Πρόκριση στο ρελαντί για την ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 5/12/2018 - 20:55

Η ΑΕΛ δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου καθώς επικράτησε το βράδυ της Τετάρτης (05/12 19:00) με 3-0 εκτός έδρας της Ομόνοιας Αραδίππου με «δράστες» τους Μαρκόσκι 3', Μυτίδη 28' και Σίλβα 47'. Πλέον η ομάδα της Λεμεσού στρέφει την προσοχή της στο παιχνίδι του πρωταθλήματος κόντρα στον Ερμή την ερχόμενη Δευτέρα (10/12) για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Γκολ με το καλημέρα για την ΑΕΛ στην αναμέτρηση καθώς ο Μακρής έδωσε πάσα στην πλάτη της άμυνας με τον Μαρκόσκι να μην αστοχεί από κοντά για το 1-0 μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Ομόνοια Αραδίππου έχασε τεράστια ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα τρία λεπτά αργότερα όμως ο Θεοδώρου δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ α τετ τον Πρότσεκ.

Το παιχνίδι βρισκόταν σε πολύ καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ ωραίο ποδόσφαιρο στα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης.

Τελικά, η ΑΕΛ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 28ο λεπτό όταν η προσπάθεια του Μυτίδη κόντραρε στον Σιάμη και κατέληξε στα δίκτυα.

Στο 39ο λεπτό η ΑΕΛ έχασε άλλη μια καλή ευκαιρία. Μετά το πλασέ του Μαρκόσκι, ο Παναγιώτου έκανε ακόμη μια εκπληκτική απόκρουση σε κόρνερ.

Η Ομόνοια Αραδίππου τίμησε τον ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ Αντρέα Αβραάμ τιμώντας τον έτσι για την προσφορά του στην ομάδα. Ο Αβραάμ ξεκίνησε την ποδοσφαιρική του καριέρα από την Ομόνοια Αραδίππου.

ΑΒΡΑΑΜ

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και πάλι για την ΑΕΛ. Στο 47ο λεπτό η μπάλα βρέθηκε στο πόδι του Σίλβα έξω από την περιοχή όπου με ένα δυνατό εκπληκτικό σουτ έκανε το 0-3.

Ο ρυθμός του αγώνα μετά το τρίτο γκολ από την ομάδα της Λεμεσού έπεσε και τα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης έμοιαζαν να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Έτσι, ο Βόσνιος προπονητής της ΑΕΛ αποφάσισε να δώσει ευκαιρίες και χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς ποδοσφαιριστές.

Πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90 λεπτών ο Σίκκης έκανε το δυνατό σουτ όμως ο Πρότσεκ με διπλή επέμβαση έσωσε την ομάδα του.

Ομόνοια Αραδίππου (Μαρίνος Σατσιάς): Παναγιώτου, Αριστοτέλους, Χρυσοστόμου, Θεράποντος, Στυλιανίδης, Θεοδόρου, Γρηγορίου, Καϊσερλίδης (Βασιλείου 62'), Σιάμης, Μέσιος (Παναγή 58'),Ούρος (Σίκκης 62')

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Πρότσεκ, Ντόσα, Λεάντρο, Αβραάμ, Μυτίδης,Μακρής (Μιχαηλίδης 71'), Ιρένε, Μαρκόσκι (Παντελή 54'), Ρομάν (Γερολέμου 66'), Κυριάκου, Λαφράνς

Δηλώσεις

Κέρκεζ: «Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους ποδοσφαιριστές και την ομάδα μου. Πετύχαμε μια επαγγελματική νίκη και προκριθήκαμε. Ξέραμε ότι ήταν ένα παιχνίδι κι έπρεπε να περάσουμε. Παίξαμε καλά και ξεκουράσαμε ορισμένους από τους παίκτες, ενώ δοκιμάσαμε και κάποιους άλλους. Είμαι πολύ ικανοποιημένος. Θέλω να πω και για την Ομόνοια Αραδίππου, η οποία έχει καλή ομάδα. Είναι πολύ ευχάριστο αυτό που κάνει ο Σατσιάς. Τον σέβομαι και εύχομαι στον ίδιο και την ομάδα του ότι καλύτερο στη συνέχεια».