Σοβαρός και πλέον βάσιμος διεκδικητής

Δευτέρα, 18/4/2022 - 09:49

Μπορεί να χρειάστηκε να φθάσουμε στα τελευταία λεπτά για να «κλειδώσει» τη νίκη στο Τσίρειο, με το γκολ του Γιώργου Εφραίμ για το 2-0, όμως η εικόνα του ΑΠΟΕΛ στη Λεμεσό ήταν ακριβώς αυτή που χρειαζόταν.

Μπήκε καλύτερα, έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες, με τον Μάγκλιτσα να σκοράρει στην τρίτη που βρήκε και να βάζει την ομάδα μπροστά στο 36ο λεπτό. Η συνέχεια βρήκε τους «γαλαζοκίτρινους» να μην παίρνουν πολλά ρίσκα, ωστόσο η εικόνα που έβγαζαν στο γήπεδο σε έπειθε πως η ομάδα ξέρει ακριβώς τι θέλει και τι κάνει.

Με εξαίρεση κάποιες φάσεις, δεν απειλήθηκε και πρόσθεσε στον απολογισμό το τρίποντο που τόσο πολύ ήθελε. Μπορεί, με άνεση μάλιστα, να λεχθεί πως η μόνη φάση που «τσαλάκωσε» κάπως την εικόνα της, ήταν μετά το δεύτερο γκολ, διάστημα που ήρθε η μείωση από τον Άρη. Στη γενική εικόνα, η ομάδα που ήταν καλύτερη στο γήπεδο, πήρε και τη νίκη.

Για κάποιον... τρίτο, ο ΑΠΟΕΛ πέρασε ευκολότερα απ' ότι αναμενόταν από το Τσίρειο, κόντρα στην ομάδα με τον καλύτερο απολογισμό στη Β' φάση. Αυτό όμως δεν μειώνει καθόλου απ' την προσπάθεια και τη σοβαρότητα που έδειξαν οι παίκτες, αλλά και την ευκαιρία που τώρα παρουσιάζεται για την πρώτη θέση. «Μπάλα έπαιξε» και ο κόσμος στην ανατολική, «σπρώχνοντας» συνεχώς τους παίκτες.