Όσα έγιναν στο παιχνίδι που "άναψε φωτιές" και οδήγησε στις συλλήψεις

Τρίτη, 11/2/2020 - 18:25

Το Σάββατο (8/2) διεξήχθη το παιχνίδι μεταξύ Οθέλλου και Αγίας Νάπας, το οποίο έμελλε να «ανάψει φωτιές» και να οδηγήσει στη σύλληψη του Προέδρου της Αγίας Νάπας, Δημήτρη Μασιά και του διαιτητή της αναμέτρησης Ανδρέα Κωνσταντίνου. Το παιχνίδι έληξε 1-0 υπέρ της φιλοξενούμενης, με τους γηπεδούχους να έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία του Αντρέα Κωνσταντίνου, κάνοντας λόγο για «αλλοίωση αποτελέσματος».

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι έδωσε το παρών του ο αρχιδιαιτητής Μπερτράντ Λαγιέκ, ο οποίος όμως αποχώρησε στο 72ο λεπτό του αγώνα. Με το που αποχώρησε, έγιναν πολλά και διάφορα, τα οποία έφεραν και την αντίδραση του Οθέλλου. Συγκεκριμένα η ομάδα της Αθηαίνου δέχθηκε 3 κόκκινες κάρτες, ενώ η Αγία Νάπα κέρδισε πέναλτι στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ακολούθησαν έντονες αντιδράσεις από πλευράς Οθέλλου στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, κάνοντας λόγο για «σφαγή». Χθες (10/2) πραγματοποίησαν έκτακτη γενική συνέλευση, από την οποία τέθηκε ακόμη και το ζήτημα η ομάδα να αποχωρήσει από το πρωτάθλημα. Επιπλέον ζήτησαν συνάντηση με την ΚΟΠ, η οποία θα γίνει την ερχόμενη Τρίτη (18/2).

Πριν από λίγο, προέκυψαν οι συλλήψεις του προέδρου της Αγίας Νάπας, Δημήτρη Μασιά, καθώς και του διαιτητή του αγώνα, Αντρέα Κωνσταντίνου και το ζήτημα παίρνει μεγάλες διαστάσεις.