Έδειξε χαρακτήρα και πήρε παλικαρίσια νίκη το Παραλίμνι (BINTEO)

Σάββατο, 3/11/2018 - 17:51

Διπλασίασε τις νίκες της η Ένωση στο φετινό πρωτάθλημα μετά τη σημερινή νίκη της με 2-0 κόντρα στην Αλκή. Η ομάδα του Παραλιμνίου αν και αγωνιζόταν με παίχτη λιγότερο για σχεδόν ένα ημίχρονο έδειξε χαρακτήρα και πήρε τη νίκη κόντρα στην Αθάνατη. Η ομάδα του Παραλιμνίου έφτασε τους 7 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα και άρχισε και πάλι να «αναπνέει».

Α’ Ημίχρονο

Μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση η ομάδα της Αλκής. Φαινόταν να καλύτερα στα πρώτα λεπτά.  Απείλησε για πρώτη φορά η Αλκή με ένα σουτ του Σταύρου στο 8ο λεπτό, χωρίς όμως να ανησυχήσει όμως ιδιαίτερα τον Κλέϊμαν.

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ στο 11ο λεπτό. Ο Ζάρατε έδωσε την μπαλιά στον Χαμπαρτζουμιάν με τον τελευταίο να πατά περιοχή αλλά κάνοντας το βήμα παραπάνω έδωσε την ευκαιρία στον Παναγή να απομακρύνει σε κόρνερ.

Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της ΕΝΠ με τον Ράσμουνσεν στο 16ο λεπτό. Έγινε η λάθος έξοδος από τον Παναγή δίνοντας την ευκαιρία στο Κυριάκου να πάρει την μπάλα μέσα στην περιοχή. Ο Σερφά τον σκόρπισε στο έδαφος βρίσκοντας τον στο πόδι. Ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε αμέσως το πέναλτι. Ο Παναγή ψάρεψε τον επιθετικό της ΕΝΠ και απέκρουσε το πέναλτι.

Στο 24ο λεπτό ήταν η ευκαιρία της Αλκής να απειλήσει. Ο Μπελαμεϊρί βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση με τον Κλέϊμαν να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση στο τετ-α-τετ.

Πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου φοβερή ενέργεια από τον Ζάρατε από την άμυνα βγάζοντας την σέντρα στον αφύλακτο Ράσμουνσεν. Ο επιθετικός της ΕΝΠ από κοντά αστόχησε.

Β’ Ημίχρονο

Στο 54ο λεπτό η Ένωση έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές καθώς ο Κοσμάς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από χτύπημα στον Σπόλιαριτς.

Η Αλκή μετά την αποβολή της Ένωσης ανέβασε στροφές και έψαξε το γκολ της νίκης.

Στο 66ο λεπτό καλή ευκαιρία για την Αλκή με τον Κάρλος να μην βάζει σωστά το κεφάλι.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η Ένωση κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 75ο λεπτό με τον Ριέρα.  Ο Ισπανός έπιασε ένα εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ 20 μέτρα μακριά από την εστία κάνοντας το 1-0.

Τεράστια χαμένη ευκαιρία στο 80ο λεπτό για την Αλκή με τον Χριστοφή να παίρνει την κεφαλιά στην σέντρα του Σταύρου. Η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι χατίρι περνώντας εκτός.

Τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90 εκπληκτική αντεπίθεση για την ΕΝΠ με τον Κουμή να δίνει στο Μουλαζίμη. Οι δυο τους συνεργάστηκαν εξαιρετικά με τον τελευταίο να βρίσκει τον Ουντόντζι στην περιοχή, όπου από κοντά έκανε το 2-0.

ΕΝΠ: Κλέϊμαν, Ολίβα, Κυριάκου, Αμπαρτζουμιάν, Αγγελή, Ριέρα (Μουλαζίμης 78’), Μαϊσουράντζε, Κοσμάς, Ζαράτε (Κουμής 61’),  Ουντότζι, Ντούνγκαν (Κολοκούδιας 45’).

ΑλκήΟρόκλινη: Παναγή, Φλόρες,Χριστοφή, Σερφά, Σπόλιαριτς, Κυπριανού, Χαράρντ, Ακόστα (Αναστασίου 84’), Σταύρου, Κάρλος (Ηλία 69’), Μπελαμεϊρ