Στο μηδέν με δύο χαμένα πέναλτι και... νέες απώλειες για την ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 18/1/2021 - 20:55

Νέες απώλειες και... πέμπτο σερί ματς χωρίς νίκη!

Η ΑΕΚ έμεινε στο 0-0 με τη Δόξα στο «Μακάρειο», στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 20η αγωνιστική, χάνοντας κι άλλους βαθμούς.

Η ομάδα της Λάρνακας πλήρωσε την αστοχία της και κυρίως το χαμένο πέναλτι του Τρισκόφσκι στο 30' μένοντας για άλλο ένα παιχνίδι μακριά από το τρίποντο και χάνοντας πολύτιμο έδαφος.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας και να μείνουν σε θέση ισχύος για την πρώτη εξάδα, ενώ είχαν κι αυτοί τη δική τους ευκαιρία για να σκοράρουν, όμως ο Σαντίκ δεν μετουσίωσε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε.

Με αυτή την ισοπαλία η Δόξα παρέμεινε στην 6η θέση και τους 26 βαθμούς και την επόμενη (21η) αγωνιστική φιλοξενείται την ερχόμενη Παρασκευή (22/1, 16:00) από την ΑΕΛ στο Τσίρειο.

Αντίθετα η ΑΕΚ έμεινε κι αυτή στην 5η θέση με 31 βαθμούς πλέον και την ερχόμενη Παρασκευή (22/1, 18:00) υποδέχεται στην «Αρένα» τον Ερμή.

Στο 2ο λεπτό η Δόξα άνοιξε το σκορ με τον Σαντίκ, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και ορθά ακυρώθηκε το γκολ.

Τέσσερα λεπτά μετά η πρώτη ευκαιρία της ΑΕΚ, με τον Μακρή να στρώνει στον Σπιρόφσκι, το σουτ του οποίου πέρασε έξω.

Στο 7' ο Σαντίκ βρήκε εκτός εστίας τον Μολ και επιχείρησε να τον «κρεμάσει» από το κέντρο, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Η ΑΕΚ είχε νέα ευκαιρία στο 9ο λεπτό, με τον Σούντερντεν να κάνει τη σέντρα για τον Τρισκόφσκι, το πλασέ του οποίου πέρασε έξω.

Στο 21' ο Χέιτλι δοκίμασε ένα δυνατό μακρινό σουτ, με τον Σισκόφσκι να μαζεύει σταθερά.

Έξι λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, έπειτα από τράβηγμα του Μέσκα στον Σπιρόφσκι εντός περιοχής.

Στην εκτέλεση ήταν ο Τρισκόφσκι που αστόχησε με πλασέ στο κέντρο της εστίας και τον Σισκόφσκι να μένει όρθιος και να αποκρούει και με δεύτερη προσπάθεια με το κεφάλι ο αρχηγός της ΑΕΚ έστειλε τη μπάλα έξω.

0

Στο 36ο λεπτό, ο Σούντερντεν έκανε ωραία σέντρα στην περιοχή, με τον Λαφράνς να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει έξω τη μπάλα.

Τέσσερα λεπτά μετά η ΑΕΚ έχασε νέα ευκαιρία, με τον Σπιρόφσκι να δίνει δεξιά στην περιοχή για τον Ακοράν, το διαγώνιο σουτ του οποίου πέρασε λίγο έξω.

Διπλή ευκαιρία είχε η ομάδα της Λάρνακας στις καθυστερήσεις, με τον Νάντο αρχικά να δοκιμάζει το σουτ εντός περιοχής και τον Σισκόφσκι να αποκρούει σε κόρνερ και στην εκτέλεση ο Μακρής πήρε την κεφαλιά, ωστόσο πέρασε έξω.

Στο 52' η Δόξα κέρδισε πέναλτι, έπειτα από ανατροπή του Λαφράνς στον Σαντίκ.

