Έβγαλε αντίδραση και επανήλθε στις νίκες η ΑΕΚ

Κυριακή, 27/2/2022 - 09:40

Στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά από έξι σερί αρνητικά ματς, επέστρεψε το απόγευμα του Σαββάτου (26/2) η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με ανατροπή 3-1 της ΑΕΛ στην «Αρένα», σε αναμέτρηση για την 22η και τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα της Λάρνακας, παρά το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο παρουσίασε τις ίδιες αδυναμίες και βρέθηκε πίσω στο σκορ, εντούτοις μετά την ανάπαυλα έδειξε χαρακτήρα και αφού βελτίωσε την εικόνα της κατάφερε να «τουμπάρει» και να πάρει το ματς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ρόμο, ο οποίος σκόραρε τα δύο από τα τρία γκολ και γενικώς είχε μια πολύ καλή παρουσία, που είχε ως αποτέλεσμα και την ανατροπή, συνεισφέροντας τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του.

Ο Νταβίντ Καταλά έκανε λόγο για ανακούφιση, αφού οι Λαρνακείς περνούσαν μια δύσκολη περίοδο, με τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα και τη δυσκολία στο σκοράρισμα και πλέον ελπίζουν σε καλύτερες μέρες.

Το πρωτάθλημα μπαίνει για λίγο στο περιθώριο, μιας και ακολουθεί την ερχόμενη Τετάρτη (3/3, 19:00) η ρεβάνς του 1-1 με την ΠΑΕΕΚ στο «Μακάρειο», εκεί όπου η πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου αποτελεί «μονόδρομο».