«Λύγισε» με μεγάλη… μάχη ο Ολυμπιακός

Πέμπτη, 28/1/2021 - 23:00

Αν και χωρίς Παπανικολάου-Βεζένκοβ και με ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στη νίκη, αλλά στο τέλος «λύγισε» (76-74) από την Μπαρτσελόνα, μέσα στο ΣΕΦ και έπεσε στο 11-12.

Συγκλονιστικά τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με τους Πειραιώτες να ήταν μπροστά (74-72), στο 1:10’’ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια, δόθηκαν δύο «εύκολες» βολές στον Μίροτιτς, ακολούθησε ένα λάθος του Σλούκα και άλλες βολές για τον Χίγκινς που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, στα 6,3’’. Στην τελευταία επίθεση, ο Σπανούλης πήρε το τρίποντο και αστόχησε, με τους Μάρτιν και Σλούκα να αστοχούν σε διαδοχικά φόλοου για την ισοφάριση και να μπαίνει το επόμενο από τον Πρίντεζη, αλλά να ήταν εκπρόθεσμο.

Πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων», που πλέον κυνηγούν μία υπέρβαση για την οκτάδα, ήταν ο ΜακΚίσικ με 18 πόντους, με τον Σπανούλη να είχε 12π. και τον Σλούκα 11π. Την καλύτερή του εμφάνιση με τη φανέλα του Ολυμπιακού έκανε ο Έλις, με 8 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Από τους Καταλανούς, που ανέβηκαν στο 17-6, κορυφαίος ήταν ο Μίροτιτς με 16 πόντους και τον ακολούθησε ο Χίγκινς με 14π.