«Τσέκαρε» το εισιτήριο για την οκτάδα του κυπέλλου η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 1/2/2022 - 18:51

Στα προημιτελικά του κυπέλλου βρίσκεται πλέον και τυπικά η Ομόνοια. Το «τριφύλλι» επικράτησε και στη δεύτερη αναμέτρηση του ΠΟΞ με 2-1 στο ΓΣΠ και με συνολικό σκορ 7-1 έκλεισε θέση στην οκτάδα της διοργάνωσης.

Για την ιστορία της αναμέτρησης, το σκορ άνοιξε μόλις στο τέταρτο λεπτό ο Τζαΐλσον για τους φιλοξενούμενους, όμως το «τριφύλλι» έκανε την ανατροπή με τον Παπουλή (37’, 66’).

Θυμίζουμε πως στην προημιτελική φάση έχουν προκριθεί ήδη η Ένωση Νέων Παραλιμνίου και ο Ονήσιλος Σωτήρας. Έτσι, η Ομόνοια γίνεται η τρίτη ομάδα που έχει εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στη φάση των «8».

Την ερχόμενη, 20η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Cyta, η Ομόνοια φιλοξενεί στο ΓΣΠ τον Εθνικό Άχνας (07/02 - 16:30). Με τη σειρά της η ομάδα της Ξυλοτύμπου, αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Αχυρώνα Λιοπετρίου για τη 19η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας.

• Ο μεγάλος τελικός του κυπέλλου θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Πέναλτι για τον ΠΟΞ, στο οποίο υπέπεσε ο Ευαγγέλου μαρκάροντας αντικανονικά τον Γκονσάλβες στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζαΐλσον ο οποίος δε λάθεψε στο τέταρτο λεπτό και έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Η πρώτη τελική για την Ομόνοια καταγράφηκε με τον Παπουλή ο οποίος έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής αλλά έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά στο 32ο λεπτό.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε με τον Παπουλή να το εκμεταλλεύεται και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1 στο 37ο λεπτό.

Στο 43ο λεπτό, ο Ασάντε βρέθηκε σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή, όμως το πλασέ που επιχείρησε σταμάτησε στον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων ο οποίος ήταν στη σωστή θέση.

Μετά από σέντρα του Ψάλτη στην περιοχή, η μπάλα βρήκε στο χέρι αντίπαλου ποδοσφαιριστή, με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι μετά από συμβολή του VAR. Tην εκτέλεση ανέλαβε ο Παπουλής στο 66ο λεπτό, δε λάθεψε και διαμόρφωσε το 2-1 για το «τριφύλλι».

Καλό σουτ του Ζαχαρίου στου 87ο λεπτό, όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έπεσε στη γωνία του και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Κόρνερ το οποίο προσπάθησε να εκμεταλλευτεί με απευθείας εκτέλεση ο Κίκο, όμως ο Μιλοσάβλεβιτς ήταν έτοιμος εκ νέου.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Ουζόχο, Ψάλτης (Ζαχαρίου 67'), Κίκο, Ευαγγέλου, Παναγιώτου, Μπασιρού (Μιξ 84'), Ασημένος, Χαραλάμπους, Χρίστου (Λαός 80'), Παπουλής (Χρυσομιλής 80'), Ασάντε (Κακουλλής 67')

ΠΟΞ (Δημήτρης Δημητρίου): Μιλοσάβλεβιτς (Δημητρίου 89'), Νέτο, Γκονσάλβες, Τζαΐλσον, Καλλένος (Μούζουρος 89'), Νικολάου (Κωνσταντίνου 84'), Ντομίνγκες (Παρούτης 89'), Μπιατουμουσόκα, Γκίμπσον (Φωτίου 64'), Κάστρο, Δημητρίου

Το... τρίτο ημίχρονο - Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Χένινγκ Μπεργκ (Ομόνοια): «Ήταν ένα παιχνίδι προετοιμασίας για μας, ήταν μια ευκαιρία να παίξουν κάποιοι νεαροί ποδοσφαιριστές και κάποιοι που δεν αγωνίστηκαν αρκετά μέχρι στιγμής. Το σκορ του πρώτου ματς ήταν πολύ καλό για μας και δύσκολα δεν θα περνάμε την πρόκριση σήμερα. Όσοι ποδοσφαιριστές ήρθαν είναι καλοί παίκτες, που ελπίζουμε να δώσουν βάθος στην ομάδα. Από τη στιγμή που έγινε τέτοια πρόταση για τον Τζιωνή και από τη στιγμή που ήθελε να φύγει δε μπορούσαμε να μην τον αφήσουμε. Δεν ήταν στο αρχικό πλάνο, αλλά έπρεπε να βρούμε τον αντικαταστάτη του».

Δημήτρης Δημητρίου (ΠΟΞ): «Συγχαρητήρια στην Ομόνοια για την πρόκριση και καλή συνέχεια. Το ζητούμενο ήταν να είμαστε ανταγωνιστικοί και δώσαμε τα πάντα. Το χειροκρότημα στο τέλος από τον κόσμο της Ομόνοιας τα λέει όλα. Έχουμε δύσκολη συνέχεια στο πρωτάθλημα για να κρατηθούμε στη β’ κατηγορία. Το πρωτάθλημα της β’ κατηγορίας είναι πολύ ανταγωνιστικό, κάναμε τις προσθήκες μας τον Ιανουάριο και δώσαμε ευκαιρίες σήμερα σε όλους, τους ρίξαμε στα… βαθιά. Ο Βινίσιους εγγράφηκε στο ρόστερ και θα είναι στη διάθεση μας από το επόμενο παιχνίδι».