Άλωσε το Μπέργκαμο και χαμογέλασε στο ντεμπούτο του Ματσάρι η Νάπολι

Σάββατο, 25/11/2023 - 21:02

Επιστροφή στην τριάδα και στα… χαμόγελα για τη Νάπολι! Στο ντεμπούτο του Βάλτερ Ματσάρι, οι «παρτενοπέι» πήραν τεράστια νίκη στην έδρα της Αταλάντα, επικρατώντας με 2-1.

Δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά είχαν κυνισμό και κατάφεραν να αποδράσουν από το Μπέργκαμο με το τρίποντο οι φιλοξενούμενοι, με την Αταλάντα για ένα ακόμη παιχνίδι να πληρώνει την αφέλειά της στο χορτάρι, μένοντας στην 6η θέση.

Η Νάπολι πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα του αγώνα, έχοντας τις τελικές για να πάρει το προβάδισμα. Ωστόσο, στο 35ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» με τον σοβαρό τραυματισμό του Ολιβέρα, για τον οποίο υπάρχουν φόβοι πως έχει υποστεί ρήξη χιαστού και ενώ ένα λεπτό νωρίτερα είχε ακυρωθεί τέρμα του Ραχμάνι για οφσάιντ! Τελικά, η υπεροχή των «παρτενοπέι» μετουσιώθηκε σε γκολ, με τον Ντι Λορέντσο να σερβίρει και ο Κβαρατσκέλια να γράφει στο 44’ το 1-0 του ημιχρόνου.

Ο Γκασπερίνι έριξε στο ματς τον Ρουγκέρι αντί του Μπέκερ, η Αταλάντα μπήκε με διαφορετική νοοτροπία στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να φτάσει γρήγορα στην ισοφάριση. Ήταν το 53ο λεπτό όταν ο Χάτεμπερ έκανε τη σέντρα και ο Λούκμαν με άψογη κεφαλιά εκτέλεσε τον Γκολίνι για το 1-1. Το παιχνίδι απέκτησε εξαιρετικό ρυθμό, οι γηπεδούχοι έδειχναν ικανοί για την ανατροπή αλλά ένα τραγικό λάθος έφερε ξανά τη Νάπολι σε θέση οδηγού, με τον Οσιμέν να δίνει έτοιμο γκολ στον Ελμάς για το 2-1 στο 79’. Ένα προβάδισμα που διαχειρίστηκαν άψογα οι φιλοξενούμενοι ως το φινάλε, παίρνοντας την 7η νίκη τους στη Serie A.