«Κατάπιε» τη Γάνδη και επέστρεψε στους ομίλους του Europa League η Ομόνοια

Πέμπτη, 25/8/2022 - 21:51

Η Ομόνοια επιστρέφει στους ομίλους του Europa League για δεύτερη φορά στην ιστορία της!

To «τριφύλλι» επικράτησε στο ΓΣΠ με 2-0 της Γάνδης και με συνολικό σκορ 4-0 πήρε την πρόκριση για τους ομίλους της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Τα γκολ για τους «πράσινους» οι Κακουλλής (18’) και Χαραλάμπους (36’).

Η Ομόνοια μπήκε αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο για να πιέσει τους φιλοξενούμενους και τα κατάφερε στο έπακρο. Μάλιστα, μέχρι τη στιγμή του πρώτου γκολ, δεν είχε απειληθεί ούτε σε μια στιγμή από τη Γάνδη. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, δημιούργησαν κάποιους κίνδυνους, όμως ο Φαμπιάνο όποτε χρειάστηκε ήταν παρών. Κάπου εκεί ήρθε και το δεύτερο γκολ και τα πράγματα απλοποιήθηκαν. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βέλγοι μπήκαν ψάχνοντας το γκολ όμως ήταν απελπιστικά ανούσιοι, επιτρέποντας στην Ομόνοια να διαχειριστεί με άνεση το προβάδισμα της.

Πλέον, το «τριφύλλι» αύριο (26/08) θα μπει στην κληρωτίδα για να μάθει τους αντίπαλους του στους ομίλους στις 14:00, όντας στο τέταρτο γκρουπ δυναμικότητας. Για τις εγχώριες διοργανώσεις, η Ομόνοια αντιμετωπίζει για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος τον Ακρίτα στο «Στέλιος Κυριακίδης» την προσεχή Δευτέρα (29/08 – 19:00).

25/08/2022
22:30
Ο απόηχος από το ΓΣΠ

Όσα ειπώθηκαν από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης.

21:47
90' Τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος

Τίποτα δε μπορεί να αλλάξει στο ΓΣΠ.

25/08/2022
21:37
80' Όλα φαίνεται να έχουν πάρει το δρόμο τους

Η Γάνδη δε μπήκε ποτέ στο παιχνίδι, δεν απείλησε ποτέ τον Φαμπιάνο πέραν μιας στιγμής, δείχνοντας ανίκανη, χωρίς πλάνο για να απειλήσει την Ομόνοια. Άλλα δέκα λεπτά για το «τριφύλλι» για να σφραγίσει την πρόκριση στους ομίλους του Europa League.

γ

25/08/2022
21:35
79' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Μιξ και Κακουλλής εκτός για να μπουν οι Ζαχαρίου και Παπουλής.

25/08/2022
21:28
72' Διπλά αλλαγή για τη Γάνδη

Χογκ έξω για να μπει ο Μάρε και ο Κουμς δίνει τη θέση του στον Χάουγκε.

25/08/2022
21:25
69' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Μπάρκερ μπήκε στην περιοχή από πλάγια, έκανε το σουτ, όμως ο Ρόεφ έσωσε τη Γάνδη.

25/08/2022
21:23
67' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Χαραλάμπους εκτός για να μπει ο Ρομάν Μπεζούς και Μπρούνο έξω για να μπει ο Μπάρκερ.

25/08/2022
21:20
64' Διπλή αλλαγή για τους Βέλγους

Ντεπόιτρε και Οφόε έξω για να μπουν οι Χιλσάγκερ και Λέμαγκιτς.

25/08/2022
21:12
55' Απελπιστικό τελείωμα για τη Γάνδη

Έξω από την περιοχή ο Κάιπερς, έπιασε το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στο βόρειο πέταλο του ΓΣΠ.

25/08/2022
21:10
54' Όπως τα περιμέναμε τα πρώτα λεπτά στο δεύτερο μέρος

Οι Βέλγοι προσπαθούν να βγουν μπροστά, όμως επί της παρούσης είναι απελπιστικά ανούσιοι, χωρίς να έχουν ξεκάθαρο πλάνο στο παιχνίδι τους. Από την άλλη, η Ομόνοια αμύνεται, κρατώντας χωρίς το παραμικρό πρόβλημα το προβάδισμα της.

25/08/2022
21:02
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

25/08/2022
20:46
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο, μπροστά με 2-0 η Ομόνοια

Το σχόλιο των πρώτων 45 λεπτών

Ημίχρονο στο ΓΣΠ, με την Ομόνοια να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 2-0 κόντρα στη Γάνδη, στη μεταξύ τους ρεβάνς για τα play-off του Europa League. Αποτέλεσμα που δίνει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στο «τριφύλλι» με συνολικό σκορ 4-0. Τα γκολ για τους «πράσινους» ο Κακουλλής στο 18ο λεπτό και ο Χαραλάμπους στο 36ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια καλείται να διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα, γνωρίζοντας πως ο χρόνος κυλάει πλέον με το μέρος της. Από την άλλη, η ομάδα του Βελγίου δεν έχει κάτι άλλο να χάσει και αναμένεται πως θα βγει μπροστά για να ψάξει το γκολ.

