Υπερασπίστηκε το προβάδισμα και πάει για το... threepeat η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 17/4/2024 - 20:53

Έκανε το καθήκον της!

Η Ομόνοια έμεινε ισόπαλη με 0-0 απέναντι στον Άρη, στο πλαίσιο του επαναληπτικού μεταξύ τους αγώνα για τα ημιτελικά του κυπέλλου Coca-Cola και εκμεταλλευόμενη το προβάδισμα πρόκρισης της, πέρασε στον τελικό.

Με... φάρο το 3-0 στη Λεμεσό, οι «πράσινοι» διαχειρίστηκαν εξαιρετικά την αναμέτρηση, καθώς μπόρεσαν να περιορίσουν τις επιθετικές αρετές των αντιπάλων τους, κλείνοντας σωστά τους κενούς χώρους, ενώ ταυτόχρονα ήταν άκρως απειλητικοί στην κόντρα επίθεση.

Η «ελαφριά ταξιαρχία» δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να δείξει υπεροχή πάνω στο «τριφύλλι» και με τον χρόνο να κυλάει εναντίον της, τελικά γνώρισε τον αποκλεισμό και συνέχισε να απογοητεύει με τις εμφανίσεις της.

Αυτή είναι η 24η πρόκριση της Ομόνοιας στον μεγάλο αγώνα του θεσμού και η τρίτη συνεχόμενη, αφού και τις δύο προηγούμενες χρονιές, όχι μόνο διεκδίκησε το τρόπαιο, αλλά και το κατέκτησε. Έτσι πλέον κυνηγάει το... threepeat.

Στον τελικό, που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο (18/05), η Ομόνοια θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Απόλλωνας-Πάφος. Η αναμέτρηση θα προβληθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου.

17/04/2024
21:30
Το... τρίτο ημίχρονο
17/04/2024
20:53
Τέλος αγώνα

Η Ομόνοια υπερασπίστηκε άψογα το προβάδισμα των τριών τερμάτων του πρώτου αγώνα και μένοντας ισόπαλη με 0-0 απέναντι στον Άρη, προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό.

17/04/2024
20:50
90' Τρία λεπτά καθυστερήσεις
17/04/2024
20:48
88' Τελική για τους «πρασίνους»

Ο Σίμις ελευθερώθηκε και επιχείρησε το συρτό σουτ εκτός περιοχή και ο Βανά μάζεψε.

17/04/2024
20:45
86' Τελευταίες κινήσεις και για την Ομόνοια

Στεπίνσκι και Μάθιους στις θέσεις των Αλιούμ και Παναγιώτου.

17/04/2024
20:43
83' Τελευταία αλλαγή για το σύνολο του Σπιλέφσκι

Τη θέση του Γιαγκό πήρε ο Σανέ.

17/04/2024
20:39
71' Αλλαγή για το «τριφύλλι»

Ο Χαμάς αντικαθιστά τον Χάμπο.

17/04/2024
20:27
66' Διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους

Μπάκιτς και Σίμιτς στις θέσεις των Κακουλλή και Σεμέδο.

17/04/2024
20:25
65' Μεγάλη φάση για το σύνολο του Σπιλέφσκι

Ο Νίκολιτς επιχείρησε το σουτ και ο Ουζόχο απέκρουσε άτσαλα. Στην συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Γκομίς, που έκανε νέο σουτ, αλλά ο πορτιέρο των «πρασίνων» είπε πάλι «όχι».

17/04/2024
20:24
64' Αλλαγή για τον Άρη

Ο Σπόλιαριτς παίρνει την θέση του Κακόριν.

17/04/2024
20:23
64' Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια

Ο Σεμέδο μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και έκανε την σέντρα-σουτ με στόχο τον Κακουλλή, όμως ο Βάνα μπλόκαρε.

