Στο… ρελαντί το Λαύριο πριν το «αιώνιο» ντέρμπι ο Ολυμπιακός

Σάββατο, 9/3/2024 - 20:04

Σε μία δυνατή… προπόνηση ενόψει του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό AKTOR στην Ευρωλίγκα μετέτρεψε το παιχνίδι με το Λαύριο ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε 84-63 στο ΣΕΦ, για το 18-2 στη Stoiximan Basket League.

Χαλαροί στο πρώτο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» ειδικά στην άμυνα, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο έκαναν επιμέρους σκορ 26-10 και ουσιαστικά «καθάρισαν» το ροζ φύλλο.

Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ο Άλεκ Πίτερς με 20 πόντους, ενώ άλλους 19π. είχε ο Κώστας Παπανικολάου. Στους 13π. σταμάτησε ο Αϊζάια Κάναν, με τον Μουσταφά Φαλ να προσθέτει 8π. και 7 ριμπάουντ και τον Ναζ Μήτρου-Λονγκ να μοιράζει 9 ασίστ.

Από την ομάδα του Κώστα Μέξα, που υποχώρησε στο 7-13, ξεχώρισε ο Μάρκους Θόρντον με 13 πόντους.

Το ματς

Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Μήτρου-Λονγκ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, ενώ από την άλλη το Λαύριο με τους Γκρόμοβς, Μουρ, Ζάρα, Θόρντον και Μουράτο. Περισσότερη ενέργεια έβγαζαν οι «ερυθρόλευκοι» στα πρώτα τρία λεπτά, με τον Κάναν να τους στέλνει στο +5 (10-5) και τον Μουράτο να απαντά και να φέρνει το Λαύριο στον πόντο (12-11), στο 5’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έβγαλαν απανωτές άμυνες και με πρωταγωνιστή τον Πίτερς έκαναν σερί 8-0, για το +9 (20-11), στο 7’. Στο τελευταίο τρίλεπτο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα επέμεναν άστοχα έξω από τα 6,75μ., με τον Θόρντον να κρατά το Λαύριο (22-15), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το νωθρό ξεκίνημα του Ολυμπιακού εκμεταλλεύτηκε στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου το Λαύριο και με μπροστάρηδες τους Θόρντον και Τζάκσον έκανε επιμέρους σκορ 4-12, για το προβάδισμα (26-27), στο 13’. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με Πίτερς και ΜακΚίσικ, πηγαίνοντας στο +5 (32-27). Ωστόσο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έκαναν πολλά και φθηνά λάθη –χωρίς πίεση- δίνοντας συνεχώς εύκολα καλάθια στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι όχι μόνο πέρασαν ξανά μπροστά αλλά πήγαν στο +3 (37-40), στο 18’. Στον εναπομείναντα χρόνο, επέστρεψε στο παρκέ ο Κάναν, ο οποίος κουβάλησε επιθετικά τους γηπεδούχους και με δικό του τρομερό buzzer beater τρίποντο τους έστειλε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (44-42).

Με περισσότερη συγκέντρωση στην άμυνα και πρωταγωνιστές τους Φαλ και Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +9 (53-44), στην αρχή του δεύτερου μέρους. Η αντίδραση του Λαυρίου ήταν ένα τρίποντο του Θόρντον, αλλά ο Γάλλος σέντερ έβγαλε απανωτές άμυνες με τάπες και με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο από Πίτερς και Παπανικολάου, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο +13 (60-47), στο 27’. Οι Θόρντον και Μουρ προσπάθησαν να κρατήσουν τους φιλοξενούμενους, αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν βρει ρυθμό και έτσι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +18 (70-52).

Με τον Παπανικολάου να συνεχίζει «ζεστός» ο Ολυμπιακός μπήκε με σερί 5-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο, αρχικά για το +23 (75-52) και στη συνέχεια ο Ράιτ τον έστειλε στο +24 (78-54), στο 34’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 84-63.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-42, 70-52, 84-63