Νίκη συγνώμης στον κόσμο της Ανόρθωσης(ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 3/5/2017 - 18:48

Η Ανόρθωση με το 6-0 του Τσιρείου έκανε αγγαρεία. Ο Απόλλωνας από την άλλη χωρίς κέφι και όρεξη αφού έχασε το τρένο του τίτλου και με το εισιτήριο του τελικού στο ... τσεπάκι, κατέβηκε ΄΄ξενέρωτος'' στον αγωνιστικό χώρο. Αναγκαίο κακό η ρεβάνς και για τους δυο...

Η λιγότερο αδιάφορη Ανόρθωση νίκησε τον παντελώς αδιάφορο Απόλλωνα, που οι φορές που πέρασε την σέντρα ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Ίσως γιατί οι ποδοσφαιριστές της ''κυρίας'' ήθελαν μια νίκη... συγνώμης προς τον κόσμο για τον διασυρμό στον πρώτο αγώνα. Ίσως επίσης, λίγο πριν αρχίσει το μεγάλο... ξεσκαρτάρισμα από τον Ανδρέα Παντελή, κάποιοι την ύστατη ώρα ζητάνε να τους δοθεί ακόμη μια ευκαιρία για να παραμείνουν.

Το πρώτο εικοσάλεπτο ανήκε αποκλειστικά στην Ανόρθωση, που έπαιξε στο μισό γήπεδο τον Απόλλωνα. Στο 8' ο Καλό έκλεψε την μπάλα γύρισε για τον Μίτροβιτς, ο Σέρβος είχε χώρο για να δοκιμάσει το πόδι του, ωστόσο η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας. Στο 14' η ''κυρία'' προσπάθησε να απειλήσει ξανά. Ο Άλβες δέχθηκε την μπαλιά εντός περιοχής, πάσαρε με το στήθος για τον Βίκτορ, που σούταρε πάνω στο σώμα του Βινίσιους. Στο 26' ο Ολιβέιρα που κόντρα στην...περιρρέουσα ατμόσφαιρα έδειχνε ιδιαίτερα ορεξάτος, προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Βάλε, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο. Ο Πορτογάλος οκτώ λεπτά αργότερα δικαιώθηκε για τον ζήλο που επέδειξε. Στο 34' ο Καλό έκανε την παράλληλη μπαλιά, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στον αμαρκάριστο Ολιβέιρα, που είχε όλο τον χώρο και τον χρόνο για να σημαδέψει σωστά και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0. Η πρώτη φορά που ο Απόλλωνας εμφανίστηκε στο γήπεδο ήταν στο 38' με τον Σαρδινέρο να βρίσκεται σε θέση βολή μέσα στην περιοχή και την άμυνα της ''κυρίας'' να παραχωρεί κόρνερ. Στην συνέχεια της φάσης ένα σουτ του Ντα Σίλβα έγινε εύκολη λεία για τον Κόπριβετς. Στην εκπνοή του ημιχρόνου κόρνερ για τους φιλοξενούμενους, με τον Σάντος να διώχνει πάνω στην γραμμή την κεφαλιά του Βινίσιους, που ως συνήθως προωθείται σε στημένες μπάλες.

Στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου η Ανόρθωση έφτασε κοντά στο 2-0. Ο Άλβες όμως σπατάλησε την εξαιρετική ασίστ του Μίτροβιτς, καθώς η εκτέλεση του από πολύ καλή θέση ήταν πολύ κακή. Δυο λεπτά αργότερα ο Σάντος έβγαλε την παράλληλη αλλά κανείς συμπαίκτης του δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας για να την σπρώξει στα δίχτυα, με αποτέλεσμα οι του Απόλλωνα να διώξουν σε κόρνερ. Στο 51' οι παίκτες της Ανόρθωσης έκρυψαν την μπάλα, τελικός αποδέκτης ήταν ο Ολιβέιρα, που σούταρε αλλά η επέμβαση του Βάλε έσωσε τους ''γαλάζιους'' από την δεύτερη παραβίαση της εστίας τους. Στο 54' ο Άλβες έχασε μοναδική ευκαιρία. Ο Ολιβέιρα, από ελεγχόμενη θέση οφσαιντ, έβγαλε τον Βραζιλιάνο ενώπιος ενωπίω με τον Μπρούνο Βάλε αλλά εκείνος αστόχησε, χάνοντας την πιο κλασσική ευκαιρία στο παιχνίδι. Στο 70' ο Ράγιος με απευθείας εκτέλεση κόρνερ πήγε να νικήσει τον Βάλε που ήταν σε ετοιμότητα, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση έκανε σπουδαία επέμβαση σε δυνατή, κοντινή κεφαλιά του Σίβου. Στο 75΄η εκτέλεση φάουλ του Ράγιος πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια τους τέρματος των Λεμεσιανών. Η τελευταία φάση του αγώνα ήταν ξανά για την Ανόρθωση, που κυριάρχησε. Ο Καμπρέρα έφτασε μια ανάσα απο το 2-0, όμως το χλιαρό σουτ που έκανε κατέληξε στην αγκαλιά του Βάλε.

Ο Απόλλωνας με συνολικό σκορ 6-1 τσέκαρε το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό, όπου θα υπερασπιστεί τον τίτλο του κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, στις 24 του μήνα στο ΓΣΠ.

Οι δηλώσεις του Ρ.Λέβι:"Η πρόκριση κρίθηκε στην Λεμεσό σε μεγάλο βαθμό. Είμαι χαρούμενος από την νίκη και τον χαρακτήρα που έδειξαν οι παίκτες. Ήταν δύσκολη εβδομάδα. Θα μιλήσω με την διοίκηση και την οικογένεια μου, έχω ένα ακόμη χρόνο και θα δούμε. Όταν ανέλαβα την ομάδα προσπαθούσαμε να γλυτώσουμε τον υποβιβασμό. Είμαι περήφανος με όσα πετύχαμε την φετινή περίοδο", τόνισε ο προπονητής της Ανόρθωσης.

Οι δηλώσεις του Σ.Αυγουστή:''Καταφέραμε να πάμε στον τελικό, τώρα μένει να χαρίσουμε μια επιτυχία στον κόσμο μας. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια για να διεκδικήσουμε τον τίτλο. Ήρθαμε εδώ να παίξουμε απλά και να φύγουμε χωρίς απώλεια. Η Ανόρθωση ήθελε να μπει στο παιχνίδι και να μας βάλει πίεση, να βάλει γρήγορα γκολ για να έχει ελπίδες. Εμείς συνεχίσαμε και πήραμε την πρόκριση", είπε ο τεχνικός των γαλάζιων.