χουράδο (76'Γκαζαριάν), Ράσο, Κυριάκου.