Λύτρωση στο φινάλε για τον Ολυμπιακό, «ξύπνησε» στο β' ημίχρονο ο ΠΑΟΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 9/2/2020 - 20:24

Ατρόμητος - Ολυμπιακός 0-1

Με τον Χασάν να «χτυπάει» στο 91’ με κεφαλιά έπειτα από μπαλιά του Βαλμπουενά, οι Πειραιώτες επικράτησαν 1-0 του Ατρομήτου και απέδρασαν από το Περιστέρι με γκολ στις καθυστερήσεις για δεύτερη σερί χρονιά, παραμένοντας στην κορυφή της Super League. Αυτή είναι η τρίτη σερί χρονιά που σκοράρουν στο 90' και μετά οι φιλοξενούμενοι, αφού τη σεζόν 2017-18 είχαν ισοφαρίσει σε 2-2 με τον Χατζισαφί.

Με 10 αγωνίστηκαν -λόγω αποβολής (με δύο κίτρινες) του Ελαμπντελαουί- από το 73’ οι «ερυθρόλευκοι» και δεν πλήρωσαν το γεγονός ότι σπατάλησαν σημαντικές ευκαιρίες με τον Νορβηγό, αλλά και τον Μασούρα. Όπως και το γεγονός ότι ο Μαρτίνς έκανε αλλαγή τον Ελ Αραμπί στο 76’, έπειτα από την κόκκινη στον Ελαμπντελαουί.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα:

ΠΑΟΚ - ΟΦΗ 4-0

«Διπρόσωπος» ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα σήμερα, που κατάφερε να επικρατήσει του ΟΦΗ με 4-0 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League 1, επιστρέφοντας στο -2 από την κορυφή και τον Ολυμπιακό.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν πολύ κακοί στο πρώτο ημίχρονο, δείχνοντας ξανά προβληματικοί δημιουργικά, με τους ελλιπείς Κρητικούς όχι μόνο να το ελέγχουν αλλά να έχουν και την ευκαιρία να προηγηθούν, στο 39’, με τον Σεμέδο να την σπαταλάει όμως…

Αντιθέτως, με την διπλή αλλαγή του Φερέιρα στην ανάπαυλα που έβαλε τους Λημνιό-Μαουρίσιο, την… ορμή των παικτών του και τα πέναλτι που έκαναν Μπράουν και Γιαννούλης στο πρώτο δεκάλεπτο -με τον Σωτηρίου να αποκρούει το πρώτο του Μπίσεσβαρ- το ματς πήγε στο 2-0 με το… καλημέρα, χάρη στα δύο γκολ του Άκπομ, στο 50’ και στο 60’.

Ο Λάμπρου στο 66ο λεπτό συνέχισε τον… χορό των τερμάτων για τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Αουγκούστο φρόντισε να δώσει διαστάσεις θριάμβου σε ότι φαινόταν ως… αγχωτική επικράτηση για την ομάδα του, σκοράροντας για πρώτη φορά στο 83’ και πετυχαίνοντας το τελικό 4-0.