0

25/08/2022
20:45
45' Άλλο ένα λεπτό για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το 2-0 για τους γηπεδούχους.

25/08/2022
20:36
36' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια

Φανταστική ασίστ του Μπρούνο, τετ α τετ ο Χαραλάμπους νίκησε τον τερματοφύλακα και έγραψε το 2-0.

25/08/2022
20:29
29' Νέα ευκαιρία για τη Γάνδη

Σέντρα του Οφόε, ο Οκούμου έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

25/08/2022
20:27
27' Μοναδική στιγμή για τους Βέλγους

Τετ α τετ ο Κουμς, όμως ο Φαμπίανο ξανά έδειξε την κλάση του.

25/08/2022
20:26
26' Νέα φάση για την Ομόνοια

Πιέζει και κλέβει έξω από την περιοχή ο Μιξ, έκανε το σουτ, όμως ο τερματοφύλακας της Γάνδης μάζεψε σταθερά.

25/08/2022
20:18
18' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια

Τρίτη και... φαρμακερή για τους «πράσινους»! Οι παίκτες της Ομόνοιας έφυγαν στην αντεπίθεση, με τον Μπρούνο να μοιράζει την κατάλληλη στιγμή στον Κακουλλή, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά για το 1-0.

25/08/2022
20:12
12' Απειλεί ξανά η Ομόνοια

Όμορφη κάθετη του Χάμπου, ο Κακουλλής στόπαρε τη μπάλα και γύρισε στον Μπρούνο, με τον Βραζιλιάνο να μην τελειώνει σωστά τη φάση.

25/08/2022
20:04
5' Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία

Στην αντεπίθεση οι «πράσινοι» ο Κακουλλής με διπλή προσπάθεια δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

25/08/2022
20:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ

Στη σέντρα η Ομόνοια.

25/08/2022
19:56
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις κόκκινες εμφανίσεις οι «πράσινοι», με τις μπλε οι φιλοξενούμενοι.

25/08/2022
19:48
Δημητρίου: «Για μια μεγάλη υπέρβαση για την Ομόνοια και το κυπριακό ποδόσφαιρο»

Διαβάστε όσα δήλωσε ο εκπρόσωπος Τύπου της Ομόνοιας, Ανδρέας Δημητρίου στην κάμερα της PrimeΤel πριν από την έναρξη της αναμέτρησης.

Αναλυτικά όσα είπε:

«Οι εικόνες που βλέπουμε στις κερκίδες είναι αποτέλεσμα της προσπάθειας που γίνεται τα τελευταία χρόνια, των επιτυχιών των τελευταίων χρόνων και μόνο χαρά νιώθουμε για το γεγονός ότι σήμερα ζούμε αυτή την όμορφη ατμόσφαιρα πριν την έναρξη ενός τόσο σημαντικού ευρωπαϊκού αγώνα σε μια πολύ μεγάλη διοργάνωση απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο. Η ομάδα είναι ήδη σε ομίλους για τρίτη σερί σεζόν κι ευχόματε ο κόσμος να απολαύσει το ταξίδι, να προσπαθήσουμε να είναι όσο πιο μακρύ γίνεται. Σήμερα προσπαθούμε μια μεγάλη υπέρβαση για την Ομόνοια και το κυπριακό ποδόσφαιρο, το σκορ του πρώτου αγώνα μάς κάνει να νιώθουμε ότι μπορούμε, θα είναι ένα τεράστιο επίτευγμα για την Κύπρο και την Ομόνοια να αποκλείσει ομάδα από το Βέλγιο σε αυτή τη φάση. Να έχουμε όλη τη θετική ενέργεια του κόσμου, να πάνε τα πράγματα όπως τα σχεδιάσαμε και στο τέλος να χαρεί ο κόσμος μια μεγάλη επιτυχία.

Είναι συνειδητοποιημένοι οι παίκτες πως έχουν έναν μεγάλο αντίπαλο νιώθουν όμως αυτοπεποίθηση, ότι είναι κι αυτοί μεγάλη ομάδα και μπορούν να τα καταφέρουν. Να βγάλουμε στο γήπεδο τα στοιχεία που απαιτούνται για να ολοκληρώσουμε αυτό που αρχίσαμε στο Βέλγιο, ήταν ιστορική νίκη, πρώτη για κυπριακή ομάδα στο Βέλγιο. Ευχόμαστε να πάνε όλα καλά και να δώσουμε αυτή τη χαρά στον κόσμο και την ικανοποίηση στην Κύπρο».

Για τον Φαμπιάνο: «Ο Φαμπιάνο είχε έναν μικρό τραυματισμό, έκανε μεγάλη προσπάθεια για 2-3 μέρες, ένιωσε καλά, είναι πολύ έμπειρος και έξυπνος, ξέρει πότε μπορεί να παίξει, έκρινε ότι είναι έτοιμος. Για να πετύχουμε τον στόχο μας δεν αρκεί ένας παίκτης, είναι ομαδική προσπάθεια. Ο κάθε παίκτης έχει ρόλο να επιτελέσει και για να πετύχεις πρέπει όλοι να τον κάνουν σωστά».