Πέρασε σαν πρωταθλητής από το Τσίρειο με ''τεσσάρα'' ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 30/4/2017 - 19:52

H καρδιά του πρωταθλητή χτύπησε στο Τσίρειο. Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε με το ... μαχαίρι στα δόντια και έδειξε πως ήθελε να καθαρίσει την υπόθεση νίκη από την αρχή. Οι γαλαζοκίτρινοι, πίεσαν, απείλησαν και δεν απειλήθηκαν από την ΑΕΛ και πέτυχαν δυο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, που τους άνοιξαν διάπλατα τον δρόμο για την επικράτηση. Ένα ημίχρονο έφτανε, καθώς στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι δεν φόρτσαραν και απλά διαχειρίστηκαν το ισχυρό προβάδισμα που είχαν πάρει. Με την διαφορά να παραμένει στους τέσσερις βαθμούς από την ΑΕΚ, η ομάδα της Λευκωσίας έχει το βαθμολογικό και ψυχολογικό πλεονέκτημα για να διατηρήσει τα σκήπτρα της και να βάλει πλώρη για το πέμπτο συνεχόμενο πρωτάθλημα μετά απο 77 ολόκληρα χρόνια.

Μεγάλος πρωταγωνιστής και πολυτιμότερος παίκτης στο Τσίρειο για τα πρώτα σαρανταπέντε λεπτά ήταν αναμφισβήτητα ο Βάντερ. Ο Βραζιλιάνος στο 17', πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή και με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 0-1. Ο Βάντερ βρήκε δίχτυα μετά από 7 σχεδόν μήνες και πέτυχε το δεύτερο φετινό του γκολ με την φανέλα του ΑΠΟΕΛ. Στο 20' ο Μπαράλ έχασε νέα ευκαιρία ενώ ο Ισπανός στο 27' έφτασε μια ανάσα από το 0-2. Την προβολή του έδιωξε με υπερένταση ο Ρόμο. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Βάντερ έκλεψε την μπάλα, και έδωσε εκπληκτική ασίστ στον Εμπεσίλιο που τελείωσε ιδανικά την φάση κάνοντας το 0-2.

Στο 49' οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία για το 0-3. Ο Εμπεσίλιο νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Ρόμο και στην συνέχεια της φάσης του σουτ που επιχείρησε ο Κάνιας βρήκε πάνω στο σώμα του Φορτούνα που έβαλε την κόντρα. Στο 52' ο Βάντερ αποχώρησε υποβασταζόμενος και έδωσε την θέση του στον Στάθη Αλωνεύτη σε μια αναγκαστική αλλαγή στην οποία προχώρησε ο Τόμας Κρίστιανσεν.Στο εξηκοστό λεπτό ο Ανδρέας Κυριάκου πετάχτηκε μόνος του στην πορεία της μπάλας μετά την εκτέλεση φάουλ του Σοάρες αλλά δεν κατάφερε να την βρει και χάθηκε η ευκαιρία, η καλύτερη για την ΑΕΛ, που απείλησε σοβαρά την εστία του Βάτερμαν με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Ο Κρίστιανσεν στο 63' πέρασε μέσα τον Βινίσιους και απέσυρε τον Μπαράλ για να ενισχύσει το κέντρο του και να διαχειριστεί πιο εύκολα το αποτέλεσμα. Ο ΑΠΟΕΛ φλέρταρε με τρίτο γκολ στο 68' όμως ο Εμπεσίλιο προτίμησε να πασάρει στον Σωτηρίου αντί να τελειώσει την φάση, δίνοντας την ευκαιρία στον Κυριάκου να κόψει πριν φτάσει η μπάλα στο 24χρονο διεθνή επιθετικό.Η ΑΕΛ είχε δοκάρι στο 70'. Από την σέντρα του Νικολάου, ο Κυριάκου και πάλι βρέθηκε σε θέση για γκολ, η κεφαλιά του όμως χτύπησε στην ρίζα του δοκαριού.Στο 76' ο Πιέρος Σωτηρίου τελείωσε την υπόθεση νίκη. Εξαιρετική σέντρα του Αλωνεύτη από τα αριστερά, ο Πιέρος με όμορφη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρόμο, επιστρέφοντας στα γκολ μετά την δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφ, όταν είχε σκοράρει ξανά κόντρα στην ΑΕΛ στο ΓΣΠ.