17/04/2024
20:10
50' Ευκαιρία για τον Άρη

Μετά από... σύγχυση στην άμυνα των «πρασίνων», ο Γκομίς πήρε την μπάλα στην μικρή περιοχή και έκανε το σουτ, όμως ήταν άστοχο.

46΄Διπλή αλλαγή για τον Άρη

Έξω οι Μαγιαμπέλα και Μάτισικ, μέσα οι Μοντνόρ και Μουσούντα.

17/04/2024
19:47
Τέλος ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ να παραμένει 0-0 και την Ομόνοια να έχει μπροστά ακόμα 45 λεπτά για να πανηγυρίσει την πρόκριση. Δυσκολεύει ακόμα παραπάνω το έργο του Άρη, που πρέπει να βρει τουλάχιστον τρία τέρματα, μετά την ανάπαυλα.

Σχόλιο: Η «ελαφριά» ταξιαρχία είχε την κατοχή, όμως δεν κατάφερε να επισκεφτεί με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή, αφού οι ποδοσφαιριστές του Αναστασίου έκλεισαν σωστά τους χώρους, ενώ ήταν και εκείνοι που απείλησαν πιο ουσιαστικά, χάνοντας μάλιστα και τεράστια ευκαιρία στο 27ο λεπτό. Οι Λεμεσιανοί μέχρι στιγμής δεν δείχνουν ικανοί για την έκπληξη, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν σε απόλυτο βαθμό την... σκακιέρα της αναμέτρησης.

1

17/04/2024
19:46
45' Ένα λεπτό καθυστερήσεις
17/04/2024
19:39
38' Τελική για τους «πράσινους»

Ο Σεμέδο έκανε το πλάγιο σουτ μέσα από την περιοχή και ο Βάνα μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

17/04/2024
19:32
31' Νέα φάση για το «τριφύλλι»

Ο Σεμέδο έκανε καταπληκτική κάθετη πάσα στον Κακουλλή, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και έκανε το πλασέ, όμως ήταν τελείως άστοχο.

17/04/2024
19:27
27' Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Κακουλλής έφυγε στην πλάτη της άμυνας, βρέθηκε απέναντι από τον Βάνα, τον προσπέρασε και έκανε το πλασέ, όμως ο Μάτισικ ήταν εκεί για να διώξει πάνω στην γραμμή.

1

17/04/2024
19:14
13' Απειλεί ο Άρης

Ο Μπράουν έκανε το μακρινό σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

17/04/2024
19:12
11' Χαμηλός ο ρυθμός μέχρι στιγμής

Η Ομόνοια δείχνει να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, αφού έχει καταφέρει να περιορίσει τον Άρη επιθετικά, ενώ είναι η μόνη που έχει απειλήσει.

1

17/04/2024
19:05
4' Πρώτη τελική για την Ομόνοια

Ο Αλιούμ έκανε την σέντρα με αποδέκτη τον Κακουλλή στην περιοχή, που έκανε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Σχηματισμός 4-4-2.

Ο Αλεξέι Σπιλέφσκι προχώρησε σε τρεις αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στην ΑΕΚ, με τους Μπράουν, Κοκόριν και Μπέγκτσον να αντικαθιστούν τους Ζόκε, Σουμάνσκι και Μοντνόρ.

Κάτω από τα γκολπόστ βρίσκεται ο Βάνα με το δίδυμο μπροστά του να αποτελείται από τους Μπρόρσον και Ουρόσεβιτς. Στο δεξί άκρο της άμυνας αγωνίζεται ο Γιαγκό και στο αριστερό ο Μάτισικ.

Στην μεσαία γραμμή είναι οι Μπράουν και Νίκολιτς ως αμυντικά χαφ, ενώ στα άκρα τοποθετούνται οι Μπέγκτσον και Μαγιαμπέλα, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.

Τέλος στην κορυφή βρίσκονται οι Κοκόριν και Γκομίς.

17/04/2024
17:55
Ανάλυση ενδεκάδας Ομόνοιας

Σχηματισμός 4-3-3.

