«Αυλαία» με φιλική ήττα για τον ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 9/7/2023 - 13:24

Αποχαιρετά την Βουλγαρία με ήττα ο ΑΠΟΕΛ, με την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ να επικρατεί με 2-1 στον μεταξύ τους φιλικό αγώνα, για το βασικό στάδιο προετοιμασίας των ομάδων.

Σε αντίθεση με το ματς κόντρα στην Λέφσκι Σόφιας, ο Σα Πίντο σήμερα (09/07) έδωσε ευκαιρία σε νεαρούς, αλλά και σε ποδοσφαιριστές που δεν έχουν πάρει πολύ χρόνο συμμετοχής.

Το πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να πιέζουν για ένα γρήγορο γκολ και την Ισραηλινή ομάδα να ανοίγει το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Γιάρντεν να πραγματοποιεί υπέροχο πλασέ εκτός περιοχής.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν άργησαν να βγάλουν αντίδραση και έχασαν δύο κλασσικές ευκαιρίες στο 14ο λεπτό, με τον πορτιέρο της Μπεϊτάρ να λέει «όχι» στον Τομανέ που είχε φύγει στην πλάτη της άμυνας και στην συνέχεια να αποκρούει κεφαλιά του ίδιου, από την μικρή περιοχή.

Αμφότερες οι ομάδες συνέχισαν να είναι επιθετικές, με τον ΑΠΟΕΛ να κάνει το 1-1 στο 36ο λεπτό με τον Εφραίμ. Δύο λεπτά πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, ο Χριστοδούλου απέκρουσε πέναλτι του Γιάρντεν και κράτησε το σκορ ισόπαλο.

Μετά την ανάπαυλα δεν υπήρξε τόση δράση, με την ομάδα από την Ιερουσαλήμ να είναι καλύτερη και τους «γαλαζοκίτρινους» να μην έχουν τις ίδιες δυναμεις. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Άντι Γιόνα με ωραίο σουτ εκτός περιοχής στο 80ο λεπτό.

Η ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ: Χριστοδούλου, (77′ Κίττος), Τζιαμά, (46′ Γέφτε Βιτάλ) Καραμανώλης, Εφραίμ, 70′ Γουίλσον), Φαράζ, Θεοδώρου, Σατσιάς, (83′ Βιγιαφάνες), Τομανέ, Γαβριήλ, (83′ Φετφατζίδης), Πολυκάρπου, Βρόντης, (75′ Καττιρτζής