Ουσιαστικό Βέλγιο, κέρδισε την Πορτογαλία και προκρίθηκε στους «8» (ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 27/6/2021 - 23:53

Η κορυφή του Euro αναζητεί νέο κάτοχο!

Το Βέλγιο αν και δεν έθελξε με την απόδοση του, επικράτησε με 1-0 της Πορτογαλίας στη φάση των «16» του Euro 2020 και πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης. 'Έτσι, οι Πορτογάλοι μένουν εκτός συνέχειας της διοργάνωσης και κατά συνέπεια εκτός συνέχειας της υπεράσπισης των κεκτημένων που έχουν από το 2016. Το γκολ για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ σκόραρε ο Τόργκαν Αζάρ στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης, με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού.

Παιχνίδι που δεν διεκδίκησε σε καμία περίπτωση δάφνες ποιότητας καθώς η σκοπιμότητα των δύο ομάδων ήταν εμφανέστατη από το πρώτο λεπτό. Στο πρώτο μέρος τα πάντα ήταν μοιρασμένα, με τη δύναμη και το πάθος να υπερισχύουν, όμως το Βέλγιο βρήκε το γκολ από το πουθενά λίγο πριν το τέλος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως αναμενόταν, η Πορτογαλία κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Οι πρωταθλητές Ευρώπης πίεσαν, δημιούργησαν επιθέσεις όμως δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Κουρτουά. Μάλιστα, η απώλεια του Ντε Μπρόινε για τους Βέλγους λόγω τραυματισμού, τους στοίχησε στο δημιουργικό κομμάτι.

Το Βέλγιο θα αντιμετωπίσει στους «8» την Ιταλία, η οποία το Σάββατο απέκλεισε την Αυστρία στην παράταση (0-0 καν., 2-1 παράταση). H αναμέτρηση των προημιτελικών είναι ορισμένη για την Παρασκευή 2 Ιουλίου στις 22:00 (ώρα Κύπρου) στην «Allianz Arena» στο Μόναχο της Γερμανίας.

Τέλος, το Βέλγιο είναι στα προημιτελικά

Οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν με 1-0 της Πορτογαλίας και είναι στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

27/06/2021
23:54
90' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τους Βέλγους

Ντεντόκερ αντί του Τ.Αζάρ.

27/06/2021
23:49
90' Πέντε επιπλέον λεπτά για το τέλος

Μπροστά στο σκορ πάντα το Βέλγιο με 1-0 από το 42ο λεπτό.

27/06/2021
23:45
87' Αλλαγή για το Βέλγιο

Καράσκο στο παιχνίδι αντί του Ε.Αζάρ.

27/06/2021
23:42
83' Δοκάρι για την Πορτογαλία

Πανέμορφο σουτ του Γκερέιρο από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα σταμάτησε στη... ρίζα του δοκαριού του Κουρτουά.

27/06/2021
23:41
82' Μεγάλη στιγμή για την Πορτογαλία

Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ντίας έπιασε την κεφαλιά όμως ο Κουρτουά του είπε «όχι».

27/06/2021
23:37
78' Ολοκληρώνει τις κινήσεις από τον πάγκο ο Σάντος

Παλίνια εκτός και στη θέση του ο Περέιρα.

Σάντσες εκτός και στη θέση του ο Ολιβέιρα.

27/06/2021
23:35
77' Πάει να χαλάσει το παιχνίδι

Πολλή ένταση και νεύρα από τους Πορτογάλους που παίζουν αντιαθλητικά. Πήγε να ξεφύγει κάπως η κατάσταση όμως οι ψυχραιμότεροι έδωσαν τέλος.

27/06/2021
23:28
70' Τρίτη αλλαγή για την Πορτογαλία

Αντρέ Σίλβα στο παιχνίδι στη θέση του Ζότα.

27/06/2021
23:19
61' Νέα στιγμή για τους πρωταθλητές Ευρώπης

Σέντρα στην περιοχή με τον Φέλιξ να πιάνει την κεφαλιά, όμως ο Κουρτουά μάζεψε σταθερά τη μπάλα.

27/06/2021
23:17
58' Απειλεί η Πορτογαλία

Εντός περιοχής ο Ζότα, έκανε το σουτ όμως δε βρήκε στόχο.

27/06/2021
23:14
55' Προχωρά σε δύο κινήσεις από τον πάγκο ο Φερνάντο Σάντος

Σίλβα και Μουτίνιο εκτός για να μπουν οι Φέλιξ και Φερνάντες.

27/06/2021
23:06
48' Δε μπορεί να συνεχίσει ο Ντε Μπρόινε

Αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο για να μπει στη θέση του ο Μέρτενς.

