Τρεις πρωτιές, δυο πρώτες εμφανίσεις και το… ξέσπασμα

Παρασκευή, 27/10/2017 - 15:10

Η ΑΕΛ επικράτησε στο κλείσιμο της αυλαίας της 9ης αγωνιστικής του Ολυμπιακού στο Τσίρειο με 3-0.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» οι οποίοι βρίσκονταν υπό καθεστώς πίεσης (είχαν προηγηθεί δυο ήττες) κατάφεραν να επανέλθουν στις νίκες, με εμφαντικό μάλιστα τρόπο, αφού φιλοδώρησαν τον Ολυμπιακό με τρία γκολ.

Όμως δεν είναι μόνο οι τρεις βαθμοί της νίκης τους οποίους πρέπει να κρατήσει η ΑΕΛ, αλλά αρκετά πράγματα τα οποία είδαμε για πρώτη φορά… φέτος!

Αρχικά, ενώ μέχρι τον αγώνα με τον Ολυμπιακό σε οκτώ αναμετρήσεις είχε βάλεις μόλις τέσσερα γκολ, τώρα σε μια σκόραρε τρεις!

Επίσης για πρώτη φορά κερδίζει παιχνίδι με περισσότερα από ένα γκολ, ενώ τα δυο γκολ του πρώτου ημιχρόνου επί του Ολυμπιακού είναι τα πρώτα που βάζει η Λεμεσιανή ομάδα σε φετινό Α΄ ημίχρονο! Επιπλέον, Μιτρέα και Αρουαμπαρένα άνοιξαν λογαριασμό, αφού σημείωσαν τα πρώτα τους γκολ την φετινή χρονιά.

Όμως εκτός από πρωτιές, είχαμε και πρώτες εμφανίσεις… Συγκεκριμένα ο Νταβόρ πήρε τα πρώτα του λεπτά με την φανέλα της ΑΕΛ, ενώ ο Γερολέμου αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα (είχε πάρει χρόνο στα Ευρωπαϊκά παιχνίδια).

Βλέποντας τα πιο πάνω συμπεραίνουμε πως για την ΑΕΛ δεν ήταν απλά μια νίκη η χθεσινή επί του Ολυμπιακού, αφού κέρδισε πολλά παραπάνω από τους τρεις βαθμούς. Στο χέρι της είναι να έχει και συνέχεια, αρχής γενομένης από τον αγώνα της ερχόμενη Κυριακής με τον Ερμή στο ΓΣΖ.