Έπιασε κορυφή με… «παρέλαση» στην Λευκωσία (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 24/1/2018 - 19:53

Ο Απόλλωνας πέρασε δια… περιπάτου από την Λευκωσία επικρατώντας του ΑΠΟΕΛ με το εκπληκτικό 4-0. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή ουσιαστικά «καθάρισε» από τα πρώτα λεπτά αφού μέχρι το 14΄ προηγείτο με 3-0, με τους Ζελάγια, Γιάκολις και Παπουλή, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Μάγκλιτσα στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Με την νίκη του αυτή ο Απόλλωνας έπιασε κορυφή, αφού πλέον βρίσκεται στο +1 από τον ΑΠΟΕΛ.

Α΄ ημίχρονο:

Μαγική εκκίνηση του αγώνα για τον Απόλλωνα ο οποίος μέσα σε δέκα λεπτά από το 4΄ μέχρι το 14΄ κατάφερε να πετύχει τρία γκολ. Η αρχή έγινε από τον Ζελάγια. Μετά από μπαλιά του Πέδρο από τα δεξιά ο Αργεντίνος ξέφυγε από την επιτήρηση των αμυντικών του ΑΠΟΕΛ και με σουτ έκανε το 0-1. Έξι λεπτά αργότερα ο Γιάκολις με σουτ από τα δεξιά νίκησε τον Πέρεθ και στο δεύτερο γκολ η άμυνα του ΑΠΟΕΛ πιάστηκε κοιμώμενη, αφού δεν βγήκε κανείς πάνω στον Κροάτη. Στο 14΄ ο Ζελάγια ήταν ο δημιουργός και ο Παπουλής ο εκτελεστής. Ο Αργεντίνος πήρε την μπάλα από τα δεξιά, ξέφυγε από την επιτήρηση του Μοράις, βρήκε τον Παπουλή στο δεύτερο δοκάρι και ο Ελλαδίτης από κοντά δεν είχε πρόβλημα να "γράψει" το 3-0 για την ομάδα του.

Ο ΑΠΟΕΛ παρά τις εσωτερικές αλλαγές αλλά και την είσοδο του Εφραίμ δεν κατάφερε να είναι δημιουργικός με αποτέλεσμα μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους να μην καταφέρει να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από την εστία του Βάλε.

Β΄ ημίχρονο:

Στο δεύτερο μέρος ο Μάγκλιτσα στην πρώτη φάση του αγώνα έβαλε «ταφόπλακα» στα όποια όνειρα είχε η ομάδα του Γιώργου Δώνη για ανατροπή. Ο Κροάτης στο 48΄ μετά από όμορφη μπαλιά του Παπουλή βρέθηκε μπροστά από τον Πέρεθ και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Πέρεθ.

Στα εναπομείναντα λεπτά κυριάρχησε το σκληρό παιχνίδι και τα πολλά φάουλ με τον ΑΠΟΕΛ να συνεχίσει να είναι κακός χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση.

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Βούρος, Λάγο (37΄ Εφραίμ), Μερκής, Μοράις, Σόουζα, Εμπεσίλιο, Ζαχίντ, Σάλαϊ (62΄ Ιωάννου), Ορ (62΄ Αλωνεύτης), Ποτέ

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Πέδρο (78΄ Στυλιανού), Γιούστε, Ρομπέρζ, Σαντάνα, Σακέτι, Άλεφ, Παπουλής (74΄ Άλαν), Γιάκολις, Μαγκλίτσα (63΄ Σκέμπρι), Ζελάγια