27/06/2021
23:04
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Με τους ίδιους έντεκα οι δύο προπονητές.

27/06/2021
22:48
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο

Το Βέλγιο είναι μπροστά στο σκορ με 1-0 από το 42ο λεπτό κόντρα στους Πορτογάλους.

27/06/2021
22:42
42' Γκολ για το Βέλγιο

Εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής από τον Τ. Αζάρ με τη μπάλα να παίρνει πολλά φάλτσα και να καταλήγει στα δίκτυα των Πορτογάλων. Γκολ κόντρα στη ροή του παιχνιδιού αφού το Βέλγιο ήταν ανύπαρκτο επιθετικά στο παιχνίδι έως τώρα.

27/06/2021
22:37
37' Πρώτη ευκαιρία για το Βέλγιο

Φαλτσαριστό σουτ με το εξωτερικό από τον Μενιέρ όμως η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία.

27/06/2021
22:25
25' Απειλεί από μακριά ο Ρονάλντο με απευθείας εκτέλεση φάουλ

Εξαιρετική εκτέλεση από τον Πορτογάλο θρύλο, όμως ο Κουρτουά ήταν στη σωστή θέση και έδιωξε με υπερένταση τη μπάλα.

27/06/2021
22:15
15' Χωρίς κάτι ιδιαίτερο το πρώτο τέταρτο

Πατάει καλύτερα η Πορτογαλία στο ξεκίνημα, σαν να... ξύπνησε το Βέλγιο μετά τη φάση του έκτου λεπτού. Ο Φερνάντο Σάντος είναι συνεχώς όρθιος δίνοντας οδηγίες στους παίκτες του σε έντονο ύφος.

27/06/2021
22:06
6' Πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση για τους Πορτογάλους

Καταπληκτική ενέργεια από τον Ρενάτο Σάντσες, πάσα στον κενό χώρο στον Ζότα, που σουτάρει μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.

27/06/2021
22:00
1' Έναρξη της αναμέτρησης

Στη σέντρα στο Βέλγιο.

27/06/2021
21:52
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις κόκκινες εμφανίσεις το Βέλγιο, με τις λευκές εμφανίσεις η Πορτογαλία.

27/06/2021
21:30
Όμορφες εικόνες στις κερκίδες του σταδίου της Σεβίλλης
27/06/2021
20:40

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Βερμάλεν, Βερτόγκεν, Μενιέρ, Βίτσελ, Τίλεμανς, Ε.Αζάρ, Τ.Αζάρ, Ντε Μπρόινε, Λουκάκου

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Πατρίσιο, Γκερέιρο, Πέπε, Ντίας, Νταλότ, Μουτίνιο, Παλίνια, Σίλβα, Σάντσες, Ζότα, Ρονάλντο

27/06/2021
20:38
Η διοργάνωση των ρεκόρ για τον Κριστιάνο Ρονάλντο

Το φετινό Euro εξελίσσεται στη διοργάνωση των ρεκόρ για τον Κριστιάνο Ρονάλντο! Ο 36χρονος σούπερ σταρ της Γιουβέντους, ούτε λίγο ούτε πολύ έχει καταρρίψει τρία ρεκόρ, ενώ βρίσκεται στο κατόπι δύο ακόμα!

Συγκεκριμένα, ο «CR7» με την έναρξη του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος έγινε ο μοναδικός παίκτης που έχει λάβει μέρος σε πέντε Euro. Επιπλέον, ξεπέρασε τον Μισέλ Πλατινί στον πίνακα των σκόρερ στον θεσμό, όντας πλέον ο πρώτος στη σχετική λίστα με 14 γκολ, ενώ παράλληλα έγινε και ο πρώτος σκόρερ σε Euro και Mundial μαζί (21 γκολ), αφήνοντας πίσω του τον Μάριο Γκόμεζ.

Πλέον ο Ρονάλντο με ακόμα ένα γκολ θα ξεπεράσει τα 109 γκολ του Αλί Νταεΐ και θα μείνει πρώτος στον πίνακα των σκόρερ στην ιστορία όλων των εθνικών ομάδων! Τέλος, με τα 5 φετινά του τέρματα κυνηγάει την κορυφαία επίδοση του Μισέλ Πλατινί με 9 γκολ σε μία μόνο τελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

27/06/2021
20:36
Μοιρασμένη η προϊστορία των δύο ομάδων

Τα πράγματα είναι μοιρασμένα, αφού σε 18 συναντήσεις τους το Βέλγιο μετράει πέντε νίκες, η Πορτογαλία έξι, ενώ επτά παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση Βέλγιο - Πορτογαλία

Οι δύο ομάδες στις 22:00 θα «μονομαχήσουν» για μια θέση στα προημιτελικά του Euro 2020.