Αποχαιρέτησε την Πολωνία με νίκη η Ομόνοια

Σάββατο, 15/7/2023 - 20:20

Την πρώτη της νίκη επί πολωνικού εδάφους πέτυχε η Ομόνοια, η οποία επικράτησε με 4-1 της Ραντόμιακ στον τρίτο και τελευταίο φιλικό αγώνα, για το βασικό στάδιο προετοιμασίας της ομάδας.

Σε ένα ματς με μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας από τα προηγούμενα, οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν μια πολύ καλή εμφάνιση, δίνοντας την δυνατότητα στον Σωφρόνη Αυγυουστή να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα, ενόψει της συνέχειας.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ομάδα της Λευκωσίας να μπαίνει δυνατά και να ανοίγει το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Κακουλλή να πιέζει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ο οποίος άργησε να διώξει, με αποτέλεσμα ο 22χρονος επιθετικός να κερδίσει την κόντρα και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το «τριφύλλι» συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και έκανε το 2-0 με τον Κουλιμπαλί από κοντά, μετά από εκτέλεση φάουλ στο 37ο λεπτό, ενώ τριπλασίασε το σκορ τρία λεπτά αργότερα, με το πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ του Κούσουλου έξω από την περιοχή.

Μετά την ανάπαυλα ο ρυθμός έπεσε με την Ραντόμιακ να μειώνει σε 3-1 στο 61ο λεπτό, με κεφαλιά του Πέδρο Ενρίκε στην καρδιά της περιοχής. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε, με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 86ο λεπτό, ο Μπεζούς.

Έτσι ολοκληρώθηκε η προετοιμασία της Ομόνοιας στο Κιέλτσε, με την αποστολή της ομάδας να αναχωρεί αύριο (16/07) για την Κύπρο.

Οι ενδεκάδες:

Ομόνοια: Φαμπιάνο (59’ Ουζόχο), Μαρκίνιος (46’ Λέτσιακς), Μάθιους (89’ Κυριακίδης), Κουλιμπαλί (46’ Μίλετιτς), Λανγκ (89’ Καϊάφας), Κούσουλος (46’ Xαραλάμπους), Μπασιρού (89’ Χρίστου Α’), Σεμέδο (83’ Ανδρέου), Λοΐζου (46’ Μπεζούς), Ανσαριφάρντ (59’ Ζαχαρίου), Κακουλλής (70’ Οζλέρ).

Ραντόμιακ: Μπαϊκόσκι (46’ Μπαϊχρόβιτς), Γιακούμπικ (85’ Σομπντζέτσκι), Ρόσι (75’ Ρότσα), Τσισκόσκι (46’ Ποσιαντάλα), Αμπάμοβιτς (46’ Πικ), Δώνης (80’ Λουιζάο), Γόλσκι (75’ Άλβες), Σεμέδο Λ. (46’ Καπούτ), Μασάδο (46’ Σεμέδο Ε.), Καστασιέδα (46’ Καγιάργκα), Ενρίκε (75’ Σέστορ).