Τα χρειάστηκε η Τότεναμ... αλλά έρχεται Κύπρο με νίκη

Σάββατο, 23/9/2017 - 16:35

Μπορεί στη νέα τους έδρα, το Γουέμπλεϊ, τα «Σπιρούνια» να μην μπορούν να σταυρώσουν νίκη με τίποτα, όμως όταν παίζουν έξω κάνουν... πλάκα: 2-3 νίκη σήμερα επί της Γουέστ Χαμ, 3/3 εκτός έδρας και 11 βαθμοί στο σακούλι για την ομάδα του Ποκετίνο.

Το Τρίγωνο των Βερμούδων. Το Τέρας του Λόχ Νες. Η κατάληξη του Άγιου Δισκοπότηρου. Και, τώρα, έρχεται να προστεθεί το μεγαλύτερο, ίσως, μυστήριο εξ όλων: γιατί η Τότεναμ εντός έδρας δε βλέπει... ροζ φύλλο ούτε με αίτηση, ενώ εκτός διαλύει όποιον δύσμοιρο βρεθεί στο διάβα της;

Όπως και να 'χει, και μέχρι να βρεθούν τα αίτια, το αποτέλεσμα δεν αλλάζει: τα «Σπιρούνια» του Μαουρίσιο Ποκετίνο μια βδομάδα αφότου πήγαν στο 0/3 στα ματς του πρωταθλήματος στο Γουέμπλεϊ, έφτασαν στο 3/3 εκτός, καθώς έριξαν (αν και αγχώθηκαν στο τέλος) στο καναβάτσο και την Γουέστ Χαμ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με οιωνούς αγωνιστικού περιπάτου για τους φιλοξενούμενους: 0-1 ο Κέιν στο 34΄, 0-2 και πάλι ο «Τυφώνας» τέσσερα λεπτά αργότερα (φτάνοντας τα 7 γκολ στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις με την Γουέστ Χαμ), 0-3 στο 60΄ ο Έρικσεν και... άντε γεια- σωστά;

Περίπου… ο Τσιτσαρίτο μείωσε στο 65΄ σε 1-3 και μετά οι 2 κίτρινες του Οριέ σε ένα σκάρτο εξάλεπτο έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των «Σφυριών», που άρχισαν να πιέζουν ολοένα και περισσότερο την ομάδα του Ποκετίνο.

Εν τέλει, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Κουγιατέ στο 87΄ σε 2-3 και να γεμίσουν με αρκετό άγχος τους φιλοξενούμενους, καθώς το ματς είχε 7 λεπτά καθυστερήσεων.