Restart στην Μπουντεσλίγκα... Restart και για την Μπάγερν Μονάχου (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 19/1/2019 - 13:10

Εντυπωσιακή εμφάνιση από την Μπάγερν Μονάχου στην έδρα της Χόφενχαϊμ της οποίας και επικράτησαν με 3-1. Η ομάδα της Βαυαρίας ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο και θύμισε την ομάδα που όλοι ξέραμε.

Με αυτό το τρίποντο στο πλαίσιο της επανέναρξης της Bundesliga, η ομάδα του Νίκο Κόβατς μείωσε στους τρεις βαθμούς τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ, που αύριο δοκιμάζεται στην έδρα της Λειψίας, άρα οι πιθανότητες να χάσει βαθμούς είναι αυξημένες.

Πρωταγωνιστής για την Μπάγερν Μονάχου ήταν ο Γκορέτσκα, που με δύο δικά του γκολ κατάφερε να διαμορφώσει στο πρώτο ημίχρονο το 0-2, που έφερνε το ματς ακριβώς εκεί που το ήθελαν οι φιλοξενούμενοι.

Στο 34’, η άμυνα της Χόφενχαϊμ έμεινε... άγαλμα σε σέντρα από τα αριστερά, ο Λεβαντόφσκι πήρε την κεφαλιά με τον Μπάουμαν να αποκρούει, αλλά ο Γκορέτσκα πήρε το ριμπάουντ, ανοίγοντας το σκορ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν, αλλά η Μπάγερν τη σόκαρε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, καθώς από θέση άμυνας σε φάση κόρνερ έβγαλε την αντεπίθεση και ο Αλάμπα έδωσε την ασίστ για το 2-0 και πάλι από τον πρώην άσο της Σάλκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν έχασε ευκαιρίες για το 0-3, αλλά το γκολ ήρθε από τη Χόφενχαϊμ, όταν με τη σειρά της έβγαλε αντεπίθεση από αντίπαλο κόρνερ και με σουτ ο Σουλτς νίκησε τον Νόιερ. Ο Γερμανός τερματοφύλακας θύμισε τον παλιό, καλό Νόιερ στο 83’ όταν με εκπληκτική επέμβαση είπε «όχι» στον Σάλαϊ και στην εξαιρετική κεφαλιά που πραγματοποίησε.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με το πλασέ του Λεβαντόφσκι στο 87’, από ασίστ του Μίλερ και σε μια φάση που άρχισε από καταπληκτική πάσα του Χάμες.