«Πέταξε» τη μεγάλη ευκαιρία ο Απόλλωνας

Κυριακή, 1/11/2020 - 10:33

Την ευκαιρία να ανοίξει ακόμη περισσότερο τη διαφορά από τον ΑΠΟΕΛ και συνάμα να παραμείνει για άλλη μια εβδομάδα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχασε ο Απόλλωνας στο ΓΣΠ το βράδυ του Σαββάτου (31/10). Οι «γαλάζιοι» αν και άξιζαν τη νίκη στην αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής εν τέλει έμειναν στο 1-1.

Ο Απόλλωνας αν και προηγήθηκε στο σκορ με τον Μάρκοβιτς στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης, είδε τον ΑΠΟΕΛ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με τον Εντονγκαλά στο 75ο λεπτό σε μια ανύποπτη χρονική στιγμή στην αναμέτρηση.

Παρ'α το γκολ που δέχθηκαν οι Λεμεσιανοί έδειξαν αντίδραση και έψαξαν το γκολ της νίκης όμως έπεσαν πάνω σε ένα τρομερό Μιγκέλ Σίλβα. Ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και δεν επέτρεψε την παραβίαση της εστία του για δεύτερη φορά.  Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης ο Απόλλωνας όμως θα μπορούσε να πάρει την νίκη όμως το πλασέ του Αγκίρε έφυγε για... εκατοστά έξω.

Όπως δήλωσε ο Σωφρόνης Αυγουστή μετά το πέρας της αναμέτρησης, το παιχνίδι κόντρα στον ΑΠΟΕΛ ανήκει πλέον στο παρελθόν. Άπαντες στο Κολόσσι πλέον βλέπουν την επόμενη ημέρα και την αναμέτρηση κόντρα στην Καρμιώτισσα για τη 10η αγωνιστική.