Τέλος στο αήττητο της Λίβερπουλ από την Μάντσεστερ Σίτι

Πέμπτη, 3/1/2019 - 23:53

Ολοκληρώθηκε το ντέρμπι κορυφής της Πρέμιερ Λιγκ με την Μάντσεστερ Σίτι να επικρατεί εντός έδρας της Λίβερπουλ με 2-1 χάρη στα γκολ των Αγουέρο (41') και Σανέ (72'). Αυτή ήταν η πρώτη φετινή ήττα για την ομάδα του Γιούρκεν Κλοπ η οποία ισοφάρισε προσωρινά με τον Φιρμίνο στο 64ο λεπτό. Πλέον, μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Σίτι μείωσε την διαφορά από την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς και το πρωτάθλημα μοιάζει να ξεκινάει ξανά από την «αρχή». Αξίζει να σημειωθεί πως ο Φερναντίνιο των γηπεδούχων πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και έδειξε πόσο πολύτιμος είναι στα χέρια του Πεπ Γκουαρδιόλα και της μεσαίας γραμμής της ομάδας του.

Πρώτο Ημίχρονο

Στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης δεν υπήρχε η μεγάλη φάση στην αναμέτρηση όμως η πίεση των παικτών του Γκουαρδιόλα ήταν εκπληκτική και σε όλο το γήπεδο. Πράγμα που δυσκόλευε αρκετά τις κινήσεις των ποδοσφαιριστών του Γιούρκεν Κλοπ.

Λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου,σέντρα του Άρνολντ, η μπάλα κόντραρε στον Φερναντίνιο και πήγε κατευθείαν στον Έντερσον.

Στο 17ο λεπτό η Λίβερπουλ έχασε την πρώτη τεράστια ευκαιρία της αναμέτρησης. Ο Σαλάχ έβγαλε μόνο τον Μανέ κι αυτός βρήκε το δοκάρι και στη συνέχεια παρολίγο να βάλουν αυτογκόλ οι της Σίτι. Για την ακρίβεια, ο Στόουνς είχε διώξει πάνω στον Έντερσον, αλλά η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή.

DOKARI

Στο 22ο λεπτό αλλά και στο 24ο λεπτό είχαμε δύο πανομοιότυπες φάσεις στο παιχνίδι. Σέντρες στην μεγάλη περιοχή των φιλοξενουμένων όμως εκεί βρισκόταν ο Φαν Ντάικ και έδιωχνε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε κάπως καθώς οι δύο ομάδες κατανοούσαν πλήρως την κρισιμότητα της αναμέτρησης.

Στο 41ο λεπτό ο Αγουέρο βρέθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή από πολύ κλειστή γωνιά όμως ο «κεραυνός» που έκανε δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Άλισον καθώς η μπάλα κατέληξε στην κλειστή γωνία του.

Στο 52ο λεπτό η Μάντσεστερ Σίτι ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Στέρλινγκ στην μεγάλη περιοχή μετά από τράβγηγμα του Ρόμπερτσον, Ο διαιτητής κακώς δεν υπέδειξε το σημείο του πέναλτι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η μπάλα στρώθηκε στον Άρνολντ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή όμως το σουτ του τελευταίου πέρασε για λίγο έξω από τα δοκάρια του Έντερσον. Αυτή ήταν η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Σίτι «απάντησε» στις ευκαιρίες δύο λεπτά αργότερα όμως το σουτ εκτός περιοχής του Ντανίλο είχε την ίδια κατάληξη.

Στο 64ο λεπτό η Λίβερπουλ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά «ψαράκι» του Φιρμίνο μετά από εντυπωσιακή ασίστ του Ρόμπερτσον.

Άμεση ήταν η «απάντηση» των «πολιτών». Ο Λιρόι Σανέ πήρε την μπάλα από τον Στέρλινγκ στην αντεπίθεση και με καταπληκτικό διαγώνιο συρτό σουτ στο 72ο λεπτό κατάφερε να νικήσει τον Έντερσον για το 2-1 της Μάντσεστερ Σίτι. Να σημειώσουμε ότι μπάλα πήγε στα δίκτυα με τη βοήθεια του αριστερού κάθετου δοκαριού του Άλισον.

Στο 81ο λεπτό σώζει την Λίβερπουλ ο Άλισον μετά από τετ α τετ, μιας και απέκρουσε το σουτ του Αγουέρο, αφού πρώτα άπλωσε το κορμί του.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Λίβερπουλ να απειλήσει καθώς ο Σαλάχ εντός περιοχής έκανε το σουτ όμως βρήκε απέναντι του τον έτοιμο Έντερσον.

Σουτ του Βαϊνάλντουμ μετά από κόρνερ στο 85ο λεπτό αλλά ο Έντερσον απέκρουσε και πάλι τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Με την συμπλήρωση των 90 λεπτών της αναμέτρησης είχαμε τεράστια ευκαιρία για τη Σίτι με τον Άλισον να αποκρούει το σουτ του Μπερνάρντο εντός περιοχής και το δυνατό σουτ του Στέρλινγκ στη συνέχεια να πηγαίνει λίγο άουτ.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον , Ντανίλο, Στόουνς, Κομπανί (Οταμέντι 88'), Λαπόρτ (Γουόλκερ 86'), Φερναντίνιο, Σίλβα (Γκουντογκάν 66'), Σανέ, Μπερνάρντο Σίλβα, Αγουέρο, Στέρλινγκ

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον , Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Μίλνερ (Φαμπίνιο 57'), Βαϊνάλντουμ (Στάριτζ 86') , Σαλάχ, Φιρμίνο, Μανέ (Σακίρι 77')