Στο 82' η ΑΕΛ είχε δεύτερο δοκάρι με τρομερό σούτ από τα σαράντα μέτρα του Μιτρέα. Στο 86' οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή εντός περιοχής του Σάσι από τον Γιαμπερέ. Ο Ρουμάνος Μιτρέα εκτέλεσε εύστοχα και μείωσε σε 1-3. Το ματς έκρυβε και άλλες συγκινήσεις. Στο επόμενο λεπτό ο Σωτηρίου πέτυχε το τελικό 4-1 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ και έφτασε τα 20 στο πρωτάθλημα.Ο ΑΠΟΕΛ πήρε αυτό που ζητούσε στην Λεμεσό και διατήρησε τον τίτλο του απόλυτου φαβορί, για να κόψει και την φετινή χρονιά πρώτος το νήμα.

Δυστυχώς, μετά το σφύριγμα της λήξης, έπεφταν αντικείμενα από την κερκίδα της ΑΕΛ με αποτέλεσμα οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ να μην μπορούν να πάνε στα αποδυτήρια. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν περίπου δέκα λεπτά εγκλωβισμένοι στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να φύγουν με την παρέμβαση της Αστυνομίας.

Oι δηλώσεις του Μπαλτάζαρ:''Είναι ένα βαρύ αποτέλεσμα για την ομάδα μας. Νομίζω ότι οι παίκτες μου δεν άξιζαν τόσο βαρύ σκορ. Ξεκινήσαμε το παιχνίδι από τακτικής πλευράς αρκετά οργανωμένα. Στα πρώτα 15 λεπτά ήμασταν αρκετά καλά και δημιουργήσαμε κάποιες προϋποθέσεις στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ. Μετά όμως η ατομική ποιότητα των παικτών του ΑΠΟΕΛ έκανε τη διαφορά και κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρίες και να σκοράρουν. Πέσαμε λίγο ψυχολογικά μετά το γκολ του ΑΠΟΕΛ αλλά σιγά-σιγά ισορροπήσαμε όμως στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δεχτήκαμε το δεύτερο γκολ.Προσπαθήσαμε στο ημίχρονο να διορθώσουμε κάποια λάθη. Νομίζω ότι το κάναμε καλά. Δημιουργήσαμε κάποιες ευκαιρίες στις οποίες μπορούσαμε να κάνουμε το 2-1. Μετά πήραμε το ρίσκο και δυστυχώς δεχτήκαμε άλλα δυο γκολ και ήρθε αυτή η βαριά η ήττα. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών. Δεν είναι ώρα να πέσουμε ψυχολογικά. Θα προσπαθήσουμε να πάρουμε εννιά βαθμούς στα εναπομείναντα παιχνίδια για να πετύχουμε τους στόχους μας'', δήλωσε ο Πορτογάλος.

Oι δηλώσεις του Κρίστιανσεν:''Είμαι χαρούμενος από την νίκη και την εμφάνιση της ομάδας. Νομίζω ήταν πάρα πολύ σημαντικό για τους οπαδούς και την ομάδα να κάνουμε ένα καλό παιχνίδι. αλλά και για τους παίκτες, για να τελειώσουν την σεζόν έχοντας καλή εικόνα. Έχουμε την Τετάρτη ένα σημαντικό παιχνίδι για το Κύπελλο και μετά ένα πάρα πολύ σημαντικό παιχνίδι με την ΑΕΚ. Ευχαριστούμε τους φιλάθλους μας, είναι πάρα πολύ σημαντικό που είδαμε τόσο κόσμο δίπλα μας'', είπε ο Δανός.