Γιουβέντους για τετράδα, Αταλάντα που ελπίζει για… αστέρια

Τετάρτη, 3/5/2023 - 21:05

Αγχώθηκε, αλλά πανηγύρισε η Γιουβέντους! Η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι τα βρήκε σκούρα απέναντι στην εξαιρετική Λέτσε, όμως κατάφερε να τη λυγίσει (2-1) και να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο στη μάχη της τετράδας.

Ο Σισέι μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ο Παρέδες στο 15ο λεπτό έκανε το 1-0 για τη Γηραιά Κυρία με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ, με τον Σισέι να ξαναχτυπάει στο 36’ για το 1-1 από την άσπρη βούλα. Ο Βλάχοβιτς όμως στο 41’ με γκολάρα έγραψε το 2-1 για τη Γιουβέντους, στέλνοντάς την στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα του Αλέγκρι να παίρνει μια σημαντική νίκη για τη μάχη της τετράδας.

Συνεχίζει να ελπίζει πως θα προλάβει το… τρένο της τετράδας και θα πάρει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο η Αταλάντα, η οποία επικράτησε έστω και δύσκολα με 3-2 της Σπέτσια στο «Gewiss Stadium».

Στο 18ο λεπτό η Γκιάσι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τους «μπεργκαμάσκι» να έχουν άμεση απάντηση. Συγκεκριμένα, στο 32’ ο Ντε Ρόουν έκανε το 1-1, στέλνοντας τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες. Ο Τζαπακόστα χτύπησε στο 48’ για το 2-1, ενώ ο Μουριέλ στο 54ο λεπτό έγραψε το 3-1 για την Αταλάντα. Ωστόσο, η Σπέτσια συνέχιζε να απειλεί την αντίπαλη εστία, με τον Μπουραμπιά στο 64’ να μειώνει σε 3-2, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Εντυπωσιακό παιχνίδι ανάμεσα σε Σαλερνιτάνα και Φιορεντίνα, με τις δύο ομάδες να μένουν στο εντυπωσιακό 3-3 και ενώ ουσιαστικά δεν έχουν βαθμολογικό κίνητρο.

Στο 10ο λεπτό ο Ντιά άνοιξε το σκορ, με τον Γκονζάλες στο 36’ να φέρνει στα ίσα το ματς για τους «βιόλα». Στο 59’ ο Σενεγαλέζος ξαναχτύπησε για το 2-1 των γηπεδούχων, ενώ ο Ικονέ απάντησε στο 71ο λεπτό για το 2-2. Η Σαλερνιτάνα στην συνέχεια κέρδισε πέναλτι, με τον Ντιά στο 81’ να εκτελεί εύστοχα για το 3-2, πετυχαίνοντας χατ-τρικ! Ωστόσο ο Μπιράγκι τρία λεπτά αργότερα είπε την τελευταία λέξη γράφοντας το τελικό 3-3!

Τέλος, η Τορίνο απέδρασε από τη Γένοβα επικρατώντας 2-0 της Σαμπντόρια που παραμένει τελευταία και… καταδικασμένη με υποβιβασμό στη Serie B.

Ο Μπουοντζόρνο στο 32ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Τορίνο, με την Σαμπντόρια να μην μπορεί να αντιδράσει ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Πελέγκρι στο 90+5’ για το τελικό 2-0.