Ρόμα με το μυαλό στο Conference, Μπολόνια που δεν χάνει από τους μεγάλους

Δευτέρα, 2/5/2022 - 08:17

Όρθια απέναντι σε μια ακόμη ομάδα του φετινού τοπ-5 στάθηκε η Μπολόνια! Οι «ροσομπλού» πήραν την ισοπαλία (0-0) στο «Ολίμπικο» απέναντι στη Ρόμα, εκμηδενίζοντας τις ελπίδες της για να προλάβει την τετράδα, ενώ πλέον αγχώνεται ακόμη και για την εξάδα.

Αήττητη παραμένει από τη στιγμή που ο Σίνισα Μιχαΐλοβιτς μπήκε στο νοσοκομείο η Μπολόνια, η οποία τον τελευταίο μήνα δεν έχει χάσει από Μίλαν (0-0), Γιουβέντους (1-1) και Ίντερ (2-1), με τους «τζαλορόσι» να φαίνεται φανερά πως έχουν το μυαλό τους στη ρεβάνς με τη Λέστερ την ερχόμενη Πέμπτη για τα ημιτελικά του Conference League.

Στα του ματς, μόλις στο 2ο λεπτό οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι αλλά μετά την εξέταση του VAR συνεχίστηκε κανονικά, ενώ δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν εκ νέου. Ξανά, όμως, η απόφαση του διαιτητή ήταν να συνεχιστεί το παιχνίδι. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 21’ ήταν η σειρά της Μπολόνια να φωνάξει, αλλά δεν υπήρξε ξανά παράβαση! Τα λεπτά περνούσαν, οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τη μεγαλύτερη φάση του πρώτου μέρους να έρχεται στο 43’ και να ανήκει στην Μπολόνια, όταν το σουτ του Ορσολίνι σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.

Οι μεγάλες φάσεις στο δεύτερο μέρος ανήκαν ξανά στην Μπολόνια, με τον Αρναούτοβιτς να αγγίζει το γκολ στο 60’, με την μεγαλύτερη ευκαιρία της Ρόμα στο παιχνίδι να έρχεται στο 81’ με τον Έιμπραχαμ να μην καταφέρνει να σκοράρει. Ντε Σιλβέστρι και Αρναούτοβιτς απείλησαν τον Ρουί Πατρίσιο που είχε εξαιρετικές επεμβάσεις, ενώ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπάροου είδε το πλασέ του από θέση τετ-α-τετ να σταματάει στη συμβολή των δοκών και το 0-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.