Ο Γιάννης Αναστασίου προχώρησε σε πέντε αλλαγές σε σχέση το ματς κόντρα στην Ανόρθωση, με τους Κακουλλή, Κούσουλο και Αλιούμ να παίρνουν τις θέσεις των Μάθιους, Χαμάς, Στεπίνσκι, Μπεζούς και Σίμιτς.

Κάτω από τα δοκάρια βρίσκεται ο Ουζόχο, με τους Κουλιμπαλί και Παναγιώτου να αποτελούν το δίδυμο μπροστά του. Στο δεξί άκρο της άμυνας αγωνίζεται ο Μίλετιτς και στο αριστερό ο Σιπριάνο.

Στη μεσαία γραμμή είναι οι Κούσουλος, Μπασιρού και Χαραλάμπους, ως αμυντικά χαφ, ενώ στα «φτερά» της επίθεσης τοποθετούνται οι Αλιούμ και Σεμέδο, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.

Τέλος στην κορυφή βρίσκεται ο Κακουλλής.

17/04/2024
17:45

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Ουζόχο, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Σεμέδο, Κακουλλής, Αλιούμ, Μπασιρού, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μίλετιτς, Χαραλάμπους.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βάνα, Μπένγκτσον, Μπράουν, Κακόριν, Γκομίς, Μάτισικ, Μαγιαμπέλα, Γιαγκό, Νίκολιτς, Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς.

17/04/2024
17:40
Και φέτος μαζί στον τελικό!

Ομεγάλος τελικός του Κυπέλλου Coca-Cola θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου!

Ο Alpha Κύπρου ανέλαβε για πρώτη φορά να μεταδώσει τελικό κυπέλλου τη σεζόν 2018/19, ενώ έως και φέτος είχε το πακέτο δικαιωμάτων μεταδίδοντας τους τελικούς των σεζόν 2018/19, 2020/21, 2021/22 και 2022/23. Επίσης, μεταδόθηκαν με μεγάλη επιτυχία τα παιχνίδια Super Cup των ίδιων σεζόν. Θυμίζουμε πως το 2020 δεν πραγματοποιήθηκε ούτε τελικός κυπέλλου, ούτε Super Cup λόγω κορωνοϊού.

Παράλληλα, εξασφαλίστηκαν τα δικαιώματα για τους τελικούς κυπέλλου Coca-Cola των σεζόν 2023/24 και 2024/25, όπως και το παιχνίδι του Super Cup το καλοκαίρι του 2024.

Μέχρι το 2025 λοιπόν, οι δύο από τους τρεις εγχώριους τίτλους κρίνονται... στην τηλεόραση του Alpha.

17/04/2024
17:35
Το άλλο ζευγάρι του ημιτελικού

Απόλλωνας και Πάφος κοντράρονται στις 20:00 στο «Άλφαμεγα Stadium», με τους «γαλάζιους» να έχουν τον πρώτο λόγο, καθώς επικράτησαν με 2-1 στο πρώτο ματς και τους Λεμεσιανούς να ψάχνουν την ανατροπή μπροστά στον κόσμο τους.

17/04/2024
17:30
Με το... ενάμιση πόδι στον τελικό η Ομόνοια, ψάχνει το θαύμα η Πάφος

Στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση, το «τριφύλλι» είχε επικρατήσει με το εμφατικό 3-0 στο «Άλφαμεγα Stadium», αποκτώντας τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης. Για να ανατρέψει τα δεδομένα, το σύνολο του Σπιλέφσκι θα χρειαστεί τέσσερα τέρματα, ενώ με τρία το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση και αν χρειαστεί στα πέναλτι.

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση στο ΓΣΠ

Η Ομόνοια κοντράρεται με τον Άρη, στο πλαίσιο του επαναληπτικού αγώνα των ημιτελικών του κυπέλλου Coca-Cola.