Ξέφυγε από τα χαμηλά η Νιούκασλ

Τετάρτη, 27/2/2019 - 09:55

Έφερε γούρι στην Λέστερ ο Μπρένταν Ρότζερς.

Υπό το βλέμμα του νέου της προπονητή, η Λέστερ επικράτησε με 2-1 της Μπράιτον και πανηγύρισε επιτέλους μια νίκη, μετά την πρώτη ημέρα του 2019, όταν και είχε νικήσει με 1-0 στην έδρα της Έβερτον. Κάπως έτσι, οι «αλεπούδες» σταμάτησαν το αρνητικό σερί έξι αγωνιστικών χωρίς νίκη, ενώ πρέπει να φτάσουμε μέχρι τις 26 Δεκεμβρίου του 2018 για να βρούμε την τελευταία εντός έδρας νίκη, με 2-1 κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι.

Η Λέστερ μπήκε στο ματς δυνατά και με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών έφτασε στο γκολ με ωραίο πλασέ του Γκρέι μετά από εξαιρετική κάθετη του Τίλεμανς. Και λίγο μετά την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (63’) και αφού... γλίτωσαν από ορισμένες καλές ευκαιρίες των φιλοξενούμενων, οι γηπεδούχοι έκαναν δύο τα τέρματά τους με τον Βάρντι να «χτυπάει». Ωστόσο, στα... καπάκια και συγκεκριμένα τρία λεπτά μετά η Μπράιτον μείωσε με τον Πρέπερ και ξαναμπήκε στο ματς, ωστόσο η Λέστερ κατάφερε να κρατήσει το τρίποντο μέχρι το φινάλε, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν σε... περιπέτειες μετά την ήττα τους.

Από τα χαμηλά της βαθμολογίας ξέφυγε η Νιουκάστλ η οποία επικράτησε με 2-0 της Μπέρνλι. Ανώτεροι και στα 90 λεπτά του ματς οι γηπεδούχοι, καθάρισαν από το ημίχρονο τους αντιπάλους τους και με εξαιρετική τακτική στην επανάληψη κράτησαν το αποτέλεσμα. Ο Σαρ με μια... φωτοβολίδα στο 24’ έβαλε σε θέση οδηγού τις «καρακάξες», με τον Λόνγκσταφ να έρχεται ένα τέταρτο αργότερα και να γράφει το 2-0 που έμεινε μέχρι το φινάλε!

Άνετο «διπλό» για την Έβερτον του Μάρκο Σίλβα, η οποία πέρασε από την έδρα της Κάρντιφ με 3-0. Σκόρερ των δύο πρώτων τερμάτων ο Γκίλφι Σίγκουρντσον (41’, 66’), ο οποίος έφτασε τα 15 συνολικά με τη φανέλα των «ζαχαρωτών», ενώ ο Κάλβερτ-Λιούιν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας. Όσον αφορά την Κάρντιφ, βρισκεται στο +1 από την ζώνη του υποβιβασμού και την Σαουθάμπτον.

Τέλος, η Χάντερσφιλντ πήρε νίκη ελπίδας κόντρα στην Γουλβς με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο φινάλε ο Μουνιέ, ανεβάζοντας την ουραγό της Πρέμιερ Λιγκ στους 14 βαθμούς και μειώνοντας τη διαφορά από τις θέσεις που... χαρίζουν την σωτηρία στην κατηγορία στους 12. Μάλιστα, η Χάντερσφιλντ έχει κερδίσει και στα δύο ματς φέτος την Γουλβς!