«Λύγισε» την εξαιρετική Σασουόλο η Γιουβέντους

Κυριακή, 10/1/2021 - 23:47

Γλίτωσε την... γκέλα η Γιουβέντους. Οι «μπιανκονέρι» είδαν την εξαιρετική φέτος Σασουόλο να τους βάζει πολύ δύσκολα, παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, αλλά «χτύπησαν» στο φινάλε δις εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους και πήραν μεγάλη νίκη με 3-1.

Το ματς ήταν φουλ ισορροπημένο, με την Σασουόλο να αγωνίζεται με την προσφιλή της τακτική και να προσπαθει να χτυπήσει στην κόντρα-επίθεση. Ο ρυθμός ήταν καλός, η Γιουβέντους παρότι είχε την κατοχή δυσκολευόταν να απειλήσει σοβαρά και περιοριζόταν σε ορισμένες... εκλάμψεις των Ρονάλντο και Κιέζα. Ο Αντρέα Πίρλο είδε τον ΜακΚένι να τραυματίζεται στο 19' και τον Ντιμπάλα στο 42', με τους «μπιανκονέρι» να χάνουν δύο σημαντικούς στο μεσοεπιθετικό κομμάτι ποδοσφαιριστές. Ωστόσο, στάθηκαν... τυχεροί στο φινάλε του πρώτου μέρους όταν ο Ομπιάνγκ αποβλήθηκε σωστά για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Ράμσεϊ.

Τα πράγματα έδειχναν να γίνονται πιο εύκολα για την Γιουβέντους, με τον Ντανίλο στο 50ο λεπτό να σκοράρει με σουτάρα από τα 20 μέτρα για να... ζορίσει ακόμη περισσότερο την Σασουόλο. Η ομάδα του Ρομπέρτο Ντι Τζέρμπι, όμως, έδειξε στη συνέχεια γιατί θεωρείται η ευχάριστη έκπληξη της σεζόν αλλά και γιατί είναι μία ομάδα που πρέπει να παρακολουθήσεις. Οκτώ λεπτά μετά, λοιπόν, οι «νεροβέρντι»... χτύπησαν σε ταχύτατη κόντρα με τον Τραορέ να βρίσκει τον Ντεφρέλ στην περιοχή και αυτός με άψογη εκτέλεση να φέρνει το ματς στα ίσα (1-1). Η Γιουβέντους για 5ο διαδοχικό ματς εντός έδρας εμφάνιζε τις ίδιες παθογένειες, δεχόταν ξανά γκολ και έπρεπε να βγάλει αντίδραση.

Το γκολ αυτό άγχωσε την Γιουβέντους, η οποία έβλεπε την Σασουόλο να παίζει μπαλάρα με δέκα παίκτες, να μην αλλάζει τη φιλοσοφία της και να παίζει ποδόσφαιρο, να κυκλοφορεί με υπομονή την μπάλα και να βγαίνει σωστά στην επίθεση. Οι επιλογές των παικτών της, όμως, στο τελευταίο τρίτο ήταν κακές και παρότι βγήκαν αρκετές φορές για να απειλήσουν με εξαιρετικές προϋποθέσεις τα... χαλούσαν. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Γιουβέντους, με τον Φραμπότα στο 82' να κάνει την παράλληλη σέντρα, ο Κίρικες αρχικά άφησε την μπάλα να περάσει θεωρώντας πως δεν βρίσκεται κάποιος πίσω του, ο Κυριακόπουλος δεν μπήκε στη φάση και ο Ράμσεϊ που κινήθηκε στην πλάτη του δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Και λίγο αργότερα, αφού ο Οντέι είχε την ευκαιρία να πλασάρει τον Σέζνι αλλά αποδείχτηκε... λιγόψυχος, ο Ντανίλο με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Κριστιάνο στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας που βρισκόταν σε... αποσύνθεση για να γράψει το τελικό 3-1.