Οι «πολίτες» επέστρεψαν στην κορυφή και... περιμένουν

Πέμπτη, 4/4/2019 - 08:48

Η Μάντσεστερ Σίτι απολαμβάνει εκ νέου την μοναξιά του ρετιρέ, αφού με σβηστές τις μηχανές επικράτησε με 2-0 της Κάρντιφ και προσπέρασε ξανά την Λίβερπουλ

Στις επόμενες τρεις εβδομάδες θα δώσει 8 (!) παιχνίδια, που θα δείξουν αν μπορεί να κάνει πράξη το θαύμα που είναι η κατάκτηση και των τεσσάρων τίτλων που διεκδικεί φέτος. Ως εκ τούτου, ο Πεπ Γκουαρντιόλα δίνει βάση όχι μόνο στις νίκες, αλλά και στην εξοικονόμηση δυνάμεων. Το ματς με την Κάρντιφ ήταν πιθανώς το πιο βατό από όλα αυτά και οι «πολίτες» φρόντισαν από νωρίς να δέσουν τον γάιδαρό τους. Σε έναν απόλυτο επιθετικό μονόλογο, η Μάντσεστερ Σίτι καθάρισε από νωρίς το ματς και μετά…. άραξε!

Ο Ντε Μπρόινε σε σουτ στην κλειστή γωνία άνοιξε το σκορ από πολύ νωρίς και ο Σανέ ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου έκανε το 2-0. Οι γηπεδούχοι που έκαναν σημαντικό rotation στην σύνθεση τους, έχασαν ουκ ολίγες ευκαιρίες για να φτάσουν σε μεγαλύτερο σκορ, ουσιαστικά το μοναδικό μελανό σημείο ήταν ο τραυματισμός του Ζιντσένκο, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 19ο λεπτό και λογικά θα χάσει πολλά από τα επόμενα παιχνίδια.

Η Λίβερπουλ αγωνίζεται αύριο κόντρα στην Σάουθαμπτον εκτός έδρας.