Στην εκτέλεση ήταν ο Σαντίκ με τον Μολ να αποκρούει, στην επαναφορά ο Ασαμόα έκανε το σουτ και ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ απέκρουσε ξανά και με τρίτη ο Τραϊτσέφκσι έκανε το σουτ και πρόλαβε πάνω στη γραμμή ο Μακρής και απομάκρυνε.

000

Στην αντεπίθεση η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Γκαρσία να δίνει για τον Ακορά το πλασέ του οποίου απέκρουσε σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

Στο 65' ο Οικονομίδης έπιασε ένα μακρινό σουτ, με τον Μολ να διώχνει σε κόρνερ.

Η Δόξα έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 85ο λεπτό, με τον Εγγλέζου να επιχειρεί απευθείας εκτέλεση φάουλ και να σημαδεύει το αριστερό δοκάρι του Μολ.

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Μέσκα, Άδωνη, Χριστοφή, Εγγλέζου, Τραϊτσέφσκι, Κόστα, Οικονομίδης, Ολιβέιρα (71′ Καρλίτος), Κίκας (82′ Γκλίσκι), Σαντίκ.

ΑΕΚ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μολ, Λαφράνς (76′ Μοϊσόφ), Γκονζάλεθ, Αντωνιάδης, Ακοράν, Σπιρόφσκι (68′ Χάουγκεν), Χέιτλι, Σούτερντεν, Γκαρσία (76′ Τολεμές), Μακρής (62′ Τάντι), Τρισκόφσκι.

0

Κώστας Σακκάς (Δόξα): «Σε ένα παιχνίδι που θέλαμε να κερδίσουμε δεν τα καταφέραμε. Αν οι δύο ομάδες ευστοχούσαν στα πέναλτι θα βλέπαμε διαφορετικό παιχνίδι. Η Δόξα αξίζει να μείνει στα ψηλά. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος. Δεν τελείωσε τίποτα, χάσαμε δύο βαθμούς που θα προσπαθήσουμε να τους πάρουμε από άλλο παιχνίδι. Έγιναν πολλές επιθετικές προσπάθειες, από 6 τελικές στο στόχο για κάθε ομάδα. Οι ποδοσφαιριστές της Δόξας αξίζουν κάτι καλύτερο αυτοί τη χρονιά. Να παραμείνουν προσγειωμένοι και δουλευταράδες. Χτίσαμε μια ομάδα με παίκτες με κίνητρα. Όλα παίζουν το ρόλο τους. Πλέον η Δόξα πρέπει να διαχειριστεί αυτή την πορεία. Είναι δύσκολο όμως είμαστε σε εγρήγορση και θα προσπαθήσουμε να τα καταφέρουμε».

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΕΚ): «Κάναμε νομίζω το καλύτερο 45λεπτο από την ημέρα που βρίσκομαι στην ΑΕΚ. Δεν τα καταφέραμε να σκοράρουμε, δείξαμε αντίδραση μετά το χαμένο πέναλτι, όμως στο δεύτερο ημίχρονο μπορούσαμε να χάσουμε το παιχνίδι. Δίκαιο το αποτέλεσμα, είχαμε από ένα ημίχρονο. Δεν μας ικανοποιεί ο βαθμός, όμως πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά για να επιστρέψουμε στις επιτυχίες. Δεν θα είναι εύκολο, δεν υπάρχουν εύκολα παιχνίδια και πρέπει να βλέπουμε κάθε παιχνίδι σαν τελικό».

Πέμπτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη, πώς το αντιμετωπίζεται; «Στο ποδόσφαιρο όταν δεν σκοράρεις σίγουρα μπορεί ο αντίπαλος να σε τιμωρήσει. Ευτυχώς δεν μας τιμώρησε και κρατήσαμε την απόσταση από τη Δόξα».

Ιβάν Τρισκόφσκι (ΑΕΚ): «Αξίζαμε τη νίκη, χάσαμε πολλές ευκαιρίες και παίρνω την πλήρη ευθύνη για το αποτέλεσμα. Πρέπει να αποφύγουμε την αρνητικότητα και θα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε τα επόμενα παιχνίδια».