Θέλει δουλειά πολλή και… ενίσχυση ο Παναθηναϊκός

Κυριακή, 25/7/2021 - 19:03

Την ήττα με 3-0 από την Άλκμααρ γνώρισε ο Παναθηναϊκός, στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας του επί ολλανδικού εδάφους, με ένα πολύ ωραίο γκολ του Κάρλσον στο 12’ κι άλλα δύο μέσα σε δύο λεπτά (85’-87’) να κρίνουν το τελικό αποτέλεσμα.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας στα υπέρ τους το ότι είναι πιο έτοιμοι, ενώ παράλληλα το «τριφύλλι» βρίσκεται σε διαδικασία «χτισίματος».

Το γεγονός, δε, πως απέναντι σε έναν πολύ ποιοτικό αντιπαλο, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκανε όλη κι όλη… μια καλή φάση, καταδεικνύει και την ανάγκη για μεταγραφική ενίσχυση, στο δημιουργικό-επιθετικό κομμάτι.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την Άλκμααρ να πρεσάρει αρκετά ψηλά. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα αφενός να… βραχυκυκλώσει το παιχνίδι του αντίπαλου της, αφετέρου να της επιτρέπει να βγαίνει με γρήγορο κα συνδυαστικό ποδόσφαιρο στην επίθεση σχετικά εύκολα.

Ο Κάλρσον «προειδοποίησε» τον Παναθηναϊκό στο 10’, με το σουτ του να περνάει δίπλα από την εστία του Διούδη, ενώ, δύο λεπτά μετά, με «τακουνάκι» α λα… Ιμπραΐμοβιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σουηδός έδωσε το προβάδισμα στους Ολλανδούς, με την άμυνα των «πράσινων» να διαμαρτύρεται για οφσάιντ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να δυσκολεύεται να ανταποκριθεί στην πίεση της Άλκμααρ, με την μεσαία του γραμμή να δείχνει εγκλωβισμένη, παραχωρώντας την κατοχή της μπάλας κι αρκούμενη σε παθητικό ρόλο.

Ο Ντε Βιτ έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0, στο 19ο λεπτό, για να… αναλάβει δράση στη συνέχεια ο Διούδης, που είπε «όχι» τόσο στον Σουγκαβάρα στο 22’ και την πολύ ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του, όσο και στον Ρέιντερς, διώχνοντας το σουτ εκτός περιοχής, στο 34’.

Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 1-0 και το «τριφύλλι» να μην έχει καταγράψει ούτε μια αξιόλογη φάση.