Έγραψε ιστορία και σήκωσε το... Emery League η Βιγιαρεάλ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 27/5/2021 - 00:55

Europa Emery League!

Η Βιγιαρεάλ του Ισπανού τεχνικού επικράτησε με 11-10 στα πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια) της Γιουνάιτεντ στον τελικό, με τον ίδιο να κατακτά το 4ο τρόπαιο στην καριέρα του και να κάνει... δική του τη διοργάνωση.

Πρωταγωνιστής ο Ρούλι που απέκρουσε το πέναλτι του Ντε Χέα μετά από 21(!) εκτελέσεις, ενώ προηγουμένως είχε ευστοχήσει αυτός και χάρισε την κούπα στην ομάδα του.

Στην κανονική διάρκεια, το «κίτρινο υποβρύχιο» άνοιξε το σκορ με τον Μορένο στο 30' και η ομάδα του Σόλσκιερ ισοφάρισε με τον Καβάνι στο 55ο λεπτό.

Από 'κει και πέρα δεν έγινε τίποτε, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση χωρίς να λύνουν τις διαφορές τους και πήγαν στην... άχαρη διαδικασία.

Εκεί η Βιγιαρεάλ έδειξε να το θέλει περισσότερο και κατάφερε να επικρατήσει, παίρνοντας το πρώτο Europa League στην ιστορία της!

00:16
105' Έναρξη του δευτέρου μέρους
27/05/2021
00:13
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης
27/05/2021
00:07
100' Ευκαρία για τη Βιγιαρεάλ

Ο Αλκάθερ δοκίμασε ένα σουτ στην κίνηση, στο ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια

26/05/2021
23:57
90' Έναρξη πρώτου ημιχρόνου παράτασης

23:51
90'+1 Καλή στιγμή για τη Βιγιαρεάλ

Ο Τόρες δοκίμασε το σουτ από καλή θέση μέσα στην περιοχή, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια

26/05/2021
23:49
3 τα λεπτά των καθυστερήσεων
26/05/2021
23:49
89' Νέα φάση για τη Γιουνάιτεντ

Ο Σο έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Πογκμπά από καλή θέση έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά πάνω από τα δοκάρια

26/05/2021
23:40
81' Φάση για τη Γιουνάιτεντ

Τελική μετά από ώρα, με τον Ράσφορντ να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα άουτ

26/05/2021
23:33
74' Σχόλιο

Έπεσε ο ρυθμός στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο 1-1 λίγο πριν το τέλος και να επιλέγουν μια πιο προσεκτική τακτική

26/05/2021
23:13
55' Γκολ για τη Γιουνάιτεντ

Ο Ράσφορντ δοκίμασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον ΜακΤόμινεϊ και ο Καβάνι σε κενή εστία έφερε το ματς στα ίσα

2

26/05/2021
23:04
46' Έναρξη β' ημιχρόνου

22:46
45' Καλή φάση για τη Γιουνάιτεντ

Ο Γκρίνγουντ με ωραία προσπάθεια από δεξιά, μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα για τον Καβάνι, ο Αλμπιόλ πρόλαβε και έκανε την προβολή, με τον Ρούλι να αποκρούει δύσκολα

26/05/2021
22:30
30' Γκολ για τη Βιγιαρεάλ

Ο Παρέχο εκτέλεσε φάουλ με γέμισμα στην περιοχή και ο Μορένο με προβολή από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

0

26/05/2021
22:23
22' Πρώτη ευκαιρία για τη Βιγιαρεάλ

Ο Μπάκα από αριστερά, μέσα στην περιοχή, έκανε τη σέντρα και ο Τόρες με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια

26/05/2021
22:21
Νέα ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ

Ο Μπισάκα από δεξιά έκανε τη σέντρα, ο Αλμπιόλ έδιωξε, με τον Σο από αριστερά να δοκιμάζει κάτι σαν σέντρα-σουτ και η μπάλα να περνάει έξω

26/05/2021
22:07
7' Πρώτη ευκαιρία στο ματς

Ο Ράσφορντ από την περιοχή έστρωσε έξω για τον ΜακΤόμινεϊ, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο έξω

0

26/05/2021
22:00
1' Έναρξη του τελικού

0

26/05/2021
21:35
Ο 14ος αγγλοϊσπανικός τελικός

Η παράδοση δείχνει... Βιγιαρεάλ και η Γιουνάιτεντ καλείται να την «σπάσει».

Η μεταξύ τους προϊστορία

Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί άλλες τέσσερις φορές, οι οποίες ήταν στο Champions League, με όλα τα παιχνίδια να μένουν ισόπαλα χωρίς γκολ