Παρά τη νίκη, η φετινή Ομόνοια έχει... χτυπητές αδυναμίες

Τρίτη, 21/9/2021 - 08:55

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε με τα... χίλια ζόρια η Ομόνοια. Η ομάδα της Λευκωσίας πραγματοποιώντας κάκιστη εμφάνιση, κατάφερε να πάρει το πολύτιμο τρίποντο με δύο γκολ από το 90ο λεπτό και έπειτα κόντρα στη Δόξα με 2-1 για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Η πρώτη νίκη, πέραν από τους τρεις βαθμούς για τους «πράσινους», προσφέρεται κυρίως για ηρεμία στα αποδυτήρια. Από την άλλη όμως, η Ομόνοια έδειξε... χτυπητές αδυναμίες σε πολλά σημεία. Ο Χένινγκ Μπεργκ σαφώς και γνωρίζει καλύτερα από όλους τους ποδοσφαιριστές του, όμως υπάρχουν σημεία τα οποία χρίζουν άμεσης βελτίωσης πριν χαθούν βαθμοί.

Όταν είσαι πρωταθλητής, είναι αδιανόητο να έρχεται οποιαδήποτε ομάδα στην έδρα σου η οποία δεν έχει τους ίδιους στόχους μαζί σου και να σε... παίζει ποδόσφαιρο. Μάλιστα, αν δεν ήταν το VAR, η ομάδα της Κατωκοπιάς θα είχε τελειώσει προ πολλού την αναμέτρηση και μάλιστα με εμφαντικό σκορ. Εδώ να σημειώσουμε πως η ομάδα διαιτησίας έκανε τραγικό λάθος στη φάση του πέναλτι καθώς προηγείται φάουλ του Κακουλλή στον τερματοφύλακα.

Στο τέλος της ημέρας όμως, το μόνο που μένει είναι το 2-1 υπέρ της Ομόνοιας, όλα τα άλλα είναι ιστορία. Και πάνω στο νικηφόρο αποτέλεσμα καλείται να... χτίσει η φετινή Ομόνοια. Η ομάδα «φωνάζει» για βελτίωση στα χώρο της επίθεσης, της οργάνωσης αλλά και στο κέντρο της άμυνας. Ο Νορβηγός προπονητής καλείται να δουλέψει τις αδυναμίες αυτές σε Κύπρο και Ευρώπη έως τον Ιανουάριο πριν υπάρξουν βελτιωτικές κινήσεις στη μεταγραφική περίοδο.

Αν οι «πράσινοι» επαναπαυτούν με το τρίποντο και δε δουν τις εν λόγω αδυναμίες, τότε αργά ή γρήγορα οι απώλειες βαθμών θα πρέπει να θεωρούνται δεδομένες. Το πρώτο... καμπανάκι πάντως ήχησε για τους πρωταθλητές, χωρίς βαθμολογικές απώλειες. Από εδώ και πέρα, ενδεχομένως να μην υπάρξουν ξανά... δεύτερες ευκαιρίες.