Ισόπαλη με τη Σλοβακία η Εθνική Παίδων Κ17

Πέμπτη, 15/2/2024 - 16:53

Η Εθνική μας ομάδα των Παίδων Κ17 εξήλθε ισόπαλη 2-2 με την αντίστοιχη της Σλοβακίας σε φιλικό αγώνα που έγινε στο Στάδιο της Δόξας στην Περιστερώνα. Ο αγώνας εντάσσεται στο πλαίσιο της προετοιμασίας της Εθνικής μας για τη συμμετοχή της στην τελική φάση του EURO U17 που θα γίνει στην Κύπρο τον ερχόμενο Μάιο.

Πολύ καλή παρουσία από την Εθνική μας στο πρώτο ημίχρονο το οποίο έκλεισε προηγούμενη με 1-0 από τέρμα του Μάριου Θεοχάρους με σουτ μέσα από την περιοχή στο 4ο λεπτό.  Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό οι Σλοβάκοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Vina SImon και στο 63' προηγήθηκαν 2-1 από τέρμα του Daniel Osman. Ο Φίλιππος Κοκκινόφτας σκόραρε για την Εθνική  μας στο 85' διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Κύπρος (Χ. Μιχαήλ): Σάββας Μίχος, Γιώργος Σκάφη (60' Κοσμάς Ιωάννου) Χαράλαμπος Βαττής (60' Μάξιμος Πετούσης), Κυριάκος Στρούθου (90' Σταύρος Δημοσθένους), Χρύσης Ευαγγέλου (46' Φίλιππος Κοκκινόφτας, 90' Ραφαήλ Δημοσθένους), Μάριος Θεοχάρους (60' Γαβριήλ Ψηλογένης), Πέτρος Ιωάννου, (90' Κωνσταντίνος Παναγή), Γιώργος Τζιωρτζής, Θεόκλειτος Πολυχρονίου, Στέφανος Βασιλείου (60' Χαράλαμπος Μιχάλας),  Άννινος Νικολάου.(60' Χρίστος Λουκαϊδης).

Στο πρώτο φιλικό μεταξύ των δύο ομάδων την περασμένη Τρίτη η Σλοβακία πήρε τη νίκη με 1-0. Η Εθνική Σλοβακίας θα διεκδικήσει πρόκριση στην τελική φάση του EURO U17 μέσω της συμμετοχής της στον Elite Round της διοργάνωσης με αντιπάλους την Ελλάδα, την Ελβετία και την Ουκρανία.