Ο Βαρέλα «ξέρανε» την ΑΕΚ και έδωσε «οξυγόνο» στην Ένωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 3/2/2020 - 20:55

Τεράστια νίκη για την Ένωση στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης απέναντι στην ΑΕΚ καθώς οι «βυσσινί» πήραν τη νίκη με 2-1 χάρη στην κεφαλιά του Βαρέλα στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο σκορ με τον Ναράνχο στο 18ο λεπτό όμως η Ένωση ισοφάρισε με τον Βαρέλα στο 37ο λεπτό ενώ το νικητήριο γκολ ήρθε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Πλέον, με αυτή τη νίκη οι «βυσσινί» ανέβηκαν στους 15 βαθμούς και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη ενώ η ΑΕΚ έμεινε στους 25 βαθμούς και στην έκτη θέση.

Την ερχόμενη αγωνιστική η Ένωση πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα για την 19η αγωνιστική ενώ η ΑΕΚ υποδέχεται στην «Αρένα» τον ΑΠΟΕΛ στην μεγάλη αναμέτρηση της αγωνιστικής.

Σέντρα του Τέτε στο ένατο λεπτό όμως ο Ναράνχο δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα του Μπόρις Κλέιμαν.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο πίεζε και δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Παραλιμνίου.

Το γκολ για τους Λαρνακείς ήρθε στο 18ο λεπτό με τον Ναράνχο ο οποίος σκόραρε στο ντεμπούτο του. Εκπληκτική μπαλιά από τον Χέφελ, με τον Ναράνχο να πλασάρει υπέροχα και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα της Ένωσης.

ξ

Μετά το γκολ η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει, κράτησε περισσότερο μπάλα όμως δεν κατάφερε να απειλήσει αισθητά την εστία του Τόνιο μέχρι το 35ο λεπτό.

Η ομάδα του Παραλιμνίου στην πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία στην αναμέτρηση κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Βαρέλα στο 37ο λεπτό. Μετά από σέντρα η άμυνα της ΑΕΚ έγινε με τα… μάτια και ο Βαρέλα στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Τόνιο.

Ο Ιωάννου έβγαλε τη σέντρα στο 41ο λεπτό, ο Ναράνχο πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κλέιμαν ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 43ο λεπτό η Ένωση κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο με τον Ριέρα να εκτέλει, τον Μπάλαζιτς να πιάνει την κεφαλιά όμως ο Τόνιο μάζεψε την μπάλα σταθερά.

Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος για τους γηπεδούχους στο 49ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα στρώθηκε στον Βαρέλα ο οποίος έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Τόνιο.

Στο 52ο λεπτό η Ένωση απώλεσε και δεύτερη καλή στιγμή με τον Θεοδώρου το σουτ του οποίου από το ύψος της περιοχής πέρασε εκτός εστίας.

Στο επόμενο λεπτό ο Αμπαρτζουμιάν έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Πλάνας έβαλε την προβολή και παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του. Ο Τόνιο ήταν στο σωστό σημείο και μάζεψε την μπάλα.

Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 60ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ριέρα, ο Αμπαρτζουμιάν έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

Στο 78ο λεπτό σέντρα στην περιοχή της ΑΕΚ με τον Ουντότζι να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Δοκάρι για την Ένωση στο 82ο λεπτό μετά από πολύ όμορφο πλασέ του Αμπαρτζουμιάν μέσα από την περιοχή. Η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τόνιο.

Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 88ο λεπτό με τον Κίβενι εκτός περιοχής όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Κλέιμαν.

Γκολ για την Ένωση στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με τον Βαρέλα μετά από σέντρα του Σαντίκ. Ο άσος της Ένωσης έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και έβαλε σε θέση «οδηγού» την ομάδα του.

2

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Κλέιμαν, Aμπαρτζουμιάν, Βαλλιάνος, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Βαρέλα (Μουλαζίμης 90'), Σπόλιαριτς, Ριέρα, Θεοδώρου (Αγκίρι 90'), Ουντότζι, Ρουσιάς (Σαντίκ 70')

ΑΕΚ (Ηλίας Χαραλάμπους): Τόνιο, Ταντί (Γκολομπάρτ 71'), Τρουγιόλς, Τέτε, Χέφελ (Ακοράν 61'), Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου (Κίβενι 82'), Πλάνας, Σάστρε, Ναράνχο