Με «τριπλό» Γιόκιτς, οι Νάγκετς διέλυσαν τους Ρόκετς, ξέσπασαν οι Λέικερς

Πέμπτη, 30/11/2023 - 07:55

Σαρωτικοί, σε άλλο ένα παιχνίδι τους, και με τον Νίκολα Γιόκιτς να είναι εντυπωσιακός, πετυχαίνοντας το υπ΄ αριθμόν 112 triple double της καριέρας του και έβδομο τη φετινή σεζόν, οι Νάγκετς επικράτησαν με 134-124 των Ρόκετς μέσα στο Ντένβερ. Ο Σέρβος σέντερ ολοκλήρωσε τον αγώνα, έχοντας 32 πόντους, 10 ριμπάουντ και 15 ασίστ σε 33 λεπτά συμμετοχής, ενώ σημαντική αποδείχθηκε και η επιστροφή του Τζαμάλ Μάρεϊ.

Ο Καναδός γκαρντ, σε 22 λεπτά συμμετοχής, είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για τους Ρόκετς ξεχώρισε ο Τζέιλεν Γκριν που είχε 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ καλό ματς έκανε και ο Αλπερέν Σενγκούν με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Με τον Ζάιον Γουίλιαμσον να σκοράρει 33 πόντους (8 ριμπάουντ και 6 ασίστ), οι Πέλικανς επικράτησαν 124-114 των Σίξερς, οι οποίοι έπαιξαν χωρίς τον Ζοέλ Εμπίιντ, μέσα στη Νέα Ορλεάνη.

Ο Εμπίιντ ήταν εκτός λόγω ίωσης και η απουσία του ήταν εμφανής για τη Φιλαδέλφεια, η οποία το πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική βραδιά το No1 του draft το 2019. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ταϊρίς Μάξι που είχε 33 πόντους και 3 ασίστ στο ενεργητικό του. Στους Πίστονς ξέσπασαν οι Λέικερς, μετά την την πολύ βαριά ήττα από τους Σίξερς με 44 πόντους διαφορά, καθώς επικράτησαν με 133-107 μέσα στο Ντιτρόιτ.

Το Λος Άντζελες δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους, με τον Ντ' Άντζελο Ράσελ να πετυχαίνει 35 πόντους (4 ριμπάουντ και 9 ασίστ), ο Άντονι Ντέιβις ήταν «διπλός» με 28 πόντους και 16 ριμπάουντ (συν 4 ασίστ) και ο ΛεΜπρόν Τζέιμς τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Κορυφαίος για τους Πίστονς ήταν ο Κέιντ Κάνινγχαμ.

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, οι Γκρίζλις επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας με 105-91 των Τζαζ στο «FedExForum». Το Μέμφις έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, πραγματοποιώντας μία τρομερή εμφάνιση με επί μέρους σκορ 36-17. Κορυφαίος για τις «αρκούδες» ήταν ο Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 μπλοκ, ο Ντέσμοντ Μπέιν τον ακολούθησε με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Για τη Γιούτα, εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Τζον Κόλις με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Σιμόνε Φοντέκιο τελείωσε το ματς με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 25 λεπτά. Ένα μεγάλο ντέρμπι έγινε τα ξημερώματα στο Τορόντο, με τους Ράπτορς να είναι οι μεγάλοι νικητές και να κερδίζουν 112-105 τους Σανς.

Τα τελευταία λεπτά ήταν θρίλερ, με τους «δεινόσαυρους» να έχουν ένα καθοριστικό καλάθι από τον Ντένις Σρέντερ και δύο εύστοχες βολές από τον Σκότι Μπαρνς, στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, παίρνοντας μία σημαντική νίκη για την κανονική διάρκεια του NBA. Ο Σκότι Μπαρνς τελείωσε με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ από τη μεριά των φιλοξενούμενων ξεχώρισε ο Κέβιν Ντουράντ με 30 πόντους, 4 ριμπαόυντ και 6 ασίστ.