Χωρίς φάση δεν μπορείς ούτε να νικησεις, ούτε να προκριθείς

Τετάρτη, 26/7/2017 - 22:56

Ο ΑΠΟΕΛ ηττήθηκε με 1-0 από την Βιτορούλ στην Ρουμανία με απευθείας φάουλ του Γκάνεα στο 75΄. Πλέον οι πρωταθλητές μας που για ακόμη ένα παιχνίδι ήταν κάκοι καλούνται σε μια εβδομάδα να ανατρέψουν το 1-0 και να πάρουν την πρόκριση στα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Α΄ Ημίχρονο:

Οι Ρουμάνοι μπήκαν πιο δυνατά από τους πρωταθλητές μας στο πρώτο ημίχρονο, είχαν κάποιες ευκαιρίες κυρίως από ατομικά λάθη των ποδοσφαιριστών του Μάριο Μπέιν όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Βάτερμαν. Η καλύτερη φάση για την Βιτορούλ ήρθε στο 15΄ με τον Τουτσουντεάν όμως ο Ολλανδός τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ.

Από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος στο πρώτο 20λεπτό ήταν πολύ μέτριος  είχε και αυτός τις ευκαιρίες του με σημαντικότερη αυτή του Ντε Καμάργκο στο 30΄. Ο Βραζιλιάνος έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Ριμνιτσεάνου έδιωξε με τα πόδια.

Β΄ Ημίχρονο:

Αρκετά πιο δυνατά μπήκε η Βιτορούλ στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Βάτερμαν, τουλάχιστον για το πρώτο 20λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Γκεόργκι Χάτζι μέχρι και το 65΄ πραγματοποίησε όλες του της αλλαγές φρεσκάροντας την ομάδα του δείχνοντας πως θέλει το παιχνίδι. Από την άλλη πλευρά ο Μάριο Μπέιν χρειάστηκε 70 λεπτά για να πραγματοποιήσει την πρώτη του αλλαγή, αλλάζοντας τον κάκιστο Εμπεσίλιο με τον Βάντερ. Μοναδική καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο το σουτ του Μπερτόλιο στο 68΄ το οποίο απέκρουσαν σε κόρνερ οι Ρουμάνοι. Πέραν τούτου τίποτα.

Το γκολ που καθόρσε το παιχνίδι, ήρθε με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γκανέα, ο οποίος με το αριστερό σκόραρε στο 75΄. Ο Βάτερμαν απλά παρακολουθούσε την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα του.

Σαν να μην έλειπε αυτό η πρωταθλήτρια Ρουμανίας έχασε ακόμη μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Κομάν στο 84΄, του οποίου όμως το σουτ κατέληξε έξω.

Βιτορούλ: Rîmniceanu, Constantin (46'Vina), Benzar, Herea (46'Lopez), Țîru, Nedelcu, Ţucudean, Boli, Ganea, Cicâldău,  Chiţu (66'Coman).

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Λάγο, Ρουέδα, Μερκής, Βινίσιους (85'Αρτυματάς), Μοράις, Μπερτόλιο, Οάρ, Εμπεσίλιο (72'Βάντερ), Ντε Καμάργκο.