Τα... χρειάστηκε όμως προκρίθηκε ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 26/2/2020 - 21:27

Μπορεί να αγχώθηκε για 90 λεπτά όμως στην παράταση ο Απόλλωνας κατάφερε να εξασφαλίσει τη συμμετοχή του στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Οι Λεμεσιανοί ηττήθηκαν με 2-1 από τον Εθνικό Άχνας στη δεύτερη μεταξύ τους αναμέτρηση όμως πήραν την πρόκριση χάρη στο εκτός έδρας γκολ που σημείωσαν στην παράταση.

Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης έληξε στο 2-0 υπέρ των Αχνιωτών και έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση αφού ισοφαρίστηκε το σκορ της πρώτης αναμέτρησης μεταξύ των δύο ομάδων.

Τα γκολ για τον Εθνικό σκόραραν οι Ιωάννου αρχικά στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Μιγκελίτο στο 71ο λεπτό. Το γκολ που έστειλε τον Απόλλωνα στα ημιτελικά σκόραρε στο 95ο λεπτό ο Ματέι.

Έτσι, οι «γαλάζιοι» αφού πήραν την πρόκριση θα συνεχίσουν στα ημιτελικά του θεσμού όπου θα αντιμετωπίσουν τη συμπολίτισσα και κάτοχο του τίτλου ΑΕΛ.

• Ο μεγάλος τελικός του κυπέλλου θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Στο πρώτο 20λεπτό της αναμέτρησης ο ρυθμός ήταν πολύ κακός χωρίς κάτι αξιόλογο μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο Χουντόμπιακ εκτέλεσε φάουλ στο χώρο της μεσαίας γραμμής, η μπάλα μετά από διώξιμο της άμυνας του Απόλλωνα επέστρεψε σε αυτόν, έκανε νέα σέντρα και ο Ιωάννου με πισινή κεφαλιά έκανε το 1-0 στο 23ο λεπτό.

μ

Τεράστια ευκαιρία για τον Εθνικό να πετύχει δεύτερο γκολ με τον Κονέ να κάνει παράλληλο γύρισμα και τον Μαρκόφσκι να αστοχεί προ κενής εστίας και υπό την πίεση του Βασιλείου στο 28ο λεπτό.

Με το ίδιο τέμπο όπως στο πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με το ρυθμό της αναμέτρησης να μην είναι καλός.

Στο 54ο ο Απόλλωνας βγήκε στην κόντρα με τον Ματέι, μια πολύ καλή προϋπόθεση αλλά δεν έδωσε σωστά την πάσα τον Μπένσοπ.

Ο Απόλλωνας έχασε πολύ καλή στιγμή στο 59ο λεπτό με τον Σελίμοβιτς. Ο αμυντικός των «γαλάζιων» μετά από εκτέλεση φάουλ βρέθηκε ολομόναχος στην περιοχή του Εθνικού όμως το τελείωμα του δεν ήταν καλό με την μπάλα να φεύγει έξω.

Μόνος ο Μιγκελίτο από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα και έκανε το 2-0 για τον Εθνικό στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης ισοφαρίζοντας το σκορ της πρώτης αναμέτρησης.

0

Μετά από λάθος διώξιμο του Στρατηλάτη, ο Παπουλής έγινε κάτοχος της μπάλας όμως το ψηλοκρεμαστό πλασέ του κατέληξε μόλις έξω στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης.

Πρώτο Ημίχρονο Παράτασης

Στην πρώτη ευκαιρία της παράτασης ο Απόλλωνας βρήκε το γκολ με τον Παπουλή όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ. Όπως έδειξε η επαναληπτική προβολή ο Παπουλής ήταν καλυμμένος από τον αμυντικό του Εθνικού.

Στο πέμπτο λεπτό της παράτασης ο Ματέι έκανε το 2-1 και ουσιαστικά έβαλε σε θέση... οδηγού τον Απόλλωνα για την πρόκριση. Ασίστ του Παπουλή και πλασέ-βολίδα από τον Ματέι για το 2-1.

χ

Σπουδαία επέμβαση από τον Δημητρίου έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χουντόμπιακ στο 10ο λεπτό της παράτασης.

Στο 104ο λεπτό της αναμέτρησης ο Απόλλωνας βγήκε στην αντεπίθεση με τον Παπουλή σε πολύ καλό σημείο να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Στρατηλάτη.

Δεύτερο Ημίχρονο Παράτασης

Χωρίς κάτι αξιόλογο στα πρώτα λεπτά το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης αφού τα πάντα φαινόταν να είχαν κριθεί.

Στο 114ο λεπτό ο Μιγκελίτο μπήκε στην περιοχή, έστρωσε στον Κονέ ο οποίος «άδειασε» δύο αντιπάλους όμως το πλασέ του κόντραρε και χάθηκε μοναδική στιγμή για τον Εθνικό για το 3-1.

Εθνικός Άχνας (Ντιν Κλάφουριτς): Στρατηλάτης, Μιγκελίτο, Ηλία (Πρόγιτς 91'), Χαραλάμπους, Χουντόμπιακ, Κυπριανού (Παπαγεωργίου 98'), Χριστοφή, Κορρέα, Ιωάννου (Ντέιβισον 35'),  Μαρκόφσκι (Κοστόφσκι 62'), Κονέ

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυγουστή): Δημητρίου, Ενσούε, Σελίμοβιτς, Γιούστε, Βασιλείου (Σάλαϊ 107'), Σακέττι, Ντένιτς, Γιαννιώτας (Ματέι 46'), Περέιρα (Σαρδινέρο 77'), Πίττας (Παπουλής 46'), Μπένσοπ

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Κίκης Φιλίππου (Εθνικός Άχνας): «Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές και στο τεχνικό τιμ. Είμαι πολύ περήφανος για αυτή την ομάδα. Αν θέλουν να μιλούν κάποιοι για ήθος, να τα βάλουμε κάτω και να τα πούμε ποιοι είναι οι ανήθικοι. Είναι κρίμα για τα παιδιά και την ομάδα γιατί όλη η Κύπρος γνωρίζει που μπορούσε να φτάσει η ομάδα. Κάποιοι τους κόβουν τα όνειρα τους. Να συνεχίσουν όμως έτσι και ο κόσμος έχει κρίση. Κάποιοι θα προσβάλλονται συνέχεια. Για εμάς προσβολή συμβαίνει κάθε εβδομάδα. Όλος ο κόσμος τα είδε».

Ντιάν Κλάφουριτς (Εθνικός Άχνας): «Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα για την πρόκριση. Είμαι περήφανος για τους ποδοσφαιριστές μου. Στα δύο μεταξύ μας παιχνίδια και τι κάναμε πριν τρεις μέρες, τότε μπορώ να πω ότι είμαι περήφανος. Πετύχαμε κάτι εντυπωσιακό. Ο Απόλλωνας και η Ανόρθωση είναι μεγάλες ομάδες. Εμείς εστιάζουμε στο πρωτάθλημα».

Σωφρόνης Αυγουστή (Απόλλωνας): «Ήταν μια δύσκολη πρόκριση. Από μόνοι μας μπήκαμε στα δύσκολα και δώσαμε δικαιώματα. Κρατάμε την πρόκριση αλλά αυτό που έγινε σήμερα… ήταν το 10ο παιχνίδι αυτό τον μήνα. Υπάρχουν δυνάμεις στην ομάδα. Στην παράταση ο Απόλλωνας έπαιξε όπως έπρεπε, με φαντασία, βάλαμε γκολ. Ήταν σημαντικό που κατάλαβαν μόνοι τους ότι τα πράγματα ήταν δύσκολα και έδειξαν τον πραγματικό τους εαυτό. Αυτό τους είπα στην παράταση, ότι από εμάς εξαρτάται αν θα περάσουμε στον επόμενο γύρο. Έδειξαν χαρακτήρα, κι αυτοί που μπήκαν μέσα βοήθησαν. Περάσαμε από ένα δύσκολο αντίπαλο. Έδειξε πόσο καλή ομάδα είναι  ο Εθνικός πριν τρεις μέρες και διεκδίκησε την πρόκριση μέχρι τέλους. Ευχαριστούμε αυτούς τους λίγους οπαδούς μας που ήρθαν σήμερα. Από σήμερα σκεφτόμαστε τη Νέα Σαλαμίνα».

Δημήτρης Δημητρίου (Απόλλωνας): «Αδράνεια στην άμυνα, στοίχισαν δύο γκολ. Όμως περάσαμε. Σημαντικό είναι η ουσία. Θα επαναφέρουμε την απόδοση που είχαμε πριν. Να μείνει κοντά μας ο κόσμος. Η ψυχολογία μας δεν ήταν η καλύτερη τον τελευταίο καιρό, χωρίς γκρίνια οι φίλαθλοι μας να μας στηρίξουν μέχρι τέλους».

Φανούριος Κωνσταντίνου (Απόλλωνας): «Σίγουρα περιμέναμε δύσκολο παιχνίδι. Δεν ήμασταν όσο καλοί θα έπρεπε. Το είδαμε και στην παράταση όταν σκοράραμε απελευθερώθηκε η ομάδα. Κρατάμε μόνο την πρόκριση, τίποτα άλλο. Πρέπει να βελτιωθούμε τίποτα